Rozdzieliło nas życie

Ocena: 5.33 (9 głosów)
opis

Nie potrafię przejść obojętnie obok powieści, których fabuła osadzona jest w realiach historycznych. „Rozdzieliło nas życie” to druga powieść autorki, która skradła moje czytelnicze serce. Oddałam się lekturze z ogromną przyjemnością i wspólnie z główną bohaterką zagłębiłam się we wspomnieniach, które na zawsze pozostawiły rany w jej sercu.

 

Czy w czasach wojennej zawieruchy miłość pomiędzy Niemką a Polakiem ma szansę na przetrwanie?

 

Wiktoria Gische zabiera nas w podróż do ogarniętego wojną Śląska, gdzie pomiędzy dwojgiem młodych ludzi rodzi się uczucie tak mocne, że nawet wojna nie jest w stanie naruszyć jego fundamentów.

 

Dwoje młodych ludzi, z dwóch różnych światów i uczucie, które zwycięży wszystko.

Nina mieszka w Berlinie. Kiedy jej ojczyznę ogarnia widmo wojny, musi wybrać pomiędzy walką o swoje ideały, a wygodną biernością. Dziewczyna obawia się nie tylko otaczającej ją nazistowskiej rzeczywistości, ale również brata i matki, którzy popadają w fanatyzm.

Mikołaj całe życie spędził na Śląsku, jest dumny ze swojego pochodzenia, nie boi się pracy i z nadzieją patrzy w przyszłość.

Ninę i Mikołaja połączyła przyjaźń i wzajemna fascynacja, która w przeciągu lat zamienia się w prawdziwe uczucie. Młodzi snują wspólne plany na przyszłość, jednak wybuch wojny sprawia, że zostają rozdzieleni, a ich marzenia rozsypują się na tysiące kawałków.

 

„Rozdzieliło nas życie” to przepiękna i niezwykła poruszająca powieść, w której autorka na tle historycznych wydarzeń w przepięknym stylu kreśli losy młodych ludzi, których połączyło najpiękniejsze uczucie, a rozdzieliła wojna.

Od pierwszych stron dałam porwać się tej niesamowitej powieści. Zostałam oczarowana zarówno skonstruowaną fabułą, jak również kreacją bohaterów. Chłonęłam kolejne karty powieści z wypiekami na twarzy, a emocje, jakie mi towarzyszyły podczas lektury są nie do opisania. Przeżywałam tę historię całą sobą, każde wydarzenie, każde zło, które spotkało bohaterów odczuwałam na własnej skórze.

„Rozdzieliło nas życie” to wielowątkowa opowieść, w której autorka poświęca uwagę nie tylko uczuciu, jakie połączyło głównych bohaterów, ale w wyjątkowym stylu kreśli obraz stosunków międzyludzkich. Relacja łącząca Ninę z matką i bratem wiele razy sprawiła, że zaciskałam pięści ze złości. Obraz fanatyzmu w postaci Dory i Rafaela był zatrważający.

„Rozdzieliło nas życie” to kolejna powieść z gatunku literatury wojennej, która wskakuje na moją listę czytelniczych perełek. Wciągająca od pierwszych stron, emocjonująca, momentami bardzo bolesna, ale przede wszystkim piękna. Dająca nadzieję i udowadniająca, że prawdziwa miłość przetrwa wszelkie przeciwności losu. Jeżeli lubicie powieści osadzone w realiach drugiej wojny światowej, to mocno zachęcam Was do lektury.

Informacje dodatkowe o Rozdzieliło nas życie:

Wydawnictwo: WAM
Data wydania: 2023-08-09
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788327738004
Liczba stron: 336
Dodał/a opinię: Ilona Wolińska

Tagi: Literaturoznawstwo - dramat

więcej
Zobacz opinie o książce Rozdzieliło nas życie

Kup książkę Rozdzieliło nas życie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Zapach lukrecji
Wiktoria Gische0
Okładka ksiązki - Zapach lukrecji

Druga połowa XIX wieku. Ulice Powiśla. Zakamarki Krakowskiego Przedmieścia. Salony warszawskich kupców i przedsiębiorców. Ciasne pokoiki obskurnych burdeli...

Życiowe decyzje
Wiktoria Gische0
Okładka ksiązki - Życiowe decyzje

My, kobiety, chcemy realizować marzenia! Świat odżywa i życie w Krakowie znowu nabiera tempa. W roku 1921 tragiczna przeszłość powoli staje się nieprzyjemnym...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Znajdziesz mnie wśród chmur
Ilona Ciepał-Jaranowska
Znajdziesz mnie wśród chmur
Pies na medal
Barbara Gawryluk
Pies na medal
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Powrót matki
Danuta Awolusi ;
Powrót matki
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy