Recenzja książki: Sztuka bycia człowiekiem. Wychowanie a poszukiwanie wartości i sensów życia

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Każda osoba ludzka posiada przynależną sobie godność. Bez względu na status społeczny, posiadane dobra materialne oraz stan zdrowia, wszyscy zobowiązani jesteśmy do szanowania siebie nawzajem. Ponieważ czasy współczesne charakteryzują się gonitwą myśli i działań, dostrzeganie i respektowanie potrzeb drugiego człowieka nie zawsze traktowane jest z należytą odpowiedzialnością. Książka Sztuka bycia człowiekiem jest wyzwaniem dla każdego z nas. Zamieszczone w niej artykuły, eseje, wspomnienia, notatki i szkice omawiają poruszony problem z wielu perspektyw.

 

Autentycznego człowieczeństwa trzeba się uczyć od najmłodszych lat. Autorki skupiają swoje rozważania na problematyce człowieka i przynależnego mu dobra. Całość podzielona jest na dwie części. Adresatami pierwszej są w głównej mierze nauczyciele małych dzieci, młodzieży i studentów. Ich zadaniem jest odnalezienie oraz utrwalenie w wychowankach tych wszystkich wartości, które w przyszłości będą wykorzystane w celu szerzenia prawdy, dobroci i miłości. Odpowiedzialna rola wychowania przynależna jest również rodzinie, a także środkom społecznego przekazu. Wśród cech koniecznych zostały wymienione: życzliwość, tolerancja, odwaga, umiejętność sprzeciwiania się nienawiści i pokusom. Z powyższego wynika, że w stawaniu się człowiekiem nie może przeszkodzić nawet postęp cywilizacyjny.

 

Druga część rozważań poświęcona jest stworzonej w 1996 roku serii Nauczyciele-Nauczycielom, na którą składają się książki pedagogiczne propagujące twórcze spojrzenie na dziecko. Akcentując przenikające się w młodym człowieku trzy sfery: somatyczną, psychiczną i duchową, zauważają w nim zarówno byt ludzki, jak i bycie ludzkie. W kolejnych punktach autorki omawiają między innymi wizję szkoły i uczniów, znaczenie muzyki i zabawy, kwestię praw dziecka i sprawę pokoju. Dodatek stanowią aneksy, zawierające kwestionariusz ankiety, biogramy redaktorek, spis książek należących do serii Nauczyciele-Nauczycielom, dane recenzentów serii oraz album, na który składają się kolorowe fotografie osób bezpośrednio związanych z serią.

 

Wydana nakładem Impulsu książka Sztuka bycia człowiekiem napisana jest językiem raczej suchym, konkretnym, sprawozdawczym. Należy do literatury specjalistycznej, co wyraźnie zawęża grono jej odbiorców. A szkoda, ponieważ do „bycia człowiekiem” powołani zostaliśmy wszyscy bez wyjątku. Nikt więc nie powinien czuć się zwolniony z obowiązku ocalenia człowieczeństwa w człowieku. Dzięki temu życie bez wątpienia stałoby się piękniejszym i szczęśliwszym.

Kup książkę Sztuka bycia człowiekiem. Wychowanie a poszukiwanie wartości i sensów życia

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Sztuka bycia człowiekiem. Wychowanie a poszukiwanie wartości i sensów życia
Inne książki autora
Idiomy polsko-angielskie w obrazkach. Część 1
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Idiomy polsko-angielskie w obrazkach. Część 1

Seria Jak to powiedzieć szczególnie polecana jest dzieciom w wieku 9-12 lat. Złożą się na nią książki poszerzające wiedzę związaną z tym, co w jeżyku polskim...

Kolorowe wierszyki
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Kolorowe wierszyki

Edukacyjna seria Akademia Zielonej Sówki została przygotowana z myślą o dzieciach w wieku przedszkolnym. Książeczki wprowadzają czytelników w określone...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Zróbmy sobie szkołę
Mikołaj Marcela
Zróbmy sobie szkołę
Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;
Siemowit Zagubiony
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy