Nowy ład na Starym Kontynencie. Historia neoliberalnej Europy

Po 1989 roku nie tylko kraje Europy Środkowo-Wschodniej transformowały swoje systemy gospodarcze i społeczne. Z ich doświadczeń, głównie związanych z wdrażaniem neoliberalnej doktryny, czerpały obficie kraje Europy Zachodniej, a także państwa Południa. Teza o owej „współtransformacji” stanowi główną oś doskonałej książki Philippa Thera profesora historii z Uniwersytetu Wiedeńskiego. Książka uznana została za najlepszą pozycję w dziedzinie literatury faktu podczas Targów Książki w Lipsku w 2015 roku. Kompetencja i wrażliwość rzadko chodzą w parze. Autor dowodzi, że można połączyć znajomość historii i teraźniejszości, obserwację uczestniczącą z erudycją, empatię z krytyczną lekturą statystyk. Philipp Ther zna Europę Środkowo-Wschodnią od podszewki. Był i jest świadkiem naszych przemian od początku. Nie zostawia na neoliberalizmie suchej nitki, jednocześnie nie łudząc, że w skali makro możliwa była „trzecia droga”, lepsza niż gospodarka rynkowa. Pokazuje jak ostatnie ćwierćwiecze zmieniło naszą codzienność, relacje z zachodnimi sąsiadami – i skąd bierze się frustracja rzekomych, a także rzeczywistych przegranych. Świetnie napisany podręcznik transformacji, czyli historii naszego czasu. – pisze o tej książce prof. Włodzimierz Borodziej z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Philipp Ther (ur. 1976) jest profesorem historii. Od 2010 roku wykłada na Uniwersytecie Wiedeńskim. Wcześniej - w Instytucie Europejskim we Florencji. Karierę naukową rozpoczynał w 1988 roku na Uniwersytecie Harvarda (Centrum Studiów Europejskich). Był naocznym świadkiem aksamitnej rewolucji w Pradze. W latach 90. pracował i mieszkał w Polsce oraz innych krajach Europy ŚrodkowoWschodniej. Znaczną część swoich prac poświęcił Polsce - w szczególności społecznym aspektom transformacji i problemom narodowościowym na Śląsku. Jest autorem i współautorem wielu głośnych książek, takich jak Ciemna strona państw narodowych (wyd. pol. 2012). Płynnie mówi w języku polskim. Książka ukazała się w ramach serii BIZNES HORYZONTY BIZNES HORYZONTY. Seria prezentująca światowej klasy litera­turę faktu, która profesjonalnie, porywająco i ciekawie opisuje me­chanizmy rządzące gospodarką. W ramach linii wydawniczej ukaza­ły się między innymi: Antykruchość Nassima Nicholasa Taleba, Linie uskoku Raghurama Rajana oraz Przeciw Bogom Petera Bernsteina.

Informacje dodatkowe o Nowy ład na Starym Kontynencie. Historia neoliberalnej Europy:

Wydawnictwo: Kurhaus Publishing
Data wydania: 2015-05-13
Kategoria: Ekonomia
ISBN: 9788363993-07-8

Kup książkę Nowy ład na Starym Kontynencie. Historia neoliberalnej Europy

Nowy ład na Starym Kontynencie. Historia neoliberalnej Europy - opinie o książce

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska