Nie pozwól światłu zgasnąć. Z muzyką do gwiazd

Tom 1 cyklu Nie pozwól światłu zgasnąć

Życie bez muzyki byłoby pomyłką" - stwierdził Nitzsche.Zdaniem wielu naukowców, co zostało potwierdzone badaniami na pewno byłoby mniej zdrowe, szczęśliwe i barwne. Dla mnie byłoby takie bez muzyki i książek. Ta jest więc idealnym połączeniem. Wielu ludziom muzyka klasyczna kojarzy się ze sztywniactwem, wieczorowymi strojami, nudą, niewygodnymi krzesłami w operze czy filharmonii. W XXI wieku to bardzo krzywdząca i jakże błędna opinia. Dziś wbrew panującym stereotypom muzyka wykonywana przez orkiestry symfoniczne lub solistów grających na pianinie, skrzypcach czy wiolonczeli nie musi być i nie jest nudna. W gronie muzyków klasycznych są tacy, którzy chcąc się rozwijać, dzielić swym talentem, poczuć się, jak gwiazda rocka - eksperymentują łącząc style, albo aranżują znane wszystkim przeboje. Ogromnie się ucieszyłam, kiedy bohaterowie tej porywającej historii zagrali jedną z moich ulubionych piosenek Stinga – Shape of my heart! Nie wiem, jak autorce się to udało, ale potrafiła przelać na papier szczęście, które wywoływała w nich gra oraz ekspresję i emocje odczuwane przez nich w tym momencie, w taki sposób, że udzieliły się mnie - czytelniczce. Choć mnie często, kiedy słucham muzyki wykonywanej na instrumentach klasycznych (obojętnie czy na żywo, czy z jakiegoś nośnika) towarzyszą ogromne emocje, wywołujące ciarki na ciele lub wyciskające z oka łzę. Wiem, wiem! To może być głupie, albo śmieszne, ale tak jest. Muzycy całe lata ćwiczą, dążą do perfekcji, by osiągnąć sukces i swą pełną pasji grą łamać bariery pomiędzy różnymi stylami i jej słuchaczami, by zachwycać i wywoływać w nich takie emocje. Wymaga to ogromnego wysiłku oraz wielu wyrzeczeń, a mimo to gra i muzyka wciąż są dla nich radością, pasją, siłą, sensem życia. Czasem, jak w przypadku naszego bohatera prócz tych wszystkich uczuć jednocześnie potrafi wzbudzać nienawiść.

On – Neven Dalmatino; światowej sławy wiolonczelista, ekspresyjny jednocześnie introwertyczny młody mężczyzna, poza talentem, sławą i pieniędzmi robiący wrażenie również swą chorwacką atrakcyjnością fizyczną. Ona – Willow Milburn; kiedyś zakochana w balecie, mimo młodego wieku mająca na swym koncie ogromne sukcesy i perspektywę światowej kariery przerwanej przez… Urzeczona młodym wiolonczelistą, który stał się jej idolem, postanawia spróbować sił w muzyce klasycznej, która jak wcześniej taniec, daje jej możliwość wyrażenia własnych emocji, osobowości, pozwala na autoekspresję. Zamieniając pointy na skrzypce, podejmuje naukę w Królewskiej Akademii Muzycznej w Londynie. Choć ich losy przeplatały się parokrotnie, nigdy nie znalazła w sobie dość odwagi, by nawiązać z nim kontakt. Na pierwszy rzut oka różnią się od siebie pod każdym względem, a tak naprawdę łączy ich wiele. Dużo więcej niż miłość do muzyki i wspólna tragedia, do której doszło na scenie opery w Sidney.

Ewa Pirce w pierwszym tomie dylogii „ Nie pozwól światłu zgasnąć” zabiera nas w fascynujący, zarazem mroczny świat muzyki klasycznej. Ta dwójka nadaje książce ton, ale tak naprawdę wszyscy bohaterowie powieści nakreśleni są bardzo wyraźnie i nie mamy problemu z ich wyobrażeniem. Poznawali się, odkrywali swoją przeszłość, nie zdając sobie sprawy, jak wzajemnie sobie pomagają walczyć że skrywanymi głęboko demonami przeszłości, dzięki czemu my coraz bardziej zaczynamy rozumieć ich zachowania, decyzje lub sytuacje, w których się znaleźli. Od pierwszego spotkania rodzi się między nimi coś naprawdę wyjątkowego. Losy Nevena i Willow potwierdzają słuszności tezy o przyciąganiu się przeciwieństw i tej, że miłość otwiera na drugiego człowieka.

Ta lektura to niezwykłe przeżycie szafujące emocjami wylewającymi się z niej od pierwszych stron, jak dźwięki muzyki z ich instrumentów. Druga część zapowiada się na nieco inną, ale równie emocjonalną lekturę. Naprawdę świetna pozycja na jesienny wieczór, oderwanie się od rzeczywistości i bombardujących nas z każdej strony ponurych wiadomości.Nie spodziewałam się zakończenia, jakie zaserwowała nam autorka, dlatego cieszę się, że mogę od razu sięgnąć po drugi tom, który w księgarniach ukaże się już za kilkanaście dni - już 16 października.

A ha! Koniecznie odsłuchajcie playlistę, którą inspirowała się Pani Ewa pisząc dylogię!

Informacje dodatkowe o Nie pozwól światłu zgasnąć. Z muzyką do gwiazd :

Wydawnictwo: WasPos
Data wydania: 2020-09-30
Dodał/a opinię: patrycjadyrda

Zobacz opinie o książce Nie pozwól światłu zgasnąć. Z muzyką do gwiazd

Kup książkę Nie pozwól światłu zgasnąć. Z muzyką do gwiazd

Dopóki nie zajdzie słońce
Ewa Pirce0
Okładka ksiązki - Dopóki nie zajdzie słońce

Jeden rozkaz, jedna chwila, jedna śmierć. To właśnie całkowicie i bezpowrotnie zmieniło życie Samuela Remseya. Przeszłość, którą chciał za sobą...

Zbaw nas ode złego
Ewa Pirce 0
Okładka ksiązki - Zbaw nas ode złego

Nazywają go Mesjaszem. Duchowny – psychopatyczny morderca – od początku swojej posługi trwa w przeświadczeniu, że jest narzędziem w rękach...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;