Oto najlepsze książki na jesień!

Data: 2017-10-30 22:25:38 | Ten artykuł przeczytasz w 32 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Oto najlepsze książki na jesień!

Ponad siedemdziesiąt nowości wydawniczych - m.in. powieści obyczajowych, kryminałów, poradników czy książek dla młodych czytelników - rywalizowało o uznanie jurorów i internautów w konkursie i plebiscycie „Najlepsza książka na jesień". W głosowaniu oddano ponad 40 tysięcy głosów. Na które premiery książkowe tej jesieni warto więc zwrócić szczególną uwagę? 

- Plebiscyt „Najlepsza książka na jesień" to już trzecia tegoroczna odsłona cyklu kwartalnych konkursów serwisu Granice.pl - wszystko o literaturze - mówi Sławomir Krempa, redaktor naczelny portalu. - Czternaście konkursowych kategorii pozwala na wskazanie najbardziej interesujących premier wydawniczych ostatnich miesięcy. Wyboru dokonuje grono profesjonalistów zajmujących się rynkiem książki oraz - równolegle - czytelnicy, głosując za pośrednictwem strony internetowej www.ksiazkanajesien.pl.

Tegoroczni zwycięzcy

Najważniejszą spośród nagród - nagrodą główną jury - uhonorowana została powieść Kamień Małgorzaty i Michała Kuźmińskich (Wydawnictwo Dolnośląskie).

- Nagradzamy tę książkę, bo to po pierwsze rasowy kryminał - uzasadniał wybór jurorów Sławomir Krempa z redakcji serwisu Granice.pl - Nienagannie skonstruowany, ze świetnie poprowadzoną fabułą i sprawnie budowanym napięciem. Ale - co może ważniejsze - to także wnikliwe studium obcości, to historia pokazująca nasz - często nieuzasadniony - strach przed tym, co nieznane. I jego dramatyczne konsekwencje. 

Najwięcej głosów czytelników na obu etapach plebiscytu zdobyły Nadwiślańskie serca Katarzyny Archimowicz (Wydawnictwo Czarne). 

- Nagrodzona w tym roku przez internautów książka to sprawnie napisana historia, oparta na ciekawym pomyśle. To powieść, która szczególnie przypadnie do gustu miłośniczkom książek obyczajowych - podkreśla Magdalena Galiczek-Krempa.

- Rozbudowane i przemyślane wątki oraz liczne zwroty akcji sprawią, że także czytelnicy, którzy po tego typu prozę sięgają rzadziej, poczują się z pewnością  lekturą usatysfakcjonowani. 

Najlepsza proza

W kategorii prozy obcej krytycy zdecydowali się nagrodzić Norę Webster Colma Tóibína (Wydawnictwo W.A.B.). 

- Język powieści jest niezwykle sugestywny, wyrazisty, a styl - ogromnie dopracowany. Wydarzenia zdają się płynąć wolno, miejscami tylko tempo nieco przyspiesza. Colm Toibin do perfekcji panuje nad atmosferą książki, opisując zwyczaje panujące w miasteczku i wszystko to, co dodaje barw naszemu życiu bądź je mu odbiera. Przestrzeń zdaje się być odbiciem i wizualizacją emocji bohaterów, choć i oni sami, swoimi gestami i zachowaniami, rzadziej - słowami, wiele o sobie mówią. Ostatecznie Nora Webster okazuje się napisanym z wielkim rozmachem i dbałością o najdrobniejsze detale studium żałoby - uzasadnia ten wybór Magdalena Galiczek-Krempa 

Internauci wskazali w tej kategorii na zekranizowaną niedawno powieść Charlesa Martina Pomiędzy nami góry (Edipresse Książki). 

- To wielowymiarowa powieść nie tylko o zmaganiach z przeszkodami zewnętrznymi, ale – przede wszystkim – o zmaganiach z samym sobą i własnymi ograniczeniami - podkreśla Justyna Gul.

- Ben kryje w sercu tajemnicę, której odkrycie jest prawdziwym zaskoczeniem, a przy tym wzruszającym zakończeniem książki. Zarówno on, jak i Ashley, paradoksalnie, stają się silniejsi, kiedy ich podstawowym celem staje się wyłącznie przetrwanie. Powieść, w którą wkomponowane zostały nagrania Bena, jest również wzruszającym obrazem miłości, akceptacji, ale i otwarcia się na drugiego człowieka oraz otoczenie. Jest lekcją, z której można wiele wynieść oprócz samej przyjemności oddania się lekturze…  

Wśród prozy polskich autorów tryumfowała nagrodzona przez krytyków książka Agnieszki Czachor Świerszcze wybielone na kość.

- Zbiór dziewięciu opowiadań Agnieszki Czachor stylizowany jest na realizm magiczny - przybliża tę pozycję Monika Witczak z redakcji serwisu Granice.pl.

- Autorka porusza się na wielu płaszczyznach, przeplatając opowieści historyczne ze współczesnymi czy opowieści grozy z obyczajowymi. Bohaterami jej opowiadań są zwykli ludzie, którzy doświadczyli niezwykłych przeżyć. Na kartach książki pojawiają się dziwne zjawiska i niesamowite postacie, a wszyscy poddają się niewytłumaczalnemu biegowi losu. Autorka miewa naprawdę świetne pomysły i udaje jej się zbudować naprawdę ciekawą atmosferę, klimat tajemnicy i grozy - jak w opowiadaniu o szklanych ptakach, które jest najlepsze z całego zbioru.

Najwięcej głosów internautów w kategorii prozy polskiej otrzymała Anka. Inne oblicze szczęścia, czyli nowa powieść Niny Majewskiej-Brown (Edipresse Książki). 

To pierwsza część historii o czterdziestoletniej Ani, która nieustająco poszukuje spełnienia, miłości i akceptacji. Mimo pozornego szczęścia, jej życiem targają niespełnione marzenia, z których największym jest to o wielkiej miłości, dobrej pracy i radosnym domu. Tymczasem musi zmierzyć się z toksyczną szefową, wypalonym małżeństwem i synem nieudacznikiem. 

Czy odnajdzie szczęście w sobie, czy pokocha i zaakceptuje siebie?  Czy znajdzie miłość w Internecie i dokąd zaprowadzi ją nowa znajomość? O tym przekonać się trzeba podczas lektury.

 Książki pełne emocji

Takie właśnie publikacje rywalizowały w kategorii powieści obyczajowych, w której nagrodę jury otrzymała Ciotka Poldi i sycylijskie lwy Mario Giordano (Wydawnictwo Initium). 

- Powieść Mario Giordano jest bardzo lekkim, humorystycznym kryminałem detektywistycznym z mocno rozbudowanymi wątkami obyczajowymi - wyjaśnia Damian Kopeć. - To kryminał tak lekki, że można mówić o gierkach a’la panna Marple, ale nie tyle z żelazną logiką w tle, co z uśmiechem na ustach. Poldi bowiem nie przypomina panny Marple. Zresztą to nie tyle sama wdowa rozwiązuje zagadki, co stale towarzyszący jej komisarz Przypadek. Autor powieści, Mario Giordano, z radością sięga po rozmaite stereotypy dotyczące Włoch, Sycylii, mafii, policji, jedzenia, życia na Półwyspie Apeninskim. Niczego nie traktuje całkiem poważnie, nawet śmierć czy alkoholizm Poldi są tu ukazane dosyć groteskowo. Często toniemy w oparach abusrdu - trudno powiedzieć, czy rzeczywistych, czy tylko wynikających z literackiej fantazji. Obraz Sycylii i jej mieszkańców jest barwny i celowo przerysowany, podobnie jak sama niemiecka wdowa. Powieść powinna szczególnie przypaść do gustu miłośniczkom humorystycznych książek Joanny Chmielewskiej, Ewy Stec, Olgi Rudnickiej czy kilku znanych pisarek rosyjskojęzycznych (np. Tatiany Polakowej). 

Czytelnicy natomiast postawili na propozycję polskiej autorki, Romy J. Fiszer - Sezon na szczęście (Edipresse Książki). 

Sezon na szczęście to książka, która zawiera całą gamę emocji, jednak wszystkie wydarzenia prowadzą do szczęśliwego zakończenia, a wydźwięk powieści jest niezwykle optymistyczny - twierdzi czytelniczka, Maria Kasperczak.

- Do głosu zostaje tu dopuszczone i młodsze, i starsze pokolenie. Młodsi, zmagają się z pierwszym zauroczeniem, z poszukiwaniem swojej tożsamości i wkraczaniem w dorosłość. Dojrzalsi wiekiem wyciągają wnioski ze swojego dotychczasowego życia i otwierają się na nowe doświadczenia. A miłość zawsze wygrywa. 

Z kolei jeśli chodzi o romanse, jurorzy i czytelnicy byli zgodni, wskazując na Najlepsze jest najbliżej Małgorzaty Kursy (Wydawnictwo Lucky) jako na najlepszą książkę na jesień.

- Po sukcesie, jaki odniosła powieść Teściową oddam od zaraz, lektura kolejnej książki Małgorzaty Kursy powinna być dla czytelników obowiązkową - twierdzi Sylwia Szymkiewicz-Borowska.

- Przy tej powieści nie sposób się nudzić. Czyta się ją błyskawicznie, z krótkimi przerwami jedynie na kolejne salwy śmiechu. Najlepsze jest najbliżej to idealna propozycja na dłuższe, leniwe wieczory z książką przy kubku gorącej czekolady. Powieść Małgorzaty Kursy po prostu warto przeczytać. 

Najlepsze kryminały i thrillery

Na miano najlepszego kryminału z pewnością zasługuje nagrodzona przez jurorów powieść Stefana Thunberga i Andersa Roslunda Rodzinny interes. Ostatni skok (Wydawnictwo Sonia Draga).  

Autorzy stworzyli dzieło o gęstej, efektownej akcji. Krótkie, dopracowane w każdym szczególe rozdziały wbijają czytelnika w fotel. Powieść trzyma w napięciu przez cały czas. Dzięki wiarygodnym portretom bohaterów i opisom świadczącym o świetnej znajomości środowisk, w których obraca się mający na sumieniu wiele przestępstw bohater, książka jest niezwykle realistyczna!

Najwięcej głosów czytelników trafiło w kategorii kryminałów do Niewinności księdza Browna, zawierającej nietłumaczone dotąd na język polskie opowiadania G.K. Chestertona (Wydawnictwo Fronda

- Opowiadania zawarte w tym zbiorku czyta się z prawdziwą przyjemnością - szczególnie, jeśli czuje się nostalgię do klasycznych kryminałów i mniej wulgarnego świata, nie opartego na przemocy (werbalnej, fizycznej, psychicznej, politycznej, medialnych autorytetów) - twierdzi Damian Kopeć. - Krótka forma, oczywiście, nie pozwala na rozkoszowanie się rozbudowanym tłem wydarzeń i pogłębionymi sylwetkami postaci. Czasami jednak to, co niedopowiedziane, co jest zawarte w tle, świetnie uzupełnia wydrukowane słowa. Tak jest w prozie Gilberta Keitha Chestertona, która ma w sobie elegancję, ład, lekkość i piękno języka pisanego. Wcale nie tak łatwo o te cechy we współczesnych kryminałach, które niedoskonałości treści próbują nadrabiać mocno udziwnioną formą. Opowiadania Chestertona można podsumować jednym stwierdzeniem: kryminalne opowieści niesamowite. 

Krytycy za najlepszy thriller uznali Wendetę Lisy Harris (Wydawnictwo Dreams). 

- Warstwa psychologiczno-emocjonalna powieści trafi przede wszystkim do czytelniczek, akcja powinna spodobać się wielbicielom zagadek kryminalnych i zaskakujących zwrotów akcji - uzasadnia ten wybór Damian Kopeć. - Powieść, będąca pierwszą częścią cyklu Akta Nikki Boyd, z pewnością może się podobać. Czyta się ją bardzo szybko i z przyjemnością. Książka podkreśla – w sposób zrównoważony, bez irytującej przesady – niebezpieczeństwa zawierania znajomości w sieci czy możliwości wykorzystania nowych technologii do ingerowania w cudze życie. Pokazuje, jak drobne decyzje mogą wpływać na losy człowieka i jego otoczenia. Przypomina, że traumatyczne wydarzenia potrafią jednych zbliżyć do siebie, a innych - rozdzielić. Ukazuje emocjonalną stronę dochodzeń, która co bardziej wrażliwym i emaptycznym osobom potrafi zaleźć za skórę. Autorka nie tylko chce opowiedzieć dramatyczną, wciągającą historię, ale również przekazać pozytywne przesłanie, płynące nawet z negatywnych doświadczeń. Przeszłości nie możemy zmienić, ale zawsze mamy wpływ na teraźniejszość, która kształtuje przyszłość. Lisa Harris stara się uświadomić czytelnikom, że warto doceniać chwilę obecną i cieszyć się nią, bowiem realizacja dalekosiężnych planów tak naprawdę nie zależy tylko od nas samych.

Czytelnicy z kolei nagrodzili thriller 40 godzin Kathrin Lange (Wydawnictwo Media Rodzina). 

Gdy w stolicy Niemiec trwają obchody Ekumenicznych Dni Kościoła, policja otrzymuje anonimowy telefon i filmik, na którym ktoś ukrzyżowuje mężczyznę. Funkcjonariusze mają czterdzieści godzin na znalezienie ofiary. Jeśli nie zdążą, nie tylko mężczyzna zginie, ale cały Berlin stanie w ogniu.

Rozpoczyna się wyścig z czasem i pogoń za zamachowcem.

40 godzin to emocjonujący thriller, w którym godziny zamieniają się w sekundy, a realizm opisanych zdarzeń wywołuje ciarki.

Nie tylko o historii...

...opowiadają książki nagrodzone w kategorii „Z historią w tle". Bo - na przykład - czytelnicy nagrodzili w niej powieść Magdaleny Ludwiczak Tajemnica błękitnej alkowy (Wydawnictwo Literackie Białe Pióro). 

- Bolesna tajemnica sprzed lat, zapisana na kartach starego pamiętnika, opuszczony dworek w środku lasu i młodzi ludzie, którzy zupełnym przypadkiem trafiają na trop zagadki. Tak rozpoczyna się intrygująca i przepełniona emocjami powieść Magdaleny Ludwiczak Tajemnica błękitnej alkowy. To książka, w której miłość przeplata się z bólem, a opowiedzianą na kartach powieści tragiczną historię mogło spisać życie - podsumowuje Magdalena Galiczek-Krempa.

Jurorzy z kolei za najbardziej interesującą w tej kategorii uznali książkę Czwarty czerwony Stefana Turschmida (Dom Wydawniczy Rebis), nazywaną też polskim „Doktorem Żywago"

Stefan Türschmid, autor bestsellerowej powieści Mrok i mgła, tym razem przenosi czytelnika do Rosji początków XX wieku. Jan - polski szlachcic, kawalerzysta, jeździec konkursowy i Katia - młodziutka rosyjska śpiewaczka. Piękni, młodzi, zakochani. I gdy już się wydaje, że ich szczęściu nic nie może zagrozić, Europa staje w ogniu. Jana i Katię rozdziela przetaczająca się przez kontynent wojna, a potem rewolucja. Ich świat nie jest już światem muzyki i pięknych koni, lecz światem krwi, głodu i strachu. Czy ich miłość przetrwa tę trudną próbę?

Czwarty czerwony, w którym autor po mistrzowsku splata prawdę historyczną z fikcją literacką, odkłamuje rewolucję październikową - której setna rocznica przypada w roku 2017 - i wojnę domową w Rosji, opowiada dzieje Legionów Polskich i wojny polsko-bolszewickiej. Czytelnik znajdzie tu historie zwykłych niezwykłych ludzi, wielkich przywódców i polityków: cara Mikołaja II, Józefa Piłsudskiego i Włodzimierza Iljicza Lenina.

Jeśli chodzi o „perły z lamusa", wyróżnienie ze strony krytyków spotkało Pieśń odkupienia Lynn Austin (Wydawnictwo Szaron). 

Przyjmując Boże Prawo, król Hiskiasz zapewnił swojemu krajowi pomyślność. Jednak realizowanie woli Jahwe nie jest proste. Wymaga podejmowania niepopularnych decyzji, tak w wymiarze życia osobistego, jak i polityki. Główny wróg judzkiego państwa żąda hołdu i daniny. Król znajduje się w bardzo niebezpiecznej sytuacji…

Juerusza, młoda Żydówka wywieziona przez Asyryjczyków w dalekie kraje, na własne oczy widzi, do czego przerażający przeciwnik jest zdolny. Potężne wojsko podąża przez północne prowincje, pozostawiając za sobą śmierć i zniszczenie. Jerusza ucieka. Jej desperacka wola przetrwania może wpłynąć na ocalenie całej Jerozolimy. Asyryjskie armie już maszerują, zbliżając się do serca Judy. Hiskiasz staje przed ostateczną próbą wiary w Przedwiecznego.

Czytelnicy natomiast najczęściej głosowali na Lekkość kamienia Waldemara Lejdwarda (Wydawnictwo Goneta.net)

Lekkość kamienia to opowiadanie obyczajowe. Maja postanowiła zostać rzeźbiarką, choć to nie do końca podobało się rodzicom. Siła jej woli zwyciężyła, a po pierwszych zajęciach ugruntowała się w niej pewność dobrego wyboru wybranego przez nią zawodu. Miała pomysły zadziwiające nawet profesorów. Potrafiła dostrzec w bryle nic nikomu nie mówiącego kamienia potencjał materiału na rzeźbę. Zafascynowana oddaniem ruchu w rzeźbie poprzez żmudne zajęcia dążyła do doskonałości. Z każdą pracą było coraz lepiej. Najbardziej odpowiadał jej marmur.

Jak to u Waldemara Lejdwarda bywa, język jest mocno opisowy i specyficzny, ale dzięki niemu właśnie odczuwa się świetnie atmosferę tamtych czasów, lat siedemdziesiątych XX w. Dla wielu czytelników będzie to znowu fantastyczna podróż w czasie. Ale czy bohaterce uda się osiągnąć sukces w swojej profesji przy takim talencie? Aby się o tym przekonać, trzeba sięgnąć po nagrodzony w tym roku ebook.

Najciekawszy poradnik...

...tej jesieni to z pewnością nagrodzona przez jurorów publikacja Wypalone dzieci. O presji osiągnięć i pogoni za sukcesem Michaela Schulte-Markworta (Wydawnictwo Dobra Literatura). 

Dzieci niemal całkowicie poddają się dyktatowi społeczeństwa, w którym liczy się tylko sukces – i ponoszą tego bolesne konsekwencje. Doświadczony psychiatra, profesor Michael Schulte-Markwort, codziennie diagnozuje u dzieci i młodzieży wypalenie. Swoją  książką chciałby nami wstrząsnąć i wywołać dyskusję na temat stresu, który towarzyszy najmłodszym. Nauka i chodzenie do szkoły powinny być dla nich przyjemnością. Tymczasem żyją w świecie, który gna je bez tchu od jednej przeszkody do następnej i zmusza do walki o wątpliwe wartości.

Najwięcej głosów czytelników trafiło w tej kategorii do książki Zielenina party Magdaleny Cielengi-Wiaterek (Wydawnictwo Druga Strona). 

W trzeciej swojej książce autorka Zieleniny na talerzu i Zieleniny bez glutenu udowadnia, że rezygnując z mięsa, można ucztować nie tylko smacznie, ale także zdrowo! W czterech rozdziałach ułożonych według pór roku przedstawia propozycje gotowych zestawów dań na różne przyjęcia – od pikników, przez kinderbale aż po burger party. Prawie 100 przepisów pozwoli czytelnikowi zarówno skomponować menu na ciekawe przyjęcie, jak też zachwycić gości potrawami! A to wszystko bez wielkiego wysiłku i poświęcania długich godzin na przygotowania – przepisy zawarte w książce są proste, ale efektowne. Nie wymagają specjalnych umiejętności kucharskich ani drogich składników. Z książką Zielenina party – wegetariańsko, sezonowo, lokalnie przygotujecie wspaniałe przyjęcie, oparte na lokalnych i sezonowych składnikach. Będzie pysznie, zdrowo i kolorowo!

Tę samą liczbę głosów uzyskała książka Przegryź dyktando jak smaczne mango Marty Bącały-Ślęzak (Oficyna Wydawnicza Impuls).

Przegryź dyktando jak smaczne mango to zbiór zabawnych tekstów ortograficznych uwzględniających najważniejsze zasady polskiej pisowni na poziomie klas IV–VI szkoły podstawowej. Tematyka dyktand charakteryzuje się niezwykłą różnorodnością. Autorka poprzez atrakcyjną formę językową zachęca młodego czytelnika do treningu ortograficznego, ale z humorem, a nie z dydaktycznym pazurem. Każda opowieść ma duszę, a zarazem ciepło i lekkość śmiechu dziecka. Nawet jesień nie jest nudna, ale pulsuje wesołym rytmem, „gdy na łące pojawia się jeż Hirek i urządza dyskotekę, na której didżejami są zające.

Marta Bącała-Ślęzak odkrywa przed małym czytelnikiem piękno nie tylko pór roku, ale także miasta Łodzi, z którego pochodzi. Ukazuje również zwyczaje i tradycje regionu łódzkiego, łączące pokolenia jak korzenie olbrzymiego dębu o nazwie Fabrykant czy pozornie różne dopływy tej samej rzeki, w której znajdują wspólny nurt.

Nowa propozycja edukacyjna Oficyny Wydawniczej Impuls jest świetną pomocą dydaktyczną dla uczniów. Dzięki niej radość dzieci z dobrych wyników z języka polskiego udzieli się z pewnością rodzicom i nauczycielom.

Podróże literackie...

...jurorzy odbyli za sprawą nagrodzonej przez nich publikacji Sprzedaj lodówkę i jedź dookoła świata Kacpra Ćwirko-Godyckiego (Zwierciadło). 

Autor objechał dookoła cały glob w pół roku, omijając turystyczne szlaki, szukając własnych dróg - mówi dr Katarzyna Krzan. - Część jego doświadczeń można podziwiać na zamieszczonych w książce zdjęciach – bez tego lektura ta byłaby dużo uboższa. Kolory, przestrzenie, zapierające dech w piersiach krajobrazy budzą zazdrość i tęsknotę za prawdziwą przygodą. Ale do niej trzeba być gotowym, by nas nie zaskoczyła, gdy pojawi się okazja. Podróżnik musi być czujny, nie może przywiązywać się do przedmiotów, jego dobytek musi się mieścić w poręcznym plecaku. Czy to w ogóle możliwe? Autor sam był zdumiony, gdy po półrocznej nieobecności w domu nie brakowało mu pozostawionych tam rzeczy. Może więc pogoń za materialnym statusem nie jest tym, co nas określa? Oczywiście, to banalne stwierdzenia. W końcu każdy wie, że liczy się wnętrze, to, co mamy w sercu. Tyle że potem i tak biegniemy na zakupy, ekscytujemy się kolorowym bełkotem, podczas gdy prawdziwe życie toczy się gdzieś w malej peruwiańskiej wiosce, szałasie skleconym na szybko, w dżungli i na pustyni, gdzie człowiek naprawdę czuje, że żyje i jest za to życie wdzięczny.

A czytelnicy? Czytelnicy wybrali się w drogę z Iwoną Dziurą, autorką książki Dziura w podróży (Annapurna)

- Zachwyca styl, prosty, przystępny język i ciekawe prowadzenie opowieści. Autorka ma ogromne poczucie humoru, co daje się odczuć niemalże w każdym rozdziale. Świetnie napisane, niesamowicie przedstawione przygody, opisane wpadki i wypadki sprawiają, że nie da się oderwać od lektury. Czytelnik nie tylko dobrze się bawi, ale ma też ochotę wybrać się w podróż śladami podróżniczki, by sprawdzić na własnej skórze, jak to naprawdę jest z tymi Cyganami i ilu wrażeń dostarcza przejażdżka marszrutką - twierdzi Dorota Józefiak.

Dziura w podróży to pozycja godna polecenia każdemu, kto lubi książki podróżnicze - zwłaszcza jeśli są wypełnione zabawnymi sytuacjami i niezwykłymi postaciami.

Najlepsza fantastyka...

 ...to z pewnością wyróżniona przez krytyków powieść Justyny Drzewickiej Niepowszedni. Obława (Wydawnictwo Jaguar). 

- Trzeci tom cyklu Niepowszedni potwierdza że autorka nie spoczęła na laurach po sukcesie poprzednich części cyklu, ale ogromnym nakładem pracy stworzyła kolejną ,dopracowaną w najdrobniejszych szczegółach opowieść - docenia atuty powieści Magdalena Galiczek-Krempa. - Stwierdzić, że charaktery i osobowości bohaterów zostały starannie i drobiazgowo opisane, to nie powiedzieć niczego. Skonstatować, że opisywana przestrzeń - morze, statek, przystań, portowe miasteczko, wysokie góry i przełęcze, dukty i trakty – budzi zainteresowanie, to również powiedzieć niewiele. Każdy temat, każdy fragment przestrzeni, każde wydarzenie, wreszcie – wszyscy, nawet epizodyczni bohaterowie – opisani zostali przez Justynę Drzewicką w taki sposób, jakby autorka poznała ich osobiście, jakby uczestniczyła w rozgrywających się wydarzeniach, jakby odwiedziła opisywane miasta i bezdroża. Wszystko w powieści wydaje się prawdziwe. Przestrzeń żyje, wręcz kipi od emocji, a czytelnik z zachwytem zatraca się w atmosferze opisywanych miejsc. W powieści nie ma miejsca na fałsz, na drogę na skróty, na ułatwienia. Jeśli autorka postanowiła zmierzyć się z danym tematem – mierzy się z nim i ostatecznie wygrywa. Tak zachwycający efekt bowiem uzyskuje.    

Najwięcej głosów czytelników przypadło z kolei książce Prawo do powrotu Jacka Jareckiego (Goneta.net). 

- Wydawca raczył określić powieść mianem: fantastyczno – przygodowej - mówi sam autor.

- I niewątpliwie jest to rzecz fantastyczna, a z racji przygód przeżywanych przez bohaterów, można ją też z powodzeniem nazwać przygodową.

Przy takich założeniach, wystarczy spojrzeć na tutuł, by zrozumieć, że mamy do czynienia z daleką krewną „Odysei”. To nie wartościująca opinia, albowiem jest to rodzina, do nieprzyzwoitości liczna i zróżnicowana.

Lektury dla najmłodszych

Idealną lekturą na jesień dla najmłodszych okaże się z pewnością nagrodzone przez jurorów Łopianowe pole Katarzyny Ryrych (Wydawnictwo Adamada). 

Dzieci ze zwykłego podwórka są świadkami zupełnie niezwykłych wydarzeń. Ktoś zmienia się w żabę, w skarpetach rosną czarne dziury, tajemniczy pan przechadza się z burzową chmurą na sznurku, huśtawka ozywa, a z pudełka pani Dory ucieka nuda.

Czy za tym wszystkim mogą stać pewna starsza pani i jej kot?

Czytelnicy w tej kategorii nagrodzili Wakacje u dziadków Magdaleny Zarębskiej (Wydawnictwo Bis). 

Dzieci spędzają całe wakacje u dziadków na wsi. W porównaniu z miejskim życiem, jest tam bardzo cicho, spokojnie, niektórzy mogą powiedzieć, że jest nudno. Ktoś jednak kiedyś stwierdził, że tylko nudny człowiek się nudzi. A trojaczki do takich osób z pewnością nie należą. 

Ich codzienność na wsi to mnóstwo wydarzeń i przygód. Codzienne zabawy na podwórku - nawet podczas deszczowej pogody, opieka nad zwierzętami w gospodarstwie - tutaj ich serca skradły małe żółciutkie kurczaczki. Bohaterowie poznają życie, którego w dużym mieście nie mieliby szans zobaczyć. Są wycieczki do lasu, gdzie poziomki rosną w ogromnych ilościach, ale tylko dziadkowie mogą takie sekretne miejsca pokazać. Mamy pracę na plantacji porzeczek i w przydomowym ogrodzie warzywnym - twierdzi autorka bloga MaleWielkieKsiazki.blogspot.com 

 Idealna propozycja dla starszych dzieci...

...to z pewnością nagrodzona przez jurorów książka Równanie Jamiego Drake'a Christophera Edge'a (Wydawnictwo Zielona Sowa). 

- Równanie Jamiego Drake’a to kierowana do starszych dzieci opowieść o tym, że nawet najtrudniejsze wydarzenia mogą mieć szczęśliwe zakończenie - podsumowuje Magdalena Galiczek-Krempa.

- Wystarczy tylko usilnie wierzyć w to, że wszystko dobrze się ułoży. Napisana prostym i przystępnym językiem książka wciąga od pierwszej strony, na przemian wzrusza i wywołuje salwy śmiechu, a świetnie zarysowani bohaterowie od razu staną się bliscy czytelnikowi.

Warto także sięgnąć po wyróżniony w tej kategorii przez czytelników Pamiętnik z Aniołem Stróżem Lidii Miś (Wydawnictwo Dreams). 

W tej książce możesz opisywać swoje przeżycia, snuć marzenia, układać modlitwy, podejmować postanowienia i dowiadywać się ciekawych rzeczy!

Możesz zaprosić swojego Anioła Stróża, by przeprowadził Cię przez ważne dla Ciebie wydarzenia i sprawy. Razem z nim masz szansę przyglądać się życiu na ziemi i życiu w niebie, a kolorując ilustracje, nadasz swojemu pamiętnikowi taki wygląd, jaki tylko podpowie Ci fantazja!

Nie tylko dla młodzieży...

...przeznaczona jest nagrodzona przez jurorów nowa książka Ewy Nowak Zerwij z nią (Wydawnictwo Egmont).

Jacek to nieśmiały i wrażliwy, ale jednocześnie zadziorny chłopak z rozbitej rodziny. Emilka jest oczkiem w głowie rodziców, ma przejąć rodzinny interes i wypełnić wielopokoleniową tradycję. Chłopak i dziewczyna wpadają na siebie przypadkiem. Spragnieni ciepła i akceptacji, zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia... Niestety, rodzice Emilki nie chcą zaakceptować wyboru córki. Gdy tylko nadarza się okazja, zabraniają jej kontaktów z Jackiem, wciąż powtarzając, że to chłopak nie dla niej i upierając się, że robią to dla dobra córki.

Czy miłość nastolatków zniesie taką próbę? W jakim stopniu rodzice mogą ingerować w życie i wybory własnych dzieci? Jak bardzo te wybory mogą zaważyć na ich losie?

Zerwij z nią to poruszająca opowieść o miłości, akceptacji, zwątpieniu i trudnym wkraczaniu w dorosłe życie.

Wreszcie - nagrodzony przez czytelników Pax Sary Pennypacker (iuvi).

- To literatura dziecięca najwyższej próby, to książka wygrywająca konfrontację z Małym Księciem, do którego jest porównywana - chwali publikację Anna Szczurek.

- Książka Sary Pennypacker jest głębiej osadzona w rzeczywistości, nie tak odrealniona (czy nawet - naiwna) jak dzieło Antoine de Saint-Exupery’ego. Prostota języka, porażająca szczerość i bezpośredniość sprawiają, że od książki tej nie sposób się oderwać. Ewokuje ona emocje trudne do opisania – ból miesza się tutaj z radością, a całość stanowi prawdziwe arcydzieło literatury dziecięcej, nad którym niejedną łzę uroni także poruszony dorosły.

To już wszystkie książki nagrodzone w tegorocznej edycji plebiscytu na najlepszą książkę na jesień. Ze wszystkimi zgłoszonymi tytułami zapoznać się można na stronie www.ksiazkanajesien.pl Natomiast więcej informacji o poszczególnych książkach wraz z opiniami i recenzjami czytelników oraz jurorów znaleźć można na stronach serwisu Granice.pl, który jest organizatorem konkursu.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Medea z Wyspy Wisielców
Magda Knedler
Medea z Wyspy Wisielców
Głosujcie na Wilka!
Davide Cali ;
Głosujcie na Wilka!
Wylot
Olesia Ivchenko
Wylot
Wyrok
Christina Dalcher
Wyrok
To coś w śniegu
Sean Adams
To coś w śniegu
Wings of the Heart
Anna Purowska
Wings of the Heart
Czarownik
Anniina Mikama
Czarownik
Minka i jej kocie przygody
Anna Bichalska ;
Minka i jej kocie przygody
Pokaż wszystkie recenzje