Recenzja książki: Jąkanie to nie wyrok. Poradnik dla rodziców dzieci jąkających się

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Jąkanie, charakteryzujące się częstymi powtórzeniami lub przedłużeniami dźwięków, sylab czy słów, a także odbiegającymi od normy wahaniami oraz pauzami przed rozpoczęciem mowy, klasyfikuje się jako zaburzenie tylko wtedy, gdy jego nasilenie zakłóca płynność wypowiadanych wyrazów. Chociaż wiadomo, że osoby jąkające się są absolutnie zdrowe z psychologicznego i klinicznego punktu widzenia, to jednak przypadłość ta może mieć dotkliwy wpływ na ich funkcjonowanie oraz stan emocjonalny. Książeczka wydawnictwa Impuls to bardzo dobry Poradnik dla rodziców dzieci jąkających się. Pomimo swego niewielkiego formatu, daje ona przejrzysty obraz sytuacji, dowodząc, że rzeczywiście Jąkanie to nie wyrok!


Wieloletnie doświadczenie w pracy z osobami jąkającymi się (prowadzony od dwunastu lat własny program profilaktyki i terapii jąkania przeznaczony dla małych dzieci) pozwoliło Annie Szerszeńskiej prawidłowo ustosunkować się do omawianego zagadnienia. Bezpośredni kontakt z wystraszonymi i zrozpaczonymi rodzicami uzmysłowił jej potrzebę zebrania podstawowych informacji, które pozwolą zrozumieć istotę zaburzenia, czas jego powstawania (najczęściej między drugim a piątym rokiem życia, kiedy rozwój mowy nie został jeszcze ukończony), przyczyny (predyspozycje, czynniki wyzwalające i podtrzymujące) oraz sposoby postępowania. Informacje te uświadomią czytelnikom nieodzowność rozwijania mocnych stron, a także budowania w dziecku poczucia wartości, które – odpowiednio ukształtowane – będzie w przyszłości odgrywało zasadnicze znaczenie. Uzmysłowią one również konieczność wczesnej interwencji terapeutycznej i konieczność współpracy podczas działań mających na celu wspomaganie rozwoju mowy dziecka. Mnóstwo podanych przez autorkę informacji pocieszających (nieobecność związku z poziomem inteligencji, brak możliwości zarażenia się, konkretne propozycje zachowań) bez wątpienia wspomoże rodziców dzieci jąkających się.


Publikacja oficyny Impuls bez wątpienia trafi nie tylko do rodziców dzieci jąkających się, ale również wspomoże w pracy studentów i terapeutów logopedycznych. Wszyscy oni z radością skorzystają z podpowiedzi Anny Szerszeńskiej, bowiem wypracowane przez nią metody okazują się skuteczne i bezpieczne dla harmonijnego rozwoju wychowanka. Pomocą służą również wypowiedzi rodziców dzieci dotkniętych tego rodzaju zaburzeniem oraz bibliografia (niestety, tylko kilka pozycji dostępnych jest w języku polskim). Lektura przekonuje, że wczesna interwencja przynosi oczekiwane efekty. Wówczas można za autorką tej książki stwierdzić, że Jąkanie to nie wyrok!

Kup książkę Jąkanie to nie wyrok. Poradnik dla rodziców dzieci jąkających się

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Jąkanie to nie wyrok. Poradnik dla rodziców dzieci jąkających się
Inne książki autora
Logopedia. Jąkanie to nie wyrok . Poradnik dla rodziców dzieci jąkających się
Anna Szerszeńska0
Okładka ksiązki - Logopedia. Jąkanie to nie wyrok . Poradnik dla rodziców dzieci jąkających się

W okresie dzieciństwa 5% dzieci doświadcza trudności z płynnym i swobodnym wypowiadaniem się. U większości to mija (przyjmuje się, że w trzech przypadkach...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Zróbmy sobie szkołę
Mikołaj Marcela
Zróbmy sobie szkołę
Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;
Siemowit Zagubiony
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy