Zdjęcie - Haruki Murakami

Haruki Murakami

(1949-01-12) - (nadal)

Haruki Murakami to japoński pisarz i eseista. Zadebiutował pod koniec lat 70. powieścią Słuchaj pieśni wiatru. Murakami od lat bywa typowany do pretendentów Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

Haruki Murakami - biografia, życie i twórczość

Haruki Murakami urodził się 12 stycznia 1949 roku w Kioto, dawnej stolicy Japonii. Jego rodzice zajmowali się nauczaniem literatury, co niewątpliwie wpłynęło także na ich jedynego syna. Już w młodości Murakami zapoznawać miał się z największymi pisarzami XIX i XX wieku, w tym m.in. z twórczością Franza Kafki, Fiodora Dostojewskiego czy Gustave’a Flauberta.

Choć literatura nie była obca w domu Harukiego, to przed jego narodzinami ojciec pisarza, Chiaki Murakami, był jednym z żołnierzy zaangażowanych w trwającą osiem lat wojnę chińsko-japońską. Wojenne doświadczenia znalazły odbicie w jego późniejszym życiu i sposobie wychowania syna.

Haruki Murakami – studia

W wieku 19 lat Haruki Murakami rozpoczął naukę na uniwersytecie w Tokio. Studiował tam teatrologię, jednak nie trafił od razu na deski teatru. Jeszcze w trakcie studiów Murakami poznał swoją żonę, Yōko, z którą współprowadził jazz-club.

Haruki Murakami – życie prywatne

Haruki Murakami wziął ślub z Yōko w 1971 roku. Miał wówczas zaledwie 22 lata, a od trzech lat studiował na Uniwersytecie Waseda. W międzyczasie Haruki dorabiał, m.in. pracując w sklepie muzycznym.

W wieku trzydziestu lat zaczął odczuwać negatywne skutki pracy biurowej. Wówczas Murakami zdecydował się na uprawianie sportu i został aktywnym biegaczem. W czerwcu 1996 roku zrobił swój pierwszy ultramaraton, biegając łącznie 100 kilometrów. O łączeniu pasji i biegania pisał m.in. w pamiętniku O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu.

Haruki Murakami – książki

Pierwsza książka Murakamiego ukazała się na rynku w 1979 roku. Była to powieść Słuchaj pieśni wiatru, która liczyła około 130 stron. Debiutancka powieść szybko uznana została przez czytelników, a sam Murakami zaczął aktywnie tworzyć kolejne książki.

Po roku na rynku ukazała się powieść Flipper roku 1973, a w kolejnych latach m.in. Przygoda z owcą, Koniec świata i hard-boiled wonderland czy – jedna z najgłośniejszych książek pisarza – Norwegian Wood.


Źródło: fot. Ministerio Cultura y Patrimonio / CC0 / Flickr

Haruki Murakami - twórczość

Okładka - Tańcz, tańcz, tańcz
Tańcz, tańcz, tańcz

Trzydziestoczteroletni bohater to wolny strzelec, dziennikarz piszący na zlecenie. Nie potrafi sobie ułożyć życia: rozwiódł się z żoną, czuje się samotny i opuszczony. Nękają go sny o hotelu Dolphin...czytaj dalej

Okładka - Koniec świata i hard-boiled Wonderland
Koniec świata i hard-boiled Wonderland

Haruki Murakami postanowił zmierzyć się z gatunkiem science-fiction. Narrator i zarazem główny bohater książki jest ostatnią żyjącą ofiarą eksperymentu, który polegał na wszczepieniu do ludzkiego mózgu elektrody...czytaj dalej

Okładka - O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu
O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu

W roku 1982 Haruki Murakami sprzedał jazzowy bar i poświęcił się pisaniu, a chcąc utrzymać się w formie, zaczął biegać. Po roku treningów przebiegł samodzielnie z Aten do Maratonu. Od tamtej pory zaliczył dziesiątki...czytaj dalej

Haruki Murakami - wiadomości

Haruki Murakami - publicystyka

Cytaty Autora

Motyle to stworzenia pełne ulotnej gracji. Nie wiadomo, skąd się biorą, mają skromne i ograniczone pragnienia i wkrótce gdzieś cicho znikają. Prawdopodobnie w jakimś innym świecie.


Więcej

- Organizacja, to znaczy jakby yakuza, japońska mafia?


Więcej
Wszystkie cytaty tego autora Dodaj cytat tego autora
Reklamy