Recenzja książki: Zemsta. Zapomniane powstania w obozach zagłady

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Ze względu na warunki urągające ludzkiej godności, życie w obozach koncentracyjnych było prawdziwym piekłem. W szykanowanych na każdym kroku więźniach zrodził się w końcu bunt, co pokazuje książka Zemsta. Zapomniane powstania w obozach zagłady, stanowiąca – oprócz wartości dokumentalnej – hołd pamięci oddany poległym przez tych, którym udało się przeżyć.

Odnosząc się do Treblinki, Sobiboru i Auschwitz-Birkenau, Michał Wójcik opiera się na wypowiedziach świadków tamtych wydarzeń, stanowiących treść zarówno dokumentów przechowywanych w archiwach historycznych, jak i niepublikowanych wspomnień. W swojej relacji podaje imiona i nazwiska (nie zapominając równocześnie o bezimiennych bohaterach) więźniów i esesmanów, pseudonimy, stopnie, pełnione funkcje, daty, liczby, kryptonimy, nazwy miejscowości. Każdemu z trzech obozów zagłady autor poświęcił obszerną część publikacji, szczegółowo omawiając poszczególne zagadnienia: brutalne rozładunki na rampie, niepewność pierwszych obozowych dni, głód, pracę ponad siły, transporty, krematoria, gazowanie nowoprzybyłych i związane z tym asystowanie w procesie zabijania, tortury, epidemie, ucieczki oraz uzależnione od nich dziesiątkowania komand, masowe sterylizacje kobiet i mężczyzn, zastrzyki z fenolu prosto w serce, ale i smutną miłość ludzi, skazanych – prędzej czy później – na śmierć.

Wspomnienia ocalałych więźniów, przekazujących wszystko to, co trudno jest opisać słowami, pełne są tęsknoty za zamordowanymi najbliższymi, żalu i rozgoryczenia z powodu pogrzebanych marzeń oraz niespełnionych nadziei, a także przerażenia wywołanego zaangażowaniem, z jakim zatrudnieni w obozie esesmani podchodzili do kwestii żydowskiej. Nieludzka obozowa codzienność, wyniszczająca praca, brak odpowiedniej ilości jedzenia oraz strach to główne przyczyny rodzącego się powoli, lecz konsekwentnie oporu. Obrazowe są opisy działania liderów obozowej konspiracji, etapy potajemnie przygotowywanych powstań, egzekucje obozowych oprawców oraz obławy na uciekinierów.

Publikacja Wydawnictwa Poznańskiego stanowi refleksję dotyczącą życia i śmierci. Zawiera fakty, do których czytelnik sam musi się ustosunkować. Liczne przypisy oraz obszerna bibliografia szczegółowo wyjaśniają ówczesną rzeczywistość, a dokładnie opisane fotografie i plany obozów dokumentują ogrom wyrządzonego zła. Zamieszczone w Zemście... wspomnienia ocalałych więźniów są więc na wagę złota, by w ludziach żyjących współcześnie zrodziło się poczucie odpowiedzialności za kultywowanie pamięci o zamordowanych w obozach zagłady.

Tagi: historyczne

Kup książkę Zemsta. Zapomniane powstania w obozach zagłady

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Zemsta. Zapomniane powstania w obozach zagłady
Inne książki autora
Terrorysta. Wywiad-rzeka z Józefem Piłsudskim
Michał Wójcik0
Okładka ksiązki - Terrorysta. Wywiad-rzeka z Józefem Piłsudskim

Nie znamy Józefa Piłsudskiego. Ten z rocznicowych plakatów (sumiasty wąs, krzaczaste brwi, dziarska postawa) to nie cała prawda. Ziuk już jako trzydziestolatek...

Porwanie króla czyli Olaf i Lena na tropie
Michał Wójcik0
Okładka ksiązki - Porwanie króla czyli Olaf i Lena na tropie

Lena i Olaf to rodzeństwo z warszawskiej Ochoty. Dzieci podróżują w czasie w epokę stanisławowską. Rozwikłują tajemnice historii. Ich zadaniem jest poznać...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Zróbmy sobie szkołę
Mikołaj Marcela
Zróbmy sobie szkołę
Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;
Siemowit Zagubiony
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy