Recenzja książki: Dialog dwóch węży

Recenzuje: Mirosław Kalinowski

Czy w świecie, w którym nigdy nie jesteśmy sami, można czuć się samotnym? Jaką rolę w naszym życiu odgrywa zaufanie i zrozumienie? Na te pytania w swojej powieści Dialog dwóch węży odpowiada Michalina Peek. 

W debiutanckiej powieści polskiej autorki poznajemy losy Tekli, zwyczajnej nastolatki, która prowadzi zwyczajne życie. Ma kochający dom, spełnia się także w drużynie hokeja. 

Wszystko to jednak tylko pozory, bowiem dziewczyna tak naprawdę czuje, że nikt jej nie zna. Tekla sama zmaga się ze swoimi problemami, czuje się niezrozumiana przez otaczających ją ludzi. 

Nikt nie wie, że oprócz tej uśmiechniętej Tekli istnieje ktoś jeszcze. Ktoś, kto prześladuje ją każdego dnia. Choroba psychiczna dziewczyny z każdym kolejnym dniem coraz bardziej się rozwija. Czy inni na czas zauważą, z jakimi problemami zmaga się nastolatka? 

Dialog dwóch węży to poruszająca powieść dla młodzieży, mówiąca o samotności. To także trudna historia dotykająca problematyki zdrowia psychicznego. 

Michalina Peek w swojej książce ukazuje trudności, z jakimi zmagać się muszą dzisiejsi nastolatkowie. Na pierwszy plan, co oczywiste, wysuwają się problemy związane z dojrzewaniem. Autorka zauważa, że chociaż istnieje takie zjawisko jak bunt nastolatków, to jednak nieoczekiwana zmiana nastawienia dorastającego młodego człowieka może mieć także znacznie bardziej poważną przyczynę. 

Dialog dwóch węży to bowiem opowieść o dziewczynie, która zmaga się z chorobą psychiczną. Autorka w swojej książce starała się ukazać zawiłości ludzkiego umysłu. Dialog dwóch węży demaskacje także prawdę o relacjach społecznych, które często okazują się bardzo powierzchowne. 

Z książki Michaliny Peek wypływa pewna nauka – jeśli jesteśmy dla kogoś istotni, to osoba ta zawsze znajdzie dla nas czas. Pisarka podkreśla, jak ważne dla zachowania zdrowia psychicznego są poprawne i szczere relacje, ale także czułość ze strony bliskich, ich umiejętność rozumienia i udzielania pomocy. 

Jednocześnie warto zauważyć, że autorka zastosowała w powieści dość ryzykowny zabieg. Scharakteryzowanie swojej bohaterki jako osoby zmagającej się z chorobą psychiczną nie jest bowiem typowe w literaturze popularnej, a jeszcze mniej – w powieściach dla młodzieży. Michalina Peek poddaje analizie stan psychiczny swojej bohaterki, czyni to jednak z wyczuciem. W powieści Dialog dwóch węży to główna bohaterka i jej wewnętrzne problemy stają się osią fabuły. Pojawiający się romans czy elementy school drama nie dominują, a są jedynie tłem dla poruszanego przez autorkę problemu. 

Należy wspomnieć również o tym, że Michalina Peek osadza fabułę swojej książki w specyficznym miejscu. Akcja jej powieści nie toczy się w dowolnym polskim mieście, ale w mroźnej Finlandii. Autorka pokazuje, że codzienność nastolatków i ich problemy są takie same w Finlandii, Polsce czy dowolnym miejscu na świecie. 

Książka Dialog dwóch węży to nietypowa powieść dla młodzieży, która pod wieloma względami różni się od innych książek dostępnych na rynku. Lektura ta wymaga od odbiorców sporo empatii i uczy znajdowania jej w sobie.

Tagi: schizofrenia Finlandia dojrzewanie

Kup książkę Dialog dwóch węży

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Dialog dwóch węży
Książka
Dialog dwóch węży
Michalina Peek