Droga ku nadziei

Tom 1 cyklu Podróż w niechciane

Twórczość Danuty Chlupowej poznałam niedawno, przy okazji powieści „Podróż w niechciane”. Historia ta zrobiła na mnie ogromne wrażenie, do tej pory pamiętam, ile wywołała we mnie emocji i wzruszenia. Z niecierpliwością wyczekiwałam dalszych losów bohaterów, których los w czasie II wojny światowej tak bardzo doświadczył.

Droga ku nadziei, ku lepszemu życiu, wiedzie przez trudy i znoje. Życie w ogarniętym wojną świecie zamienia się w czekanie na wyzwolenie, powrót ukochanego, na spokojny sen, którego nie zaburzy już nic.

Bogusia Brzezińska i Jadwiga Peterak. Dwie różne kobiety, którym życie nie szczędziło cierpienia.

Bogusia wraz z Urszulką w końcu wybiera się w podróż do Drogomyśla, gdzie czeka na nią ukochany. Niestety, spokojna wieś z końcem wojny staje się miejscem zażartych walk frontowych. Młodzi ponownie zostają rozdzieleni.

Jadwiga z utęsknieniem patrzy w przyszłość I wyczekuję końca wojny. Uczucie, jakie żywi do Mieczysława, rozrasta w jej sercu z każdym dniem. Jednak znajomość z byłym członkiem Armii Krajowej sprowadzi na nią niebezpieczeństwo. Oboje trafiają do nazistowskiego więzienia w lubelskim zamku.

Czy po wojnie życie obu par będzie takie, o jakim marzą?

„Droga ku nadziei” to powieść, w której jak sam tytuł wskazuje, przed bohaterami otwierają się drzwi do lepszego, powojennego życia. Jednak czy po gehennie i latach okupacji, można wieść spokojne i ustabilizowane życie? Bohaterowie powieści nie mieli łatwo, co chwilę na ich drodze los stawiał trudności, które musieli pokonać. Droga ku lepszemu wiodła ich przez głód, cierpienie, śmierć bliskich.

Powieść, którą snuje autorka oparta jest na faktach historycznych. Większa część wydarzeń, które rozgrywają się na kartach powieści, miały miejsce w rzeczywistości. Autorka umiejętnie połączyła wydarzenia z czasów II wojny światowej z fikcją literacką, w bardzo obrazowy sposób oddała realia tamtych czasów. Bohaterowie powieści są postaciami fikcyjnymi, jednak ich kreacja jest bardzo wyrazista. Czytając powieść można odnieść wrażenie, że poznajemy losy osób, które żyły w tamtych czasach.

„Droga ku nadziei”, tak jak i poprzednia część, wywołała we mnie mnóstwo emocji. Powieść czytałam z zapartym tchem, z wypiekami na twarzy śledziłam losy bohaterów i mocno trzymałam kciuki za szczęśliwe zakończenie. Akcja powieści toczy się niespiesznie, jednak bywały momenty, w których moje serce zaczynało bić szybciej, a ja w ogromnym napięciu śledziłam kolejne wydarzenia.

Po raz kolejny autorka zachwyciła mnie swoim kunsztem pisarskim. Niezmiennie jestem pod wrażeniem jej niesamowitego talentu i wrażliwości w pisaniu o trudnych, bolesnych czasach. Oddała w nasze ręce historię bardzo emocjonującą i poruszającą do głębi, ale również dającą nadzieję na lepsze jutro. Z niecierpliwością będę wyczekiwała kolejnej książki Danuty Chlupowej, a Was, tymczasem zachęcam do sięgnięcia po „Drogę ku nadziei”

Informacje dodatkowe o Droga ku nadziei:

Wydawnictwo: Książnica
Data wydania: 2023-09-06
Dodał/a opinię: Ilona Wolińska

Tagi: #krotoszyn #konie #stadnina #zhistoriąwtle

Zobacz opinie o książce Droga ku nadziei

Kup książkę Droga ku nadziei

Podróż w niechciane
Danuta Chlupová0
Okładka ksiązki - Podróż w niechciane

W świecie, w którym panoszy się zło, nie brakuje też dobrych ludzi. Kończy się lato 1939 roku. Mieszkający blisko niemieckiej granicy Bogusia Brzezińska...

Organista z martwej wsi
Danuta Chlupová0
Okładka ksiązki - Organista z martwej wsi

Cena za zdradę jest wysoka, nawet jeśli... zdrady nigdy nie było.Czasami zbieg okoliczności obraca wniwecz czyjeś życie, a człowiek jest zmuszony ugiąć...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;