Ulica Pazurkowa. Nowi lokatorzy

Tom 2 cyklu Ulica Pazurkowa

Książki dla dzieci to często skarbnica dobrych, a przede wszystkim prawidłowych zachowań, dzięki nim łatwiej nauczyć naszą pociechę tego, że na swojej drodze można spotkać osoby inne niż wszyscy, ale to nie znaczy, że w jakiś sposób są od nas gorsze.
Kiedy na ulicy Pazurkowej pojawiają się nowi lokatorzy, wszyscy są zachwyceni i chcą jak najszybciej poznać całą rodzinę, szczególnie podekscytowane są dzieci, bo zauważyły chłopca w ich wieku. Kiedy podczas spotkania kamienicy lokatorzy zapraszają nową rodzinę, okazuje się, że chłopczyk jest niewidomy i wtedy zapada milczenie, niezręczną chwilę przerywają dzieci, którym wcale to nie przeszkadza i robią wszystko, żeby Karol poczuł się częścią ich paczki.
Historia zaczęła się dość normalnie, mamy kamienice, w której mieszkają same sympatyczne osoby i kilka kotów, są dzieci, które kochają się bawić i dorośli, którzy uwielbiają swoje towarzystwo. Dopiero kiedy do jednego z mieszkań wprowadza się rodzina z niewidomym chłopcem, okazuje się, że ta opowieść będzie miała w sobie piękny morał.
Bardzo spodobała mi się postawa dzieci przedstawionych w tej książce, taką powinni przyjąć również wszyscy inni, cała paczka bez śmiania się i komentowania wymyśliła zabawę, w którą mogli bawić się wszyscy i zrobili, co mogli, żeby Karol czuł się w ich towarzystwie dobrze. Tę historię powinny poznać najmłodsi, ale też starsi, bo często jest tak, że to dorośli widzą problem w inności, a dzieciom to w ogóle nie przeszkadza.
Nikt nie wybierał, że chce być niewidomy lub głuchy, to kogoś spotkało i musi z tym żyć, a osoby z jego otoczenia powinny zrobić wszystko, żeby nie czuł się wykluczony, tylko mógł żyć prawie tak samo, jak oni. Takie osoby często są nieśmiałe, zamknięte w sobie, wycofane a tak nie powinno być, dlatego powinniśmy z takimi osobami się spotykać, rozmawiać i co najważniejsze nie traktować ich jak niepełnosprawnych, bo tak naprawdę to są bardzo samodzielne osoby.

Informacje dodatkowe o Ulica Pazurkowa. Nowi lokatorzy:

Zobacz opinie o książce Ulica Pazurkowa. Nowi lokatorzy

Kup książkę Ulica Pazurkowa. Nowi lokatorzy

Kto zgubił kapelusz?
Aleksandra Struska-Musiał0
Okładka ksiązki - Kto zgubił kapelusz?

Pewnego dnia Zając znajduje w pobliżu swojej nory piękny kapelusz w haftowane marchewki. Bezskutecznie szuka właściciela, aż wreszcie dochodzi do wniosku...

Ulica Pazurkowa. Matylda i Klopsik
Aleksandra Struska-Musiał0
Okładka ksiązki - Ulica Pazurkowa. Matylda i Klopsik

Szóstka przyjaciół z ulicy Pazurkowej z utęsknieniem czeka na kolejne wakacje. Wreszcie będą mogli spędzać całe dnie w tajnej bazie w domku pod drzewem...

Powrót matki
Danuta Awolusi ;