Trójwymiarowa układanka. Recenzja gry planszowej „Ubongo 3D"

Data: 2018-12-02 10:50:23 Autor: Magdalena Galiczek-Krempa, Sławomir Krempa
udostępnij Tweet

Miłośnicy cyfrowego „Tetrisa” nie muszą już ograniczyć się do ekranów telefonów, komputerów czy tabletów. Wśród gier planszowych pojawiła się propozycja specjalnie dla nich – „Ubongo 3D”.


Ubongo 3D

Autor gry: Grzegorz Rejtchman

Ilustracje: Bernd Wagenfeld, Karl Homes, Nicolas Neugebauer

Liczba graczy: 1-4

Wiek: 8+

Czas rozgrywki: 25 minut


Trójwymiarowy zestaw

W skład zestawu wchodzą 72 plansze z 671 różnymi zadaniami, 32 klocki (po 8 na gracza), kostka, klepsydra, woreczek, tor rund i 58 klejnotów (10 rubinów, 19 szafirów, 19 bursztynów i 10 szmaragdów). Plansze wykonane są z grubego, lakierowanego kartonu, kostka – z drewna, a pozostałe elementy z barwionego plastiku. Większość klocków przyjmuje nieregularne kształty i – w odróżnieniu od tradycyjnej wersji „Ubongo” – wszystkie są trójwymiarowe.

Proste zasady

Poza tym różnic w zasadach gry praktycznie nie ma. Przed rozpoczęciem rozgrywki każdy gracz otrzymuje 8 różnych klocków oraz 9 plansz o wybranym poziomie trudności (1-4). Gra rozpoczyna się po rzuceniu kostką. Wylosowany numer wskazuje zestaw klocków, które należy w danej turze ułożyć w czasie wyznaczonym przez klepsydrę na planszy tak, by całkowicie zakryć wszystkie jasne pola na dwóch warstwach. Klocki można, oczywiście, w dowolny sposób obracać i przekręcać, jednak żaden z nich nie może wystawać poza białe pola ani powyżej drugiej warstwy. Gracz, któremu uda się wykonać zadanie, krzyczy „Ubongo”, pozostali mogą próbować do momentu przesypania się piasku w klepsydrze. Jeśli nikt z graczy nie wykona zadania w określonym czasie, rozpoczyna się runda drugiej szansy – gracze otrzymują dodatkowy czas na wykonanie zadania. Jeśli mimo tego im się nie uda, kolejnej szansy nie będzie. Zabawa trwa przez 9 tur, po których zliczane są punkty.

Poziom trudności

Trzeci wymiar, pojawiający się w „Ubongo 3D” znacznie podnosi poziom trudności w porównaniu z tradycyjną wersją gry. Aby osiągnąć cel – szczególnie na wyższych poziomach trudności – potrzeba sporo wyobraźni przestrzennej, przydają się też umiejętności manualne i szybkość działania. Z biegiem rozgrywki można wykształcić zdolność szybkiego wykluczania niektórych sposobów ułożenia klocków, co usprawnia wykonanie zadania. Chociaż gra toczy się w szybkim tempie, to bardzo przydaje się cierpliwość i kreatywność – kształt klocków umożliwia bardzo różne ich ułożenie i nie można ograniczać się do najbardziej oczywistych rozwiązań. Nie można też łatwo się poddawać.

Podejmując rozgrywkę, warto co najmniej raz zagrać na każdym z poziomów – stopniowe pozwalanie kolejnych etapów i sposobów układania klocków pozwala uniknąć frustracji i poznać przydatne triki czy nieoczywiste rozwiązania. Mimo teoretycznie ograniczonej liczby plansz i układów klocków, regrywalność „Ubongo 3D” jest praktycznie nieograniczona, wariantów jest tak dużo, że po prostu nie sposób zapamiętać każdy z nich.

Niestandardowe rozwiązania

Gra przeznaczona jest dla nieco starszych dzieci, ale jeśli potraktować ją jako kreatywną, rozwijającą wyobraźnię zabawę, można odłożyć klepsydrę i pozwolić dziecku na samodzielne układanie klocków bez presji czasu. Z pewnością przyda mu się to podczas przyszłych rozgrywek z rodzicami czy rodzeństwem.

W instrukcji twórcy gry prezentują też kilka bardzo dobrych pomysłów. Proponują na przykład, by podczas zabawy dzieci grały na niższych poziomach trudności niż dorośli, co pozwala na wyrównanie szans. Ciekawą opcją jest też wariant dla jednego gracza, gdy uczestnik musi ułożyć jak najwięcej plansz w określonym czasie, ścigając się sam ze sobą.

Nasz werdykt

„Ubongo 3D” z pewnością nie jest grą typowo imprezową. To raczej zabawa wymagająca skupienia, uwagi i kreatywnego myślenia. Jeśli ktoś lubi naukę poprzez zabawę – nie ma lepszej propozycji.

Grę Ubongo kupicie w dobrej cenie w księgarni TaniaKsiazka.pl!

1

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Avatar uĹźytkownika - igielka
igielka
Dodany: 2018-12-03 11:15:57
0 +-

Lubię takie gry, gdzie trzeba włączyć logiczne myślenie. 

Avatar uĹźytkownika - Gosiaczek
Gosiaczek
Dodany: 2018-12-03 10:11:40
0 +-

Super! Można przy niej przyjemnie pomyśleć :)

Avatar uĹźytkownika - MonikaP
MonikaP
Dodany: 2018-12-02 21:23:52
0 +-

Super!

Avatar uĹźytkownika - Lenka83
Lenka83
Dodany: 2018-12-02 17:17:21
0 +-

Gra może okazać się fajną na zimowe wieczory...

Avatar uĹźytkownika - martucha180
martucha180
Dodany: 2018-12-02 15:26:00
0 +-

Kiedyś uwielbiałam grać w układanie klocków 3D na komputerze, w wersji gry planszowej też może super.

Warto przeczytać

Reklamy
Recenzje miesiąca
Nawiedzone kolonie
Rafał Witek
Nawiedzone kolonie
Nowe życie Kariny
Marta Nowik
Nowe życie Kariny
Times New Romans
Julia Biel
Times New Romans
Formuła Elli
Agnieszka Rautman-Szczepańska ;
Formuła Elli
Śpiew morzycy
Jagna Rolska ;
Śpiew morzycy
Nasze światy
Claudia Moonever
Nasze światy
Megamonstrum
David Walliams ;
Megamonstrum
Pokaż wszystkie recenzje