reklama

Odnalezione rękopisy Franza Kafki trafiły do sieci!

Data: 2021-06-14 09:04:37 Autor: Patryk Obarski

Co pisał w prywatnych listach autor Procesu? Biblioteka Narodowa Izraela skatalogowała w formie cyfrowej setki rysunków, rękopisów i listów prywatnych Franza Kafki, jednego z najwybitniejszych pisarzy XX wieku. 

Obrazek w treściFotografia ilustracyjna
  • Dzieła Franza Kafki przez lata znajdywane zostały w poszczególnych krajach Europy.
  • Rękopisy i listy zostały zdigitalizowane i udostępnione w formie cyfrowej. 
  • W czasie pandemii część bibliotek zaczęła udostępniać swoje zbiory w formie online.

Do sieci trafił zbiór prywatnej korespondencji oraz manuskrypty twórczości Franza Kafki. Skany wykonane zostały przez Bibliotekę Narodową w Izraelu, która strzeże dorobku autora Zamku

Do sieci trafiły rękopisy Franza Kafki 

Od niedawna w Internecie zobaczyć część wyjątkowych zbiorów Biblioteki Narodowej Izraela. Wśród nich znalazły się niezwykle ważne zapiski Franza Kafki, jednego z najwybitniejszych twórców XX wieku. 

Czytaj także:  Prywatne dzienniki królowej dostępne online!

Biblioteka udostępniła w sieci skany listów prywatnych, rękopisów opowiadań oraz rysunków wykonanych przez Kafkę. Wśród udostępnionych zbiorów znalazł się manuskrypt niedokończonego tekstu Przygotowania do ślubu na wsi, a także skany notatnika, w którym ćwiczył hebrajski. 

To, co najbardziej intrygujące, to przede wszystkim listy Kafki oraz jego prywatne zapiski. Z udostępnionych plików wyłania się bowiem całkiem nowy obraz Franza Kafki. Wśród notatek autobiograficznych znalazły się m.in. praskie wspomnienia ze szkoły: „Spośród uczniów, którzy uczyli się wraz ze mną, ja byłem głupi, ale nie najgłupszy”.

Nieodkryty Franz Kafka

Franz Kafka urodził się 3 lipca 1883 roku w Pradze. Wywodził się z rodziny o korzeniach żydowskich. Jego ojciec był właścicielem sklepu galanteryjnego. Pomimo swojego pochodzenia, Kafka posługiwał się językiem niemieckim. Hebrajski poznał dopiero pod koniec swojego życia. 

Czytaj także:  Powstała gra komputerowa inspirowana wyobraźnią Franza Kafki

W wieku 19 lat Kafka poznał pisarza i kompozytora Maxa Broda, z którym przyjaźnił się aż do śmierci. To właśnie jemu Kafka powierzył swoje wszystkie teksty i zapiski, nakazując, by ten po jego śmierci dokonał zniszczenia dzieł. Brod nie zgodził się z wolą zmarłego przyjaciela. W czasie wojny Max Brod uciekał przez Europę wraz z tekstami Kafki. Pośmiertnie ukazały się powieści takie jak Proces, Zamek czy Ameryka

Kiedy w 1968 roku zmarł powiernik pisarza, teksty Kafki zostały częściowo utracone, a Biblioteka Narodowa Izraela przez wiele lat podejmowała starania, by odzyskać utracone dziedzictwo kulturowe. Zapiski Franza Kafki po latach ponownie odkrywano w poszczególnych krajach Europy. 

Część z tekstów ponownie trafiła do biblioteki, gdzie oglądać mogą je czytelnicy. Teraz – także w formie wirtualnej. 

 

Źródło: BBC News 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Proces
Franz Kafka13
Okładka książki - Proces

Przekład: Jakub Ekier Posłowia: Jakub Ekier, Łukasz Musiał Józef K., oskarżony bez podania zarzutów, to nie żaden skromny urzędnik ani człowiek...

dodaj do biblioteczki
Autor
Reklamy
Recenzje miesiąca
Księga tęsknot
Sue Monk Kidd
Księga tęsknot
Informacja zwrotna
Jakub Żulczyk
Informacja zwrotna
Przyjdę, gdy zaśniesz
Agnieszka Lingas-Łoniewska
Przyjdę, gdy zaśniesz
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Małgorzata Ogonowska; Artur Rogoś
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Dopaść Leona Waganta
Wiktor Hajdenrajch
Dopaść Leona Waganta
Szpetnicy
Maciej Kapuściński
Szpetnicy
Tango
Ewa Cielesz
Tango
Cień Debory
Magdalena Mosiężna
Cień Debory
Na zawsze w lodzie
Owen Beattie; John Geiger
Na zawsze w lodzie
Pokaż wszystkie recenzje