Recenzja książki: Awiatorzy. Podniebne przygody polskich lotniczek i lotników

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Marzenia sprawiają, że życie nabiera barw. Szczególnie te spełnione. Realizacji marzeń doczekali się bohaterowie opowieści Awiatorzy. W nowej publikacji Wydawnictwa Znak poznajemy Podniebne przygody polskich lotniczek i lotników. Zaproszony do podróży czytelnik przeżyje podniebne spacery z tymi, których nawet chwile grozy nie zniechęcały do latania.

Lektura pełna jest wspomnień o przeżyciach i doświadczeniach ludzi unoszących się w przestworzach niczym ptaki; wspomnień o służbie w mundurze, o lotniczych przygodach, o zadaniach zasiadających za sterami maszyn latających pilotów, o odwadze, tak bardzo potrzebnej wtedy, gdy szaleje śnieżyca i kłębią się chmury na tle ciemniejącego nieba, a samolot w jednej chwili może roztrzaskać się o skały. Jest w Awiatorach mowa o powietrznych rywalizacjach, rajdach i wyścigach doskonale wyszkolonych pilotów, wyposażonych w najnowsze zdobycze lotniczej techniki. Uwaga czytelnika skupia się na locie baloniarza – żołnierza, który swym pękatym statkiem powietrznym przemierzył niebo nad Polską wzdłuż i wszerz, a także na zmaganiach pilotów pod wojennym niebem południowej części Anglii. Są i kolejne wyczyny polskich lotniczek i lotników: pokazy powietrznych akrobacji, transportowe misje, rekordy na szybowcach oraz wcielone w życie projekty konstrukcyjne samolotów latających do dnia dzisiejszego. Są akcje gaszenia pożarów, zrzucania środków ochrony roślin na pola uprawne, patrolowania terenów przygranicznych oraz transportowania organów do przeszczepu. Jest i gwiezdny lot do położonej na orbicie Ziemi stacji kosmicznej Salut, obserwacja oświetlonych słońcem zaśnieżonych szczytów ośmiotysięczników, loty czarterowe, a także testowanie maszyn (nowych lub po remoncie) przez pilotów oblatywaczy.

Od dziecka marząca o lataniu Anna Litwinek rozwinęła skrzydła i spełniła swoje marzenia, pisząc. A że wychowana została przy dźwiękach powietrznych silników, swoim literackim piórem objęła grono rycerzy przestworzy, którzy – dumni z posiadania lotniczych mundurów – cenią wolność, z zapałem przekraczają granice i nie boją się nowych wyzwań (od lat trzydziestych XX wieku do latających współcześnie). Wśród mnóstwa bardziej lub mniej znanych lotników znaleźli się: Janusz Meissner, Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura, Mirosław Hermaszewski oraz Jaga Piłsudska-Jaraczewska, córka znanego wszystkim marszałka Józefa Piłsudskiego, który w 1918 roku pomógł Polsce w odzyskaniu niepodległości. Obok nazwisk, dat i wydarzeń lekturę wzbogacają wiadomości z zakresu przyrody, geografii, meteorologii i astronomii. Ciekawostki w ramkach dotyczą rodzajów i obsługi maszyn powietrznych (współczesnych i tych sprzed dziesiątek lat), osiągnięć oraz nagród, projektów, podniebnych tras, literackich propozycji i wielu jeszcze innych zagadnień związanych z lotniczym światem. Są mapki, rysunki, ilustracje autorstwa Adama Wójcickiego, zdjęcia (pochodzące w większości z archiwów prywatnych), przypisy oraz słowno-graficzny alfabet lotniczy. Są ciekawe sformułowania, interesujące dialogi, relacje świadków, a także teksty stanowiące treść artykułów z dawnej prasy. Brak spisu treści nieco utrudnia nawigację po lekturze, za to dominujący kolor niebieski doskonale odzwierciedla podniebne przygody polskich lotniczek i lotników.

Sięgający po Awiatorów czytelnik nie zawiedzie się. Będzie miał okazję – wzorem mew – przemieścić się z wiatrem i pod wiatr, a w końcu poczuć się jak lotnicy – jakby otwarło się niebo (nad głową).

Tagi: Dzieci od ok. 9 lat bóg

Kup książkę Awiatorzy. Podniebne przygody polskich lotniczek i lotników

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Awiatorzy. Podniebne przygody polskich lotniczek i lotników
Inne książki autora
Polowanie
Anna Litwinek0
Okładka ksiązki - Polowanie

Sonia Hunamska, rudowłosa dziennikarka ledwie kilka miesięcy wcześniej odkryła, że posiada dziedziczne magiczne moce słonecznej czarownicy. Jako Saule...

Robak Lolek
Anna Litwinek0
Okładka ksiązki - Robak Lolek

Książka edukacyjna, czarno-biała, kontrastowa dla maluszków w wieku 6 miesięcy. Pierwsza z czterech części o przygodach robaczka Lolka - obrazkowych...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Zróbmy sobie szkołę
Mikołaj Marcela
Zróbmy sobie szkołę
Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;
Siemowit Zagubiony
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy