Quantcast

George R.R. Martin znowu krytykuję filmowców „Gry o tron”

Data: 2023-03-09 08:30:24 Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Jakiś czas temu George R.R. Martin udzielił wywiadu GBC News. Opowiedział o niewłaściwym przedstawieniu jednego z miejsc w serialowej adaptacji Gry o tron.

Obrazek w treścifot. Gage Skidmore / CC BY-SA 2.0. / Flickr.com

Gra o Tron to serial HBO bazujący na książkach z cyklu Pieśń lodu i ognia autorstwa George R.R. MartinaPierwsze sezony cieszyły się ogromną popularnością i były chętnie oglądane. W 2019 roku została wyemitowana ostatnia seria, która otrzymała wiele negatywnych recenzji. Swoje uwagi wobec serialu miał nawet autor literackiego pierwowzoru, który przede wszystkim zdystansował się od zakończenia serialu i ogłosił, że zakończenie jego sagi będzie wyglądało zupełnie inaczej. Teraz okazuje się, że Martinowi nie podobał się także sposób przedstawienia Casterly Rock. 

Gra o tron skrytykowana przez George’a R.R. Martina

Casterly Rock, zwany też potocznie Skałą, jest fortecą oraz siedziba rodu Lannisterów. Zgodnie z wizją autora, miejsce to przypomina istniejącą naprawdę Skałę Gibraltarską, znajdującą się na Półwyspie Iberyjskim. Z pozoru wydaje się, że to zwykła wapienna góra, jednak tak naprawdę jest ona wydrążona od wewnątrz i zawiera mnóstwo tajemnych przejść, korytarzy i pomieszczeń. Kiedyś również służyła jako forteca. 

czytaj także: Najciekawsze premiery książek w marcu 2023 roku. Co warto przeczytać?

W wywiadzie dla GBC News autor opisał, w jaki sposób stworzył to miejsce w swojej książce:

Casterly Rock ma 10 000 lat. Jest większe na zewnątrz [niż Skała Gibraltarska], jest wyższe, dłuższe, szersze i leży bezpośrednio nad morzem, więc pod nim znajdują się doki, do których mogą wpływać statki. Ma także o wiele więcej tuneli, jaskiń i hal [...] Ale to Gibralter był moim punktem wyjścia.

W siódmym sezonie serialu HBO zobaczyliśmy, jak zostało przedstawione to miejsce. W ogóle nie przypomina ono pierwowzoru literackiego i kłóci się z wizją autora.

Sposób, jaki przedstawili to w serialu jest po porostu zły. Zamek jest wewnątrz skały, tak jak fortyfikacje były wewnątrz Skały Gibraltarskiej. Na jej szczycie nie zbudowano wielu rzeczy

George R.R. Martin cały czas pracuje nad zakończeniem historii

Aktualnie George R.R. Martin pracuje nad zakończeniem cyklu Pieśni lodu i ognia. Ma to być najdłuższy tom całej serii. Co ciekawe Wichry Zimy coraz bardziej oddalają się od serialowego finału. Pod koniec 2022 roku pisarz zdradził ile stron mu jeszcze zostało do napisania. W zeszłym roku wydał on również oficjalny przewodnik po uniwersum, czyli Panowanie smoka

Pisarz pracował także nad Rodem smoka, czyli serialowym prequelem Gry o tron. Był jednym z pierwszych recenzentów produkcji, która powstała na bazie książki Ogień i krewSerial niedługo po premierze stał się najpopularniejszym dziełem na platformie HBO MaxNowy sezon ma pojawić się na serwisie streamingowym dopiero w 2024 roku. Jeden z aktorów już teraz zdradził, że widzowie nie będą się nudzić!

Dodatkowo platforma ma w planach jeszcze pięć innych seriali związanych ze światem wykreowanym przez Martina. Jedna z produkcji ma się kręcić wokół Johna Snow. Do roli powróci Kit Harington. Jeśli jednak chcielibyście wiedzieć, od czego zaczął się ten fenomen to zachęcamy do sięgnięcia po cykl Pieśni lodu i ognia. Składają się na niego kolejno: Gra o tronStarcie królówNawałnica mieczyUczta dla wron oraz Taniec ze smokami

Pierwszy tom cyklu jest dostępny do kupienia w popularnych księgarniach internetowych:

źródło: GBC News
Tagi: gra o tron,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Gra o tron
George R.R. Martin48
Okładka książki - Gra o tron

W Zachodnich Krainach o ośmiu tysiącach lat zapisanej historii widmo wojen i katastrofy nieustannie wisi nad ludźmi. Zbliża się zima, lodowate wichry wieją...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Wicierz
M.M. Perr ;
Wicierz
You'd Be Home Now
Kathleen Glasgow
You'd Be Home Now
W mroku
Agnieszka Janiszewska
W mroku
Wielcy przyjaciele dzieci
Marek Michalak
Wielcy przyjaciele dzieci
Dziewczyna z kamienicy. Czas nadziei
Dagmara Leszkowicz-Zaluska
Dziewczyna z kamienicy. Czas nadziei
Będę tu z tobą
Robert D. Fijałkowski
Będę tu z tobą
Pokaż wszystkie recenzje