Odwaga bycia sobą

Ocena: 5 (1 głosów)

W książce tej C.G. Valles, hiszpański jezuita od czterdziestu lat pracujący w Indiach, kontynuuje świetną tradycję o. de Mello, dając pełne wnikliwości wskazówki przydatne w osobistym rozwoju. Radzi, jak uwolnić się od więzów przeszłości i niepokojów o przyszłość, jak ujrzeć siebie takim, jakim naprawdę się jest.

Informacje dodatkowe o Odwaga bycia sobą:

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 1995-03-01
Kategoria: Poradniki
ISBN: 8386530855
Liczba stron: 224
Tytuł oryginału: Courage to be myself
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Justyna i Jan Grzegorczykowie

Tagi: mindfulness

więcej

Kup książkę Odwaga bycia sobą

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Odwaga bycia sobą - opinie o książce

Świetna książka, poradnik jezuity, ale w treści rzecz bardzo współczesna. Nie ma tu tego słowa, ale chodzi o modne obecnie 'mindfulness', czyli sztukę uważności. Autor przez 40 lat pracował w Indiach i z filozofii i obserwacji ludzi Wschodu zaczerpnął te treści. 
Dzieli książkę na 3 części: 'Uznanie przeszłości', 'Oswajanie przyszłości' i 'Życie teraźniejszością'. Nie sposób nie doszukać się znajomości Zimbardo (a może to Zimbardo wziął od ojca Vallesa?). W każdym razie książka pokazuje jak być szczęśliwym. 
Moja koleżanka stwierdziła, że to 'poradnik dla młodych', bo walki i rozterki są domeną młodych. Ja jednak przeczytawszy i przemyślawszy temat z odniesieniem do bliskich mi starszych ludzi, doszłam do wniosku, że nie tylko młodzi nie potrafią pogodzić się z porażką, ze stratą, z tym, że czegoś już nie ma. 
Mi ta książka wiele dała. Autor w prostych słowach i obrazowych przykładach tłumaczy, że trzeba cieszyć się tym co jest teraz, bo tego co było już nie ma, a tego co będzie jeszcze nie ma. Wspomniałam o filozofii mindfulness. No moim zdaniem książka ma trochę z tej wschodniej sztuki medytacji. Że chwali może nie medytację, ale sztukę skupiania się na tym co teraz. 
Przyszło mi czytać tę książkę po śmierci mamy, gdy podsumowuję długi okres mojego życia i jak na początku tej książki autor pisał, żyję w przeszłości. A to trzeba skorzystać z tych porad Vallesa i zamknąć to co było i może nie planować tyle, co cieszyć się tym co jest. 
Może to i truizmy, ale nie potrafimy tak żyć. Albo planujemy, albo się zamartwiamy, aż życie nam ucieknie i wszystko czym żyliśmy rozpływa się w proch. Autor mówi, że człowiek Zachodu jakoś bardzo żyje w poczuciu zadaniowości, że nie potrafi skupić się na samej pracy, tudzież na tym co jest. Że ludzie Wschodu bardziej to potrafią. Podał przykład budowy bodajże. Zbudowano w Indiach chyba dom, który się rozpadł, ale oni już się tym nie przejęli, bo ich zadaniem było zbudować. Że my na Zachodzie bardziej się skupiamy na planach, niż na samym zajęciu. No nie wiem, ale ważna jest chyba równowaga. 
Jeden z rozdziałów brzmi 'Celem....nieposiadanie celu'. Hm. To trudne. Ale i potrzebne. Żeby cieszyć się każdą chwilą z dzieckiem, a nie planowaniem mu kariery i zamartwianiem się możliwymi chorobami.... Itd itp. 
Dzięki @Jatymyoni za książkę. 

Link do opinii
Inne książki autora
Sztuka wyboru
Valles Carlos G.0
Okładka ksiązki - Sztuka wyboru

Carlos G. Valles jest hiszpańskim jezuitą, pracującym od niemal czterdziestu lat w Indiach, autorem wielu książek o duchowości, między innymi "Sadhany"...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Zróbmy sobie szkołę
Mikołaj Marcela
Zróbmy sobie szkołę
Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;
Siemowit Zagubiony
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy