Co nowego w księgarniach w lutym 2020? Najciekawsze nowości i zapowiedzi wydawnicze.

Data: 2020-02-04 13:46:25 Autor: Sławomir Krempa

Wydaje się, że kilka dni temu zaprezentowaliśmy Wam najciekawsze książki stycznia 2020, a tu nadszedł luty i zasypał nas nowościami. Które spośród nich zwróciły naszą uwagę? Oto subiektywny przegląd najciekawszych i najgłośniejszych nowości oraz zapowiedzi wydawniczych na luty 2020. Uszeregowaliśmy je dla Was tematycznie, by przeglądanie naszego materiału było dla Was wygodniejsze:

 Obrazek w treści

Najciekawsze nowości lutego 2020
- proza

Wskrzesina, Artur Boratczuk, Wydawnictwo JanKa

premiera: 3 lutego 2020

Jak dotąd wydawnictwo JanKa jeszcze nigdy nie zawiodło nas swymi nowościami wydawniczymi. Staranność edytorska i niebanalny dobór lektur każą przyjrzeć się bliżej i Wskrzesinie.

A jest to opowieść o byłym sekretarzu gminnym PZPR, który – starzejąc się – nie ma komu przekazać pasieki. Gdy trafia do niego jeden z chętnych, w okolicy mają miejsce niewyjaśnione zjawiska.

Książka Artura Boratczuka opowiadać ma o utracie złudzeń i nadziei, miłości i zemście, ludzkiej potrzebie wiary w dobro, które niespodziewanie może okazać się złem.

Kobieta ze szkła, Caroline Lea, Wydawnictwo Literackie

premiera: 12 lutego 2020

Kolejna powieść ze zjawiskowej Islandii.

Gdy umiera ojciec Rosy, kobieta musi znaleźć sposób na zapewnienie środków do życia chorej matce. I choć jest zakochana, decyduje się na małżeństwo z rozsądku - z innym mężczyzną. Ale czy da jej ono szczęście, czy raczej doprowadzi do utraty zmysłów?

Zdaniem wydawcy, czytelnicy powinni w tym przypadku spodziewać się historii o poświęceniu z miłości, obezwładniającym lęku i sekretach, których nikt nie chce wyjawić.

Ślady miasta, Lars Saabye Christensen, Wydawnictwo Literackie

premiera: 12 lutego 2020

Nowa książka autora Odpływu.

I choć wszystkie zapowiedzi zaczynające się od słów najbardziej osobista... czy wyjątkowa... nauczyłem się traktować z przymrużeniem oka, wiem, że Christensenowi często udaje się utrafić w sedno, gdy pisze o zwykłych, codziennych sprawach w sposób przykuwający uwagę.

W przypadku Śladów miasta ma być podobnie - to opowieść o życiu zwyczajnego małżeństwa, w którym nie byłoby nic szczególnie interesującego, gdyby nie ich syn.

Czarne miasto, Marta Knopik, Wydawnictwo Lira

premiera: 19 lutego 2020

Magia i zwykła, szara codzienność, przeplata się w życiu pewnej śląskiej rodziny – tak można by było najkrócej opisać to, o czym przeczytamy w powieści Marty Knopik.

Powieść opowiada o Wandzie, która próbuje otrząsnąć się po wypadku w kopalni, w którym zginął jej mąż. Działo się to w Czarnym Mieście w Roku Zaćmienia, kiedy dramaty pod ziemią rozgrywały się wyjątkowo często.

I choć wydaje się, że po takiej tragedii nie sposób wrócić do codzienności, życie przecież toczy się dalej. Nawet, jeśli losy córek Wandy i Zdziśka naznaczone są cieniem przeszłości.

Berdo, Anna Cieślar, Wydawnictwo Znak

premiera: 26 lutego 2020

Pierwsze przedpremierowe recenzje Berda zapowiadają naprawdę niezwykłą lekturę.

A poznajemy w niej historię wrażliwego chłopaka, Radka, który mieszka z ojcem w Bieszczadach. Radek wrażliwy jest na naturę, kocha zwierzęta, ma talent do rysowania. Problem w tym, że jego ojciec jest kłusownikiem. I własnie otrzymał zlecenie zabicia dwóch wilków.

Czas porzucenia, Elena Ferrante, Wydawnictwo Sonia Draga

premiera: 26 lutego 2020

Kolejna – choć nie nowa – książka Eleny Ferrante – czy musimy dodawać coś więcej?

Tuż po premierze drugiego sezonu serialu Genialna przyjaciółka będziemy mogli przeczytać książkę Eleny Ferrante, która jednak nie należy do Cyklu neapolitańskiego. To opowieść o Oldze, którą mąż po 15 latach małżeństwa opuścił dla... młodszej kobiety. Czy po utracie sensu życia da sobie radę z wychowaniem dzieci? Czy poradzi sobie z nienawiścią do mężczyzny, która ogarnia ją bez reszty?

Śmierć Jezusa, John Maxwell Coetzee, Wydawnictwo Znak

premiera: 26 lutego 2020

I tu mamy do czynienia z bardzo dużymi oczekiwaniami – przecież to kolejna powieść laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury z 2003 roku.

Pamiętam, jak po tym, gdy poznaliśmy nazwisko Coetzeego jako kolejnego noblisty, wszyscy rzuciliśmy się, by szukać informacji o książkach pisarza. Tym razem opowiada on chłopaka, który... porzuca rodziców, by zamieszkać w sierocińcu. Charyzmatyczny, szybko zostaje obwołany bogiem.

Książka Coetzeego to refleksja na temat tego, czy gdyby święta rodzina pojawiła się na świecie współcześnie, jej losy potoczyłyby się tak samo.

Najciekawsze nowości lutego 2020
- powieści obyczajowe

Bo trzeba żyć. Gabrynia, Ewa Szymańska, Wydawnictwo Szara Godzina

premiera: 5 lutego 2020

Pierwszy tom sagi rodzinnej Bo trzeba żyć – powieść Ewy Szymańskiej Apolonia – bardzo pozytywnie nas zaskoczyła. Historia szlachcianki, która wyszła za mąż za bogatego chłopa przykuwała uwagę i zwracała uwagę na znaczenie rodziny – szczególnie w sytuacjach trudnych.

Drugi tom skupić się ma na losach córki Apolonii – Gabryni, która stopniowo wchodzi w dorosłość, odkrywając pierwsze zauroczenia, miłość, własną seksualność. Zakochana i pełna nadziei, pogrąża się jednak wkrótce w mroku nadchodzącej wojny.

W swoich powieściach Ewa Szymańska podkreśla, że zawsze, nawet w najtrudniejszych chwilach, trzeba z nadzieją patrzeć w przyszłość. I żyć. Mimo wszystko.

Wielkie włoskie wakacje, Jolanta Kosowska, Wydawnictwo NovaeRes

premiera: 12 lutego 2020

Mam słabość do książek Jolanty Kosowskiej. To powieści obyczajowe, które czyta się z dużą przyjemnością, choć często spodziewamy się przecież, jak dana historia może się zakończyć.

W tym przypadku wraz z główną bohaterką powieści, Klaudią, oraz jej przyjaciółką wybieramy się na wakacje życia – do Włoch. Na pięknej wycieczce cieniem zaczyna kłaść się jednak niepokój głównej bohaterki, która wokół siebie dostrzega echa przeszłości i przypomina sobie zdarzenia, których nie ma prawa pamiętać. Słyszy też kroki kogoś, kto zdaje się ją prześladować.

Jolanta Kosowska bardzo sprawnie łączy lekką obyczajową fabułę z atmosferą niepokoju i napięcia, która nie pozwala na odłożenie powieści przed przeczytaniem jej do końca.

Piętno dzieciństwa, Katarzyna Kielecka, Wydawnictwo Szara Godzina

premiera: 26 lutego 2020

Książki Katarzyny Kieleckiej to jedne z naszych największych odkryć ubiegłego roku.

Z pozoru to lekkie, łatwe i przyjemne powieści obyczajowe. Bardzo sprawnie napisane, zwracające uwagę dopracowaną warstwą językową. Jednak pod warstwą fabularną kryje się sporo refleksji na tematy ważne, często trudne.

Tak ma być i w tym przypadku – Katarzyna Kielecka w kontynuacji powieści Sedno życia zastanawia się bowiem nad tym, jak radzi sobie jako dorosły człowiek, który w dzieciństwie zetknął się z przemocą.

Najciekawsze nowości lutego 2020
- kryminały i powieści sensacyjne

Chirurg, Michał Larek, Wydawnictwo Oficynka

premiera: 6 lutego 2020

Czy człowiek, który na uczelni bada mechanizmy przykuwania uwagi w literaturze będzie potrafił napisać wciągającą książkę?

Michał Larek udowodnił już, że tak. Teraz bierze na warsztat autentyczne sprawy kryminalne i na ich podstawie tworczy powieści.

Chirurg to historia śledztwa w sprawie brutalnego zabójstwa dwunastoletniej dziewczynki. Tematyka sprawia, że trudno będzie przejść obok tej książki bez emocji.

Drań, Katarzyna Michalak, Wydawnictwo Mazowieckie

premiera: 12 lutego 2020

Katarzyna Michalak chyba na dobre już odeszła od sielskich powieści obyczajowych na rzecz kryminałów.

Agent sił specjalnych ściga mężczyznę podejrzanego o zabójstwo Prezydenta i kobietę, która go ukrywa. Hubert Karling i jego żona Danka, próbują nie tylko przeżyć, ale też oczyścić swoje imię.

Z pewnością miłośnicy twórczości Katarzyny Michalak nie mogą się już doczekać lektury tej książki!

Miłość ci nic nie wybaczy, Alek Rogoziński, Edipresse Książki

premiera: 12 lutego 2020

Alek Rogoziński swoich czytelników zaskakuje zręczną intrygą kryminalną i... nie pozwala im przestać się śmiać!

Tym razem autorka powieści kryminalnych Róża Krull pomoże zaprzyjaźnionej młodej kobiecie oczyścić jej narzeczonego z zarzutu... morderstwa, mimo, że ten właśnie zdradził Karolinę.

To już trzynasta książka Rogozińskiego. Autor, który właśnie rzucił etat w redakcji, by zająć się pisaniem książek zawodowo, z pewnością ma spory apetyt na wielki sukces. Jeśli i tym razem nie zawiedzie czytelników, ten scenariusz jest całkiem prawdopodobny.

Dama ze szmaragdami, Paulina Kuzawińska, Wydawnictwo Lira

premiera: 26 lutego 2020

Miłość. Tajemnica. Instryga. Zbrodnia. I konwencja retro.

Młoda arystokratka Madeline Hyde musi zbadać sprawę śmierci przyjaciółki. Czy może mieć ona związek z portretem, do którego pozowała Claire? Napięcie rośnie z każdą stroną.

Dama z wahadełkiem okazała się czystą rozrywką na naprawdę dobrym poziomie. Na jej kontynuację czekamy z niecierpliwością.

Najciekawsze nowości lutego 2020
- książki dla dzieci

Ninja Timmy i polowanie na skradziony śmiech, Henrik Tamm, Wydawnictwo Tadam

premiera: 17 lutego 2020

Jeśli macie dzieci w wieku 8-12 lat, oto idealna propozycja dla Was.

Zadziwiające przygody dzielnych bohaterów – kota, norki i świńskich braci, którym zupełnie nowi przyjaciele pomagają odzyskać skradziony wynalazek.

Wydawnictwo Tadam zapowiada, że ta opowieść ma coś ze Shreka, Krainy Lodu, książek Roalda Dahla i Opowieści z Narnii. Nam takie połączenie wydaje się bardzo atrakcyjne!

Mój kumpel Jeremi, Ewa Martynkien, Wydawnictwo Literatura

premiera: 26 lutego 2020

Niezwykła opowieść o przyjaźni dwóch czwartoklasistów.

Oskar i jego najlepszy przyjaciel Jeremi właśnie idą do czwartej klasy. Wiedzą, że to początek wielkich zmian w życiu, ale liczą na to, że ich przyjaźń pozostanie nienaruszona. Ale czy tajemnica, jaką skrywa Oskar, jej nie zniszczy?

Czy istnieje różnica między sekretem a kłamstwem? Czy ze wszystkimi kłopotami trzeba radzić sobie samemu? Od czego w takim razie są przyjaciele? Tematy te porusza w swojej książce Ewa Martynkien.

Gwiazda z pierwszego piętra, Barbara Kosmowska, Wydawnictwo Literatura

premiera: 26 lutego 2020

Publikacja nagrodzona w V Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren

Barbara Kosmowska prezentuje w swojej książce historię Helenki, która pod pozorami radości i pogody ducha skrywa przekonanie, że nie jest nikomu potrzebna, a także Mikołaj – samotnika, który dostrzega nieznaną gwiazdę. Czy doprowadzi go ona do domu?

Selfie ze stolemem, Krzysztof Kochański, Wydawnictwo Literatura

premiera: 26 lutego 2020

Słyszeliście kiedyś o stolemach?

Jeśli nie, nie martwcie się – nam również to słowo było obce. Tymczasem stolemy to człekokształtne, choć większe od ludzi, istoty żyjące w Lesie Kaszubskim. Jeden z nich, Stolko, podczas wyprawy do lasu spotyka uciekająca przed porywaczami małą dziewczynkę. Czy razem uda im się wyjść z opresji?

Selfie ze stolemem to opowieść o przyjaźni pomimo różnic, o przełamywaniu stereotypów. A także wciągająca książka przygodowa!

Najciekawsze nowości lutego 2020
- książki dla młodzieży

Nowy chłopak, Paula Rawsthorne, Wydawnictwo Zielona Sowa

premiera: 12 lutego 2020

Spotkaliście kiedyś chodzący ideał?

I nie, nie chodzi o człowieka przekonanego o własnej doskonałości. Raczej o kogoś, kto wszystkim wokół wydaje się ideałem. Taki jest Jack, nowy chłopak w szkole Zoe, który choć wzbudza powszechny zachwyt, w niej wywołuje nieufność i niepokój.

Czy nastolatka ma rację? Co kryje się pod pozorami ideału?

Wszystkie jasne miejsca, Jennifer Niven, Wydawnictwo Bukowy Las

premiera: 12 lutego 2020

Kiedy wśród zapowiedzi Netflixa na luty 2020 zamieściliśmy informację o premierze filmu na podstawie tej książki, wielu czytelników postanowiło ją sobie odświeżyć. I słusznie.

Wszystkie jasne miejsca to bowiem piękna opowieść o dziewczynie, która uczy się żyć od chłopaka pragnącego umrzeć. To także – jak deklaruje wydawca – odważna i piękna opowieść o miłości, przeżywaniu życia i młodych ludziach, którzy znajdują siebie nawzajem, stojąc na skraju przepaści.

Internauci zamieścili już w naszym serwisie entuzjastyczne opinie o powieści. Czytaliście? Czy sięgniecie dopiero po drugie wydanie?

I co ona ma zrobić?, Holly Bourne, Wydawnictwo Zielona Sowa

premiera: 26 lutego 2020

Walka z seksizmem. Sława. Miłość.

Holly Bourne opisuje historię Lottie, która po tym, jak została osaczona w drodze do college'u, postanawia rozpocząć walkę z wszelkimi przejawami seksizmu w swoim otoczeniu. Dostrzega, jak wiele ich jest. Zyskuje sławę. Ale musi też mierzyć się z licznymi problemami. I zrozumieć, czym jest miłość.

Dzieci, których nie ma, Renata Piątkowska, Wydawnictwo Literatura

premiera: 27 lutego 2020

Opowieść o miejscu, w którym dzieci nie miały żadnych praw

Renata Piątkowska przypomina historię Polen-Jugendverwahrlager der Sicherheitspolizei in Litzmannstadt – obozu dla polskich dzieci w Łodzi. Miejsca mało znanego, choć działy się w nim rzeczy niewyobrażalne i przerażające.

Autorka przywraca pamięć o ofiarach obozu. I przestrzega – by podobne wydarzenia już nigdy nie miały miejsca.

Najciekawsze nowości lutego 2020
- książki historyczne

Anioł życia z Auschwitz, Nina Majewska-Brown, Wydawnictwo Bellona

premiera: 12 lutego 2020

Powieść inspirowana życiem Stanisławy Leszczyńskiej – położnej z Auschwitz.

Tym razem Nina Majewska-Brown podjęła temat losu dzieci, których sytuacja w obozie koncentracyjnym Auschwitz była szczególnie trudna. O ich życie troszczyło się niewiele osób. Była jednak pewna wyjątkowa kobieta, która niosła nadzieję i walczyła o każde życie. Gdy odbierała porody, nie zmarła żadna matka ani dziecko.

Niestety, nie wszystkie przetrwały później w obozie.

Tajne Archiwum Watykańskie, Grzegorz Górny, Janusz Rosikoń, Rosikon Press

premiera: 26 lutego 2020

Nowa książka autorów przetłumaczonych na osiem języków bestsellerowych publikacji z zakresu historii i religii.

Grzegorz Górny i Janusz Rosikoń przeprowadzili już wiele dziennikarskich śledztw. Tym razem docierają do jednego z najbardziej hermetycznych miejsc na świecie – do Tajnego Archiwum Watykańskiego, dzięki czemu udaje im się odkryć i opisać wiele budzących do dziś kontrowersji wydarzeń z dziejów Kościoła. Dzięki komentarzom historyków i unikatowym zdjęciom publikacja ta ma charakter wyjątkowy i stanowi lekturę obowiązkową dla wszystkich miłośników historii.

Najciekawsze nowości lutego 2020
- literatura faktu, reportaż

Kocie chrzciny. Lato i zima w Finlandii, Małgorzata Sidz, Czarne

premiera: 12 lutego 2020

Prawdziwa Kraina Muminków

Małgorzata Sidz w swojej książce zabiera czytelników w podróż do Finlandii. Pokazuje tutejsze obyczaje i mentalność. Opisuje kocie chrzciny – wielkie fińskie święto, podczas którego nikt nie stroni od alkoholu, wspomina też o „gaciopiciu" – w domu, na kanapie, w bieliźnie lub wyciągniętych dresach. Unika stereotypów, dociera do tego, co najważniejsze. Bardzo obiecująca zapowiedź.

Planeta K. Pięć lat w japońskiej korporacji, Piotr Milewski, Świat Książki

premiera: 26 lutego 2020

Reporter w krainie korpo.

Znany autor książek podróżniczych, Piotr Milewski, serwuje tym razem czytelnikom beletryzowaną opowieść o pracy w japońskiej korporacji. O tym, jak wygląda rekrutacja i codzienność. Jak odchodzi się z pracy. Jak żyje się i spędza w weekendy. Jak obcokrajowiec odnajduje się w zupełnie mu obcych japońskich realiach.

Jak się pewnie domyślacie, nie są to wszystkie książki, które ukażą się w lutym 2020. Zapraszamy Was do działu zapowiedzi wydawnicze, gdzie znajdziecie zdecydowanie więcej tytułów. W dziale nowości wydawnicze prezentujemy z kolei dzisiejsze premiery i książki, które do księgarń trafiły w ostatnich dniach. Po które z nich planujecie sięgnąć? Na jakie książki czekacie? Znaleźliśmy zapowiedzi, które szczególnie Was zainteresowały?

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.