Szkoły nie zapłacą pisarzom? Spotkania autorskie tak, ale non-profit

Data: 2021-10-29 09:07:39 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Resort edukacji odpowiedział na pytania związane z Priorytetem 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Zgodnie z najnowszymi informacjami, placówki, które uzyskają pieniądze w ramach Programu, nie będą mogły zapłacić wynagrodzenia pisarzom zaproszonym na spotkania autorskie. 

Obrazek w treści Szkoły nie zapłacą pisarzom? Spotkania autorskie tak, ale non-profit [jpg]Fotografia ilustrująca / Andrea Piacquadio (Pexels)

Do 30 października szkoły mogą zgłaszać swoje wnioski w ramach Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na rok 2022. W ramach Priorytetu 3, szkoły mogą otrzymać wsparcie finansowe na organizację spotkań autorskich, choć jednocześnie MEiN zaznacza, że środki te nie mogą zostać wydane w formie wynagrodzenia dla zaproszonych twórców. 

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa a spotkania autorskie

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 to program, którego celem jest poprawa stanu czytelnictwa w naszym kraju. Budżet programu wynosi blisko 1,1 mld zł i realizowany jest przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatorem Priorytetu 3. 

Priorytet 3 skierowany jest do przedszkoli oraz bibliotek szkolnych i pedagogicznych. W ramach tego zadania szkoły mogą uzyskać środki m.in. na zakup nowości wydawniczych, wyposażenia do bibliotek oraz na „realizację działań promujących czytelnictwo”. 

Może zainteresować cię także...

Zgodnie z § 2, ust 2, pkt 2, lit. c Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2021 r. w sprawie szczegółowych warunków, form i trybu realizacji Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”, szkoły – w ramach realizacji Priorytetu 3 – mogą także organizować spotkania autorskie. Okazuje się jednak, że z pozyskanych z Programu środków, nie będą mogły zapłacić honorarium autorom, którzy na zaproszenie placówki przyjadą do szkolnej biblioteki. 

Spotkania autorskie tylko non-profit 

27 października na swojej stronie internetowej resort odpowiedział na różne pytania związane z Priorytetem 3. Wśród nich pojawił się temat związany z tym, w jaki sposób można rozliczyć się z twórcą, który zaproszony zostanie do szkolnej biblioteki. Pytający nie wiedział, czy z autorem, który nie prowadzi działalności gospodarczej, można rozliczyć się na podstawie umowy cywilnoprawnej. 

Przeczytaj również:  Zmiany na liście lektur. Co tak naprawdę oznacza to dla kształcenia literackiego?

Odpowiedź MEiN okazała się zaskakująca. Resort edukacji podkreślił, że chociaż w ramach Priorytetu 3 można organizować spotkania autorskie, to jednocześnie – ze środków pozyskanych z programu nie można zapłacić pisarzowi. 

W ramach promocji czytelnictwa szkoła organizuje spotkania autorskie i może zapraszać do szkoły literatów, ale nie może przeznaczać środków na wynagrodzenie dla gości. Obowiązuje zasada non-profit

– czytamy na stronie resortu edukacji. 

Dodano również, że w czasie organizowanego przez szkołę spotkania, można zorganizować „punkt sprzedaży książek danego autora”. Nie określono, kto miałby odpowiadać za tę sprzedaż i na jakich warunkach miałaby się ona odbywać. 

Wnioski już wysłane

Portal Biblioteka w Szkole, który skierowany jest do nauczycieli-bibliotekarzy, zauważa, że taka interpretacja przepisów została wydana na 3 dni przed zakończeniem naboru wniosków na rok 2022, kiedy większość zainteresowanych szkół dawno już zgłosiła swoje projekty.

Wizja MEiN o możliwościach organizowania spotkań na zasadzie non-profit świadczy o głębokiej nieznajomości realiów i w praktyce sprawia, że dla zdecydowanej większości szkół możliwość zorganizowania atrakcyjnego spotkania autorskiego staje się zapisem martwym

– wskazuje biblioteka.pl. 

W części złożonych przez szkoły wniosków mogło znaleźć się miejsce na spotkanie autorskie z honorarium dla zaproszonych gości. W takim wypadku szkoły mogą próbować dokonać korekty wniosku lub – jeśli okaże się to niemożliwe – w czasie realizacji Programu w 2022 roku odstąpić od planów organizacji spotkania i przeznaczyć zarezerwowane środki na inny cel.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Znajdziesz mnie wśród chmur
Ilona Ciepał-Jaranowska
Znajdziesz mnie wśród chmur
Pies na medal
Barbara Gawryluk
Pies na medal
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Pokaż wszystkie recenzje