19 urodziny serwisu Granice.pl

Data: 2018-05-21 13:55:48 | Ten artykuł przeczytasz w 6 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - 19 urodziny serwisu Granice.pl

19. urodziny serwisu Granice.pl obchodzimy nietypowo. Zaczynamy od specjalnego jubileuszowego konkursu dla naszych użytkowników. Następnym krokiem jest wyzwanie czytelnicze Książki XXI wieku. Na najbliższe dni przygotowaliśmy dla Was szczególnie wiele interesujących materiałów. Odwiedzajcie nas codziennie - będzie się działo!  

Przez ostatnich 19 lat na świecie bardzo wiele się zmieniło. Jeszcze kilkanaście lat temu by odkryć interesujące nowości wydawnicze, sięgaliśmy po czasopisma i gazety, odwiedzaliśmy też księgarnie. Dziś w księgarniach znaleźć można tylko drobną część ukazujących się na polskim rynku nowości wydawniczych, po czasopisma literackie prawie nikt nie sięga, a w gazetach codziennych czy tygodnikach literatura zajmuje miejsce marginalne. Dziś czytelnik, poszukując informacji o książkach, które mogą go zainteresować, korzysta z internetu. Staramy się każdego dnia dostarczać mu tego rodzaju informacji, podsuwać interesujące lektury, zamieszczać pisane przez profesjonalistów recenzje, przeprowadzać wywiady z pisarzami czy publikować eseje dotyczące interesujących zjawisk w literaturze. Byliśmy pierwszym serwisem internetowych, w którym można było wygodnie prowadzić własną wirtualną biblioteczkę - wiele lat wcześniej nim powstał Goodreads czy jego polskie odpowiedniki. I choć na pewnym etapie skupialiśmy się wyłącznie na treści, pozostając nieco w tyle jeśli chodzi o część społecznościową czy biblioteczki, od roku nadrabiamy zaległości. Wracamy.

Jeśli już mowa o nowych trendach, które przyszło nam współtworzyć, byliśmy pierwszym w Polsce serwisem umożliwiającym samodzielne publikowanie w sieci własnej twórczości - na długo przed tym, nim ktokolwiek usłyszał w naszym kraju hasło Web 2.0 To właśnie chęć prezentacji własnej twórczości szerszemu gronu odbiorców przyświecała Wojtkowi Polakowi, gdy tworzył od strony programistycznej serwis Granice.pl 

W ciągu 19 lat historii serwisu prowadziliśmy liczne akcje promocje czytelnictwa. Wspólnie z portalem Histmag.org do publicznego zadeklarowania miłości do książek zachęciliśmy premiera Donalda Tuska w ramach akcji „Polećmy książki premierowi". Ówczesny Prezes Rady Ministrów odebrał od nas zestaw lektur poleconych mu przez internautów podczas Warszawskich Targów Książki - imprezy nowej i dopiero rozwijającej się. Z dumą i przyjemnością patronujemy jej od pierwszej edycji. Wspieraliśmy organizację kolejnych edycji Targów Książki w Katowicach, a następnie zwróciliśmy się do przedstawicieli spółki odpowiadającej za Warszawskie Targi Książki, by nie pozwolono imprezie zniknąć. Tak powstały Śląskie Targi Książki, które w tym roku z radością wesprzemy po raz kolejny. W ramach zainicjowanej przez nas akcji „5 minut dla książki" w kilkudziesięciu miastach Polski i Europy odbywały się przez kilka lat happeningi promujące czytelnictwo.  Wielu naszych ówczesnych partnerów „czytanie pod chmurką" organizuje do dziś. Za umiejętne i skuteczne wykorzystanie Internetu dla działań promujących czytelnictwo  otrzymaliśmy w 2012 roku Nominację do Nagrody Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego Ikar. 

Od 2009 roku co kwartał organizujemy plebiscyt, w którym wspólnie z Wami wybieramy „Najlepsze książki na..." kolejne pory roku - najbardziej interesujące premiery wydawnicze kolejnych kwartałów. Następnie rywalizują one w wielkim konkursie „Książki Roku". Swe typy prezentują w nim zarówno internauci, jak i jurorzy. Wskazujemy najlepsze książki katolickie i najbardziej interesujące tytuły dla młodych czytelników, wybieramy najważniejsze tytuły psychologiczne i poradniki. Staramy się, by w naszym serwisie dawać możliwie szeroki obraz polskiego rynku książki. 

I - wreszcie - wyzwania czytelnicze. W roku 2017 wzięło w nich udział ponad 400 osób. Przeczytaliście niemal 15 tysięcy książek i dodaliście niewiele mniej opinii o nich. Przytłaczająca większość z Was wybrała wyzwanie „52 książki”, a ponad 100 osób przeczytało w ubiegłym roku o wiele więcej książek. Właśnie przygotowujemy ostatnie paczki dla osób nagrodzonych za interesujące opinie i aktywność w ubiegłorocznych wyzwaniach. W tym roku jest Was już ponad 500 osób. Właśnie kończymy rozstrzyganie ostatnich wyzwań tematycznych - wkrótce zaprosimy Was do udziału w ich nowych edycjach. Trwa przyznawanie punktów wyróżnionym uczestnikom. A jesienią... O tym, co nastąpi jesienią, na razie tylko pomilczymy znacząco. 

Natomiast już teraz zaczynamy najbardziej intensywne dwa tygodnie w historii naszego serwisu. Tak, bardzo aktywnie, chcemy rozpocząć obchody dziewiętnastolecia naszego serwisu. Dziś wystartowało dla Was aż pięć nowych konkursów książkowych. Wkrótce kolejne. Zamieściliśmy też wyczekiwany materiał poświęcony Marii Konopnickiej. W najbliższych dniach czekajcie na kolejne eseje, sylwetki, wywiady z wyjątkowymi pisarzami w naszym dziale publicystycznym. Codziennie - przynajmniej 5 nowych recenzji.  Niezliczone newsy dotyczące nowości wydawniczych, konkursów literackich, sporo fragmentów książek do poczytania. Cały czas czekamy na Wasze zgłoszenia dotyczące błędów w serwisie, a także propozycji zmian. Będą nowe książki w sklepiku. Będą też dodatkowe atrakcje. I już teraz zapowiadamy: swoiste „poprawiny", drugą odsłonę urodzinowej zabawy przygotowujemy dla Was na październik. Śledźcie nas regularnie. Będzie się działo! 

To na co najbardziej czekacie? Od jak dawna korzystacie z naszego serwisu? Co najbardziej cenicie, czego Wam brakuje? Czekamy na Wasze komentarze! 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Konkurs

Konkurs na 19 urodziny serwisu Granice.pl

więcej
Reklamy
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Izabela i sześć zaginionych koron
Krzysztof P. Czyżewski
Izabela i sześć zaginionych koron
Pokaż wszystkie recenzje