Drapieżcy

Ocena: 5 (12 głosów)
opis

Graham Masterton zainspirował się tutaj wieloma sławnymi nazwiskami. Zdarzało mu się w swoim stylu przerabiać historie tworzone przez Andersena, Blackwooda czy Carrolla. Tym razem padło na kolejnego wielkiego mistrza - Drapieżcy to hołd dla prozy H.P. Lovecrafta i właśnie cytatem z jego "Zmór w domu czarownic" zaczyna się powieść Grahama. 


Mitologia Cthulhu, którą wykreował samotnik z Providence, posłużyła Mastertonowi jako punkt wyjścia dla jednej z najbardziej tajemniczych książek, które napisał. Protagonistą, któremu przyjdzie zmierzyć się z Praistotami jest David Williams, mężczyzna po przejściach, który po rozstaniu z żoną wprowadza się wraz se swoim synem do starej wiktoriańskiej rezydencji, by podjąć się jej generalnej renowacji. Wraz z nimi do Fortyfood House, który pełnił niegdyś rolę sierocińca, wprowadza się młoda i atrakcyjna dziewczyna o imieniu Liz. Tajemniczy budynek nie pozwoli bohaterom spokojnie spać. Już w samym jego architektonicznym kształcie kryją się groźne tajemnice. Nie mówiąc już o tym, co czai się w jego wnętrzu. 


Z pozoru niematerialne zagrożenie przeistacza się z festiwalu dźwięków, kroków w coś naprawdę krwiożerczego. W życiu Davida pojawiają się wiedźmy, mężczyźni w czarnych garniturach i cylindrach, potrafiący podróżować w czasie, czy mordercza istota przypominająca skrzyżowanie człowieka ze szczurem. Zaczynają ginąć przypadkowi ludzie, zagrożone jest także życie rezydentów sierocińca, a wszystko to jest zapowiedzią Apokalipsy, której korzenie sięgają na długo przed pojawieniem się człowieka. 


Akcja rozkręca się bardzo powoli, a napięcie grozy dawkowane jest za pomocą świetnie skonstruowanych opisów i dialogów. Bohaterowi powoli wkraczają w paszczę szaleństwa, nie potrafiąc odróżnić jawy od snu. Zdarzają się tu oczywiście delikatne dłużyzny, ale nie męczą dzięki świetnym komentarzom. Dodatkowo do książki przykuwają brutalne, jak na horror przystało sceny. 


Istotnym wątkiem są tu podróże w czasie. Dom, w którym toczy się akcja przejawia właściwości charakterystyczne dla sumeryjskiej magii. Dzięki temu książka wyróżnia się na tle pozostałych autorstwa Mastertona.


Powieść nie pozbawiona jest oczywiście wad. Irytuje beztroska i głupota bohaterów, którzy w niektórych momentach zachowują się zupełnie irracjonalnie. 


To pozycja warta uwagi, która mimo kilku wad nie nudzi czytelnika. Zabiera do korzeni prastarej cywilizacji. Książka jest brutalna, a akcja poprzecinana jest scenami sugestywnego seksu. Standardowo - powieść cierpi na brak mocnego finału. Mimo to to pozycja obowiązkowa dla fanów Mastertona, mitologii Cthulhu czy dobrego horroru. 

Informacje dodatkowe o Drapieżcy:

Wydawnictwo: Prima
Data wydania: 1993 (data przybliżona)
Kategoria: Horror
ISBN: 8371520557
Liczba stron: 316
Tytuł oryginału: Prey
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Andrzej Szulc
Dodał/a opinię:

więcej
Zobacz opinie o książce Drapieżcy

Kup książkę Drapieżcy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Świat Mastertona
Graham Masterton0
Okładka ksiązki - Świat Mastertona

Ta książka jest prawdziwą gratką dla miłośników twórczości Grahama Mastertona - najbardziej popularnego w Polsce autora horrorów obok...

Piąta czarownica
Graham Masterton0
Okładka ksiązki - Piąta czarownica

Przez Los Angeles przetacza się fala przerażających, nadnaturalnych wydarzeń, których ofiarą padają stróżowie prawa. Miasto staje się zakładnikiem...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Zróbmy sobie szkołę
Mikołaj Marcela
Zróbmy sobie szkołę
Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;
Siemowit Zagubiony
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy