Joanne Kathleen RowlingJoanne Kathleen Rowling urodziła się 31 lipca 1965 r. w Bristolu w Anglii. Już od dziecka przejawiała zamiłowanie do pisania. W wieku pięciu lat napisała opowiadanie o króliku, który miał na imię... Królik. Gdy była jako dziecko chora, ojciec zabawiał ją czytaniem. Potem sama sięgała po liczne lektury. Do jej ulubionych autorów należeli: E. Nesbit, C. S. Lewis i E. Goudge.
W dzieciństwie przeżyła dwie przeprowadzki- najpierw do Winterbourne, a potem do Tutshill. W pierwszej z tych miejscowości dwoje z zaprzyjaźnionych dzieci z okolicy miało nazwisko Potter, które bardzo jej się spodobało (tak właśnie nazwała Harry'ego- carodzieja z jej słynnego cyklu książkowego). W Tutshill z kolei chodziła do bardzo staroświeckiej szkoły, z surowymi i wymagającymi nauczycielami.
W szkole średniej uwielbiała język angielski. Często w przerwie na drugie śniadanie opowiadała i czytała różne historyjki. Liceum ukończyła z najwyższa średnią. Po jego ukończeniu rozpoczęła studia na Uniwersytecie Exeter. Tam uczyła się języka francuskiego (spędziła nawet rok w Paryżu). Po pomyślnym finiszu studiów zaczęła pracę w Londynie w Amnesty International jako dwujęzyczna sekretarka. W wolnych chwilach pisała na maszynie opowiadania. W 1990 r. podczas podróży pociągiem wymyśliła postać chłopca, który jest czarodziejem, ale nie ma o tym pojęcia. Gdy czterogodzinna podróż dobiegła końca, miała już w głowie szkic fabuły i postaci Harry'ego Pottera. Podobno pomysły spisywała nawet na serwetkach w barach i pubach.
W 1992 r. wyjechała do Portugalii uczyć angielskiego. Praca sprawiała jej sporo satysfakcji- kochała uczyć. Praca ta zajmowała jej popołudnia i wieczory, rano natomiast pisała. Wyszła za mąż za portugalskiego dziennikarza, ale związek po krótkim czasie się rozpadł. Po rozwodzie pisarka wróciła do Wielkiej Brytanii z córką Jessicą i osiadła w Edinburghu. Tam po pewnym czasie zdobyła pracę nauczycielki francuskiego i ukończyła pierwszy tom. Zaczęła się typowa dla debiutantów odyseja po wydawnictwach. Kilka razy musiała przełknąć gorzką pigułkę odmowy. W końcu zdecydowała się na zatrudnienie agenta, który sprzedał manuskrypt wydawnictwu Bloomsbury Children's Books. Książka zyskała tam zgodę na publikację i w czerwcu 1997 r. światło dzienne ujrzał pierwszy tom cyklu o małym czarodzieju- "Harry Potter i kamień filozoficzny". Okazał się tak olbrzymim sukcesem, że Rowling postanowiła zrezygnować z pracy nauczycielki i całkowicie poświęcić się pisaniu. Zapowiedziała, że przygody Harry'ego Pottera będą liczyły siedem tomów. Sześć z nich już się ukazało. Czytelnicy czekają właśnie z niecierpliwością na ostatnią, siódmą część (Rowling jest w trakcie pracy nad nią).

Kalina Beluch


Źródło: http://www.iik.pl/biografie.php/20

Książki autora

Newsy

Reklamy