Sprzysiężenie osłów

Ocena: 5 (4 głosów)
Kultowa powieść, jedno z najwybitniejszych dzieł literatury amerykańskiej.Ignacy trzydziestoletni obżartuch, nierób i krytyk świata - musi pójść do pracy... Oryginalny bohater, sarkazm i humor; akcja w Nowym Orleanie połowy XX wieku.Ignacy Reilly, mimo trzydziestki, nadal mieszka z nadopiekuńczą mamusią. Chodzi w dziwacznej czapeczce, jest tłusty, uparty i pisze "Akt oskarżenia ludzkości". Konieczność znalezienia pracy wywołuje w jego życiu lawinę katastrof... Nie mogąc wydać książki, autor popełnił samobójstwo. Do druku doprowadziła po latach jego matka, a tragikomiczne arcydzieło o nieprzystosowaniu uhonorowano Nagrodę Pulitzera.

Informacje dodatkowe o Sprzysiężenie osłów:

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: b.d
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788324703968
Liczba stron: 432

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Sprzysiężenie osłów

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Sprzysiężenie osłów - opinie o książce

Avatar użytkownika - adreswyobraznia
adreswyobraznia
Przeczytane:2016-01-18, Ocena: 3, Przeczytałam,
Tak, tak, gdybym prowadziła ranking książek, które doprowadziły mnie do granic zirytowania "Sprzysiężenie osłów" wygrałoby bezkonkurencyjnie. Denerwujący był główny bohater - Ignacy. Tłusty, przemądrzały obibok, który żyje na utrzymaniu matki. Absurdalny był humor, który zamiast śmiechu powodował u mnie jedynie grymas na twarzy. Groteskowa akcja, język naszpikowany dialektem nowoorleańskim, pomieszanie z poplątaniem. "Sprzysiężenie osłów" (lub "Sprzysiężenie głupców" w zależności od wydania) opowiada historię w zamiarze śmieszną. Bo i oto jesteśmy świadkami kolejnych katastrof w życiu Ignacego: jego prób znalezienia pracy lub zorganizowania partii politycznej z miejscowej bohemy. Zamiar może i słuszny, bo zdarzenia i osoby są rzeczywiście niedorzeczne. Ale każdy kto zobaczy chociaż cień rzeczywistości w tej przerysowanej historii będzie się bawił zdecydowanie mniej lub wcale. Pod etykietką "komedii" kryje się prawdziwy dramat. Dlatego lektura "Sprzysiężenia osłów" nie była dla mnie odprężającą rozrywką. Zrozumcie mnie dobrze, to niezła książka. Związana jest z nią smutna historia - jej autor John Kennedy Toole popełnił samobójstwo po tym jak wydawnictwo nie zgodziło się wydać jego "Sprzysiężenia osłów".Wiedząc o tym, inaczej się ją odbiera. To zdarzenie kładzie się cieniem na całą opowieść. Autor miał duży potencjał, nawet sądząc tylko po tym jednym tytule. Jednakże nawet świetna historia wypełniona samymi antypatycznymi postaciami nie wzbudzi sympatii. W tej książce było tyle goryczy, wewnętrznej pustki, głupoty! absurdu i bezmyślności, że wymęczyła mnie bardzo. Dlatego choć doceniam kunszt pisarski pana Toole, to jednak nie mogę jej ocenić na więcej niż 3/6. Nie poleciłabym również nikomu. Jedynym plusem było dla mnie zakończenie - cieszę się, że nie odpuściłam sobie w połowie (a chciałam).
Link do opinii
Avatar użytkownika - Foxie
Foxie
Przeczytane:2021-06-16, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2021,
Avatar użytkownika - Azzmon
Azzmon
Przeczytane:2015-09-20, Ocena: 6, Przeczytałem, Przeczytane,
Inne książki autora
A Confederacy Of Dunces
John Kennedy Toole0
Okładka ksiązki - A Confederacy Of Dunces

A monument to sloth, rant and contempt, a behemoth of fat, flatulence and furious suspicion of anything modern - this is Ignatius J. Reilly of New Orleans...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Zróbmy sobie szkołę
Mikołaj Marcela
Zróbmy sobie szkołę
Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;
Siemowit Zagubiony
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy