Dziewczyna w realu

Ocena: 5.43 (7 głosów)
opis

Eva ma 13 lat. Jej życie rejestrowane jest przez kamery od momentu narodzin. Operatorami kamer są jej rodzice. Rodzice, dla których bycie influencerami jest ważniejsze od komfortu ich dziecka. Dziewczynka jest już zmęczona ciągłym nagrywaniem i reżyserowanym chwil, które później oglądają setki tysięcy osób na YouTube. Kiedy Eva po raz pierwszy dostaje miesiączki, jej mama mimo obietnic, że zostanie to między nimi, publikuje film o tym wstydliwym dla córki dniu. Eva od zawsze wyśmiewana przez część rówieśników, po tym wydarzeniu każdy dzień w szkole znosi z jeszcze większym trudem. Mimo początkowych próśb, a następnie wyraźnych sygnałów, że nie chce być już nagrywana, rodzice ignorują jej zdanie. Pozorne przytakiwanie na jej głośne NIE, za każdym razem zostaje okraszone słowami o jej dobru i chęci budowania marki. Eva nie wytrzymuje. W końcu postanawia działać na własną rękę.

“Dziewczyna w realu” to jedna z lepszych książek, jakie miałam przyjemność czytać w tym roku. Pod tą kolorową, kojarzącą się z literaturą dla młodzieży okładką skrywa się historia, która wzbudza niesamowicie silne emocje. Wielokrotnie podczas lektury myślałam, że na miejscu Evy, pozwałabym rodziców za naruszanie prywatności. Bolało mnie to, że ani razu tak naprawdę nawet nie postarali się uszanować zdania córki.

I jest w tej historii taka sprzeczność, która faktycznie działa trochę na korzyść rodziców Evy. Oni naprawdę ją kochali, oni naprawdę nie chcieli dla niej źle. Oni tylko i aż zaślepieni zostali chęcią zarobków i przyciągnięcia na swój kanał coraz większej liczby subskrybentów.

Tę książkę czyta się rewelacyjnie. Nie tylko ze względu na jej treść, ale też formę przekazu. Napisana została w sposób bardzo klarowny, w żadnym wypadku nawet, jakby się bardzo chciało, to nie można się przy tej książce zmęczyć. Jest rewelacyjna pod każdym względem. Od okładki, przez sposób przekazu, dialogi, kreację postaci (ukochałam sobie najlepszego przyjaciela Evy - Pyrę, cudownie zabawny chłopak), a kończąc na podjęciu bardzo ważnego problemu, jakim jest pokazywanie wizerunku dziecka w sieci.

Tyle się teraz mówi o tym, że nastolatkowie coraz częściej wpadają w depresje, wstydzą się zwrócić ze swoimi problemami do rodziców, czują się osamotnieni, niedowartościowani, przebodźcowani. Słuchajmy ich i szanujmy ich zdanie. Jeśli nie chcą być bohaterami twoich mediów społecznościowych, zmień content.

Informacje dodatkowe o Dziewczyna w realu:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2023-11-15
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 9788308081426
Liczba stron: 320
Tytuł oryginału: Girl (In Real Life)
Dodał/a opinię: zaczytania

Tagi: Dzieci od ok. 13 lat

więcej
Zobacz opinie o książce Dziewczyna w realu

Kup książkę Dziewczyna w realu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Zróbmy sobie szkołę
Mikołaj Marcela
Zróbmy sobie szkołę
Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;
Siemowit Zagubiony
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy