Szczęśliwego Nowego Roku

Coś się kończy, coś z(a)nika

Raz do roku spotkać się ze znajomymi z dawnych lat? Taki zwyczaj mają bohaterowie powieści, którzy wspólnie celebrują nadejście nowego roku. Tym razem nie tylko dorośli mają imprezkę, ale również ich córki, które spotykają się na domówce w domu jednej z par. Szampański entuzjazm połączony z lekkim zdenerwowaniem dotyczącym wyjścia z domu na zabawę towarzyszy bohaterom już na parę godzin przed spotkaniem ze znajomymi. Niecodzienny, bo końcowo roczny nastrój nie zapowiada nic, poza perspektywą hucznej zabawy.

Na pierwszy plan wysuwają się dwa małżeństwa oraz ich mniej istotni dla fabuły znajomi, ot drugoplanowe postacie. Nina i Fredrik oraz Lollo i Maks należą do wyższej klasy społecznej i toczą raczej zwykłe życie, dom, praca, rodzina, dzieci. Tego dnia mają możliwość wymienić się doświadczeniami, pochwalić osiągnięciami, czyli połechtać nieco własne ego, bo nic tak nie działa na samopoczucie jak zrobienie wrażenia na znajomym czy sąsiedzie. Spotkanie mija na rozmowach, mniej lub bardziej gorących, i takich, które pokazują charakter ich relacji.

Dramat, tragedia, zależy jak na to spojrzeć, następuje szybko, bo już następnego dnia okazuje się, że zaginęła córka jednej z par. Dziewczyna wyszła z imprezy nastolatków i zapadła się pod ziemię, kontakt się z nią urwał. W tym momencie akcja powieści zaczyna skupiać się na zaginionej Jennifer. Każdy stara się pomóc jak może, analizując to, co się wydarzyło zeszłej nocy.

Dociekanie przyczyn zaginięcia jest tu bardzo ciekawe, bo dzięki temu wypływają na światło dzienne nieznane niektórym osobom fakty z życia, życia wspólnego, ale w pewnych aspektach zatajonego. Sytuacja rodzinna obu rodzin przechodzi znaczącą próbę, a dzieje się to w bardzo niekorzystnych okolicznościach, bo gdy kontakt z córką czy też córką dobrych (?) znajomych się urywa, to w głowie pojawiają się bardzo nieprzyjemne myśli i atmosfera mocno się zagęszcza.

Fabuła zaprezentowana z perspektywy trzech osób pozwala poznać zachowania i reakcje reszty oraz ich własne przemyślenia, które czasem lepiej, jeśli zamknięte pozostają gdzieś w głowie i nie są w stanie się urzeczywistnić w postaci słów, bo skutki mogłyby być kiepskie. Wydarzeń w książce nie ma aż tak wielu, bo i okres, w którym toczy się akcja to zaledwie parę dni począwszy od Sylwestra, nie licząc epilogu.

Czasem zastanawiałam się czy ci ludzie są normalni... znaleźli się w takich, a nie innych okolicznościach, a zachowywali się jakby odczytywali scenariusz na planie filmowym. Za przykład niech posłuży scena, w której narasta panika w związku ze zniknięciem nastolatki i wówczas bohaterka lub bohater relacjonuje to i owo, a relacja ta jest tak bogata w szczegóły, że reporter telewizyjny mógłby się zawstydzić, bo bohater opowiada nie tylko jak się czuje, ale mówi na przykład o takiej czy siakiej aranżacji pokoju, kolorystyce czy upodobaniach. Różne są zachowania ludzi w trudnych sytuacjach, ale ci z powieści Malin Stehn przeszli wszelkie pojęcie wiarygodności. Nie jest to jednak aż tak drastyczny mankament gdyby zerknąć holistycznie na książkę, bo właściwie może i ci z wyższych sfer mają takie zachowania, taki tok myślenia. Motywy elektronicznych gadżetów są również częste i wyraźnie określają typ tych ludzi. Kolejnym nieodłącznym elementem jest obecność w życiu Fredrika, Niny, Maksa i Lollo mediów społecznościowych, więc ten motyw ładnie opisuje naszą rzeczywistość, nas czytelników i ludzi w ogóle wokół. Postaci przez to są takie, jakie można łatwo spotkać na prawdę gdzieś obok.

Jest w tej historii plot twist, więc warto mieć się na baczności i skrupulatnie gromadzić wszelkie detale pochodzące z treści po to, aby nie być zaskoczonym, że to nie tak miało być. Upadek człowieka, pogorszenie relacji, kryzys małżeński, dzieciństwo i dojrzewanie, kłótnie, ambicje i słabości to składowe tego thrillera psychologicznego, którego byłabym skłonna nazwać również kryminałem, ale to pozostawiam już Twojej ocenie, bo nie chcąc zdradzać fabuły, nie mogę jednoznacznie przystać na ten lub ten gatunek powieści.

Szczęśliwego Nowego roku... albo nie! Niech to po prostu będą dobre dni (a z lekturą tego szwedzkiego egzemplarza tak na pewno będzie).

Informacje dodatkowe o Szczęśliwego Nowego Roku:

Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2022-11-30
Tytuł oryginału: Ett Gott Nytt r
Dodał/a opinię: lourdes

Tagi: Thrillery psychologiczne

Zobacz opinie o książce Szczęśliwego Nowego Roku

Kup książkę Szczęśliwego Nowego Roku

Trudno jest kochać w biedzie. Czasem wydaje się to niemożliwe.

Kto jest w stanie spać, kiedy jego dziecko nie wróciło do domu? Kiedy buty nie stoją w przedpokoju, a łóżko jest puste? Kto jest w stanie się odprężyć, kiedy dręczą go myśli?

Kruche szczęście
Malin Stehn0
Okładka ksiązki - Kruche szczęście

Mroczne rodzinne sekrety i szczęście, które czasem pryska niczym bańka mydlana, w najnowszym porywającym thrillerze laureatki Srebrnego Klucza. Emily...

Powrót matki
Danuta Awolusi ;