Recenzja książki: Gaja z Gajówki (Tom 1). Chatka w sercu lasu

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Im dalej w las, tym więcej drzew, ale i mniej ludzi. O tym, że nawet głęboko w lesie, w otoczeniu drzew oraz dzikich zwierząt, może dziać się dużo i wcale nie musi być nudno, opowiada Gaja z Gajówki, mieszkanka Chatki w sercu lasu.

Ponieważ ośmioletnia Gaja Wicherek nie miała rodzeństwa ani szkolnych koleżanek (ze względu na odległość dzielącą leśniczówkę od szkoły, uczyła się systemem nauczania domowego), często czuła się samotna. Wielką radość sprawiła jej wiadomość o przyjeździe na Dyniowe Poletko bratanicy pana Witka z dziećmi. Bratanica przyjechała, dzieci jednak były… w pieluchach. A taką Gaja miała nadzieję na towarzystwo! No cóż, czekać musi dalej. I pewnie nadal życie toczyłoby się cicho, spokojnie i bezproblemowo, pewnie nadal Gai wystarczałyby wyścigi w taczkach, zwierzenia w leśnym szałasie czy zaklinanie pogody, gdyby nie wydarzenia, jakie w lesie nigdy nie powinny mieć miejsca. Ktoś pozostawił między drzewami górę śmieci, choć powszechnie wiadomo, że zaśmiecanie lasu to prawdziwy skandal! Ktoś inny kradnie drzewo, choć przecież nielegalne wycinki są bezwzględnie zabronione! Kim są złodzieje? Leśna Straż została już zawiadomiona. Ale skoro Leśna Straż nie radzi sobie z łapaniem przestępców, Gaja im pomoże! Czy uda jej się rozpracować złodziejską szajkę? W każdym razie notes detektywistyczny już ma. I nie zawaha się go użyć.

Chatka w sercu lasu jest pierwszą częścią serii Gaja z Gajówki. Ciekawie rozwijająca się akcja, jeżące włos na głowie wydarzenia, a nawet chwile grozy – gdy wiatr ryczy za oknem, trzeszczą deski na ganku, a chatka skrzypi (wprawdzie orkan ominął Gajówkę, ale w lesie spowodował mnóstwo szkód), sprawiają, że czytelnik z chęcią sięgnie po lekturę. Zaciekawią go podane przez Annę Włodarkiewicz wiadomości opisujące pracę leśniczego i zulowców (pracownicy Zakładów Usług Leśnych), przydatne informacje z zakresu przyrody, geografii, literatury i sztuki, ekologiczne przestrogi, opisy zwyczajów świątecznych oraz ludowych wierzeń. Nie brakuje w lekturze wiadomości (również w formie gazetki Głos lasu) na temat gatunków drzew i rozpoznawania ich wieku, tropów zwierząt oraz dowodów na to, że dary lasu to prawdziwe dobrodziejstwo (zielarstwo, witaminy w przetworach, ekologiczne środki czystości). Są rysunki ptaków, zwierząt, drzew, liści oraz grzybów (przy niektórych podano ich nazwy w języku polskim i łacińskim), ciekawostki przyrodnicze, żarciki, uwagi, przypomnienia, wezwania, przestrogi, propozycje ekowarsztatów. Jest i przepis na ciasteczka owsiano-bananowe oraz schemat podstawowych ściegów krawieckich. Różnorodna czcionka, wyliczenia, wypunktowania, liczne ramki, szlaczki i zdobienia dodają przejrzystości. Pochodzące z wielu źródeł zdjęcia oraz zabawne ilustracje Kasi Piątek znakomicie uzupełniają tekst. Twarda okładka przedłuża trwałość.

Publikacja Wydawnictwa Kobiecego bawi, ale przede wszystkim uczy. Warto po nią sięgnąć i zapamiętać treść.

Tagi: Dzieci od ok. 8 lat

Kup książkę Gaja z Gajówki (Tom 1). Chatka w sercu lasu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Gaja z Gajówki (Tom 1). Chatka w sercu lasu
Książka
Inne książki autora
Tola na wsi
Anna Włodarkiewicz0
Okładka ksiązki - Tola na wsi

Poznajcie czteroletnią Tolę. Jest bardzo ciekawa świata - interesuje ją dosłownie wszystko! Co ciekawego można zobaczyć na wsi? Na wsi można zaprzyjaźnić...

Świąteczny kalendarz Gabrysi
Anna Włodarkiewicz0
Okładka ksiązki -  Świąteczny kalendarz Gabrysi

Gabrysia jest pogodną, dobrze zorganizowaną dziewczynką, która lubi robótki ręczne i celebrowanie rodzinnych uroczystości. Ostatnio ma jednak wrażenie...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Zróbmy sobie szkołę
Mikołaj Marcela
Zróbmy sobie szkołę
Opowieści o kolorach
Nadine Debertolis
Opowieści o kolorach
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy