Dziewczyna w realu

Eva ma 13 lat. Jej życie rejestrowane jest przez kamery od momentu narodzin. Operatorami kamer są jej rodzice. Rodzice, dla których bycie influencerami jest ważniejsze od komfortu ich dziecka. Dziewczynka jest już zmęczona ciągłym nagrywaniem i reżyserowanym chwil, które później oglądają setki tysięcy osób na YouTube. Kiedy Eva po raz pierwszy dostaje miesiączki, jej mama mimo obietnic, że zostanie to między nimi, publikuje film o tym wstydliwym dla córki dniu. Eva od zawsze wyśmiewana przez część rówieśników, po tym wydarzeniu każdy dzień w szkole znosi z jeszcze większym trudem. Mimo początkowych próśb, a następnie wyraźnych sygnałów, że nie chce być już nagrywana, rodzice ignorują jej zdanie. Pozorne przytakiwanie na jej głośne NIE, za każdym razem zostaje okraszone słowami o jej dobru i chęci budowania marki. Eva nie wytrzymuje. W końcu postanawia działać na własną rękę.

“Dziewczyna w realu” to jedna z lepszych książek, jakie miałam przyjemność czytać w tym roku. Pod tą kolorową, kojarzącą się z literaturą dla młodzieży okładką skrywa się historia, która wzbudza niesamowicie silne emocje. Wielokrotnie podczas lektury myślałam, że na miejscu Evy, pozwałabym rodziców za naruszanie prywatności. Bolało mnie to, że ani razu tak naprawdę nawet nie postarali się uszanować zdania córki.

I jest w tej historii taka sprzeczność, która faktycznie działa trochę na korzyść rodziców Evy. Oni naprawdę ją kochali, oni naprawdę nie chcieli dla niej źle. Oni tylko i aż zaślepieni zostali chęcią zarobków i przyciągnięcia na swój kanał coraz większej liczby subskrybentów.

Tę książkę czyta się rewelacyjnie. Nie tylko ze względu na jej treść, ale też formę przekazu. Napisana została w sposób bardzo klarowny, w żadnym wypadku nawet, jakby się bardzo chciało, to nie można się przy tej książce zmęczyć. Jest rewelacyjna pod każdym względem. Od okładki, przez sposób przekazu, dialogi, kreację postaci (ukochałam sobie najlepszego przyjaciela Evy - Pyrę, cudownie zabawny chłopak), a kończąc na podjęciu bardzo ważnego problemu, jakim jest pokazywanie wizerunku dziecka w sieci.

Tyle się teraz mówi o tym, że nastolatkowie coraz częściej wpadają w depresje, wstydzą się zwrócić ze swoimi problemami do rodziców, czują się osamotnieni, niedowartościowani, przebodźcowani. Słuchajmy ich i szanujmy ich zdanie. Jeśli nie chcą być bohaterami twoich mediów społecznościowych, zmień content.

Informacje dodatkowe o Dziewczyna w realu:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2023-11-15
Kategoria: Dla młodzieży
Tytuł oryginału: Girl (In Real Life)
Dodał/a opinię: zaczytania

Tagi: Dzieci od ok. 13 lat

Zobacz opinie o książce Dziewczyna w realu

Kup książkę Dziewczyna w realu

Siemowit Zagubiony