Erotyka i seks w fantastyce

Autor: slk
News - Erotyka i seks w fantastyce

Strzała Kusziela zaliczana jest do gatunku erotic fantasy. Choć na tle nowszych powieści z tej konwencji można by ją uznać za dość grzeczną. Charakteryzuje się bowiem subtelnym językiem i wyjątkową wrażliwością poetycką. Autorka pozostawia wiele niedomówień, a tym samym pole do popisu wyobraźni. Brak tu, często rażących, a nagminnie powielanych obecnie, szczegółowych opisów aktów płciowych, graniczących z pornografią. Kontrowersyjny charakter powieść zawdzięcza raczej poruszanej tematyce (jak choćby święta prostytucja), nadających całości lekko dekadencki posmak. Nieczęsto się zdarza, by w erotykach opisywać dziedziny ars amandi w taki sposób. 

 

Terre d'Ange to kraj niedościgłego piękna i wdzięku. Legenda mówi, że odkryli go aniołowie i ujęci jego urodą, dali początek ludowi, który żyje według prostej zasady: „Kochaj tak, jak wola twoja”. Bohaterką trylogii jest Fedra nó Delaunay. Fedra urodziła się ze szkarłatną plamką w lewym oku. Jako dziecko została sprzedana do jednego z Trzynastu Domów, skąd wykupił ją Anafiel Delaunay, szlachcic wypełniający wyjątkową misję i pierwszy człowiek, który poznał się na jej naturze. Osoba trafiona Strzałą Kusziela jest bowiem wybrańcem, skazanym na jednoczesne doświadczenie bólu i rozkoszy. Fedra odbiera wszechstronne wykształcenie i opanowuje tajniki sztuki alkowy, ale przede wszystkim uczy się obserwowania, zapamiętywania i analizowania. Będąc niezrównaną kurtyzaną, jest również utalentowanym szpiegiem. Odkrywa spisek, który może wstrząsnąć posadami jej ojczyzny. Zdrada wytycza jej drogę, a miłość i honor każą jej na nią wstąpić. Kolejne wypadki doprowadzają ją na skraj rozpaczy... a nawet dalej. Pełen nienawiści przyjaciel, kochający wróg, umiłowany zabójca - w tym świecie wszyscy mogą nosić te samą olśniewającą maskę. W tym świecie Fedra będzie mieć wyłącznie jedną szansę, by ocalić szystko, co jest jej drogie. 

 

Osadzona w świecie przebiegłych poetów, śmiertelnie groźnych dworzan, bohaterskich zdrajców i iście makiawelicznych łotrostw, wzruszająca opowieść o szlachetności, przepychu, poświęceniu, zdradzie i głębokiej konspiracji. Od czasu Diuny nie było epopei na miarę Strzały Kusziela - epickiej opowieści o gwałtownej śmierci starej epoki i narodzinach nowej.

 

Pierwsze wydanie trylogii z 2006 r. (pięć lat po premierze anglojęzycznego oryginału, uhonorowanego nagrodą Locusa w kategorii „Debiut powieściowy”) ukazało się w serii „Andrzej Sapkowski poleca”, a autorkę określano mianem najbardziej utalentowanej pisarki od czasu Ursuli K. Le Guin. W skład trylogii wchodzą: Strzała Kusziela, Wybranka Kusziela i Wcielenie Kusziela.

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy