06.12: spotkanie z Janem Grzegorczykiem w Poznaniu

Data: 2007-11-22 23:18:38 | Ten artykuł przeczytasz w 2 min. Autor: zorza
udostępnij Tweet
News - 06.12: spotkanie z Janem Grzegorczykiem w Poznaniu "Gorszyciel czy świadek miłosierdzia?" - Jan Grzegorczyk opowiada o swojej najnowszej książce "Cudze pole", wieńczącej trylogię "Przypadki księdza Grosera".


Spotkanie odbędzie się w ramach poznańskich Czwartków Literackich 6 grudnia 2007 o godz. 18.00 w Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich (Stary Rynek 78/79). Spotkanie poprowadzą: Agata Ławniczak, o. Paweł Kozacki i Piotr Śliwiński.


O Autorze:
Jan Grzegorczyk (ur. 1959 r.) - pisarz, publicysta, tłumacz, autor scenariuszy filmowych i słuchowisk radiowych, felietonista "Przeglądu Sportowego". Wydał m.in. takie książki jak „Każda dusza to inny świat”, „Góra albo jak wyżebrać niebo i człowieka”, „Skrawek nieba” (wraz z ojcem Janem Górą), „Ryba to znaczy Chrystus”, „Dziurawy kajak i Boże
Miłosierdzie”, „Adieu” oraz „Trufle” - dwa pierwsze tomy "Przypadków księdza Grosera" - książki ukazujące życie kleru i społeczeństwa katolickiego przełamały tabu i stały się bestsellerami wydawniczymi. W 2006 roku ukazało się jego „Niebo dla akrobaty” – opowiadania umiejscowione w rzeczywistości hospicyjnej nazwane przez jednego z
krytyków dekalogiem nadziei. Jan Grzegorczyk sięga często po tematy trudne i tworzy z nich książki popularne. Bliska jest mu myśl Rene Chateaubrianda wyrażona w „Geniuszu chrześcijaństwa” - "Pisz tekst religijny tak, aby młodzieniec niedowiarek, chłonął go jak gorszącą powieść".


”Przepis na "Grzegorczyka" - zaufaj powieści w jej kształcie tradycyjnym; powiedz głośno, o czym się głośno nie mówi; pokaż Kościół od strony ludzkiej, nie szczędząc krytyki temu, co w nim próżne, zawistne, chciwe, podłe; nie zapominaj o tym, co w człowieku bohaterskie; przypomnij, że "katolicki" znaczy "powszechny", wspólny, codzienny, bliski, a nie hierarchiczny, ceremonialny, obcy... Takie proste? Więc dlaczego Grzegorczyk w parę lat po sukcesie "Adieu", ciągle pozostaje jedynym bodaj popularnym pisarzem katolickim w Polsce?”.

Piotr Śliwiński, krytyk literacki

Zachęcamy do przeczytania recenzji jednej z książek Grzegorczyka: http://www.granice.pl/?id=5&id3=152

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Zróbmy sobie szkołę
Mikołaj Marcela
Zróbmy sobie szkołę
Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;
Siemowit Zagubiony
Pokaż wszystkie recenzje