Juliusz Cezar, legendarny dowódca legionów, Cesarz Rzymski, bohater sztuki Shakespeare'a ,,Juliusz Cezar", a nawet bohater komiksów i filmów z dzielnymi Galami Asterixem i Obelixem.
Ale zanim Cezar został ,,tym Cezarem", zanim stał się sławnym, był dzieckiem, nastolatkiem, młodzieńcem. Już jako młody człowiek, Juliusz Cezar zostaje oskarżycielem w procesie przeciwko Gnejuszowi Korneliuszowi Dolabelli - namiestnikowi Macedonii. W trakcie procesu musi udowodnić, że jego młody wiek nie jest przeszkodą do zostania mężem stanu.
I to właśnie o tym okresie życie opowiada ,,Rzym to ja", nie skupiając się tylko na postaci samego Juliusza, ale również na osobach z jego otoczenia.
Autor w niezwykle barwny i przystępny sposób opisuje otoczenia bohatera, kontekst kulturowy, polityczny czy społeczny. Czytając powieść, przenosimy w czasie, miałam wrażenie, jakby opisywane wydarzenia rozgrywały się przede mną. Pełnokrwiści i wyraziści bohaterowie, z których większość to historyczne postaci, wszyscy przedstawieni nader realistycznie, ale bez zbędnego ,,zadęcia".
Intrygi, walka o władzę i o wpływy. Opisywane wydarzenia mogłyby się wydarzyć wczoraj, gdyż jak się okazuje żądza pieniądza i władzy jest ponadczasowa. Podobnie ma się sprawa z korupcją i ,,kupowaniem sprawiedliwości". Chyba jedyne co różni nasze czasy od czasów Cezara, jest to, że nie możemy usunąć przeciwnika za pomocą miecza czy sztyletu (mamy na to dużo bardziej wyrafinowane metody).
,,Rzym to ja" Santiago Posteguillo to powieść historyczna o początkach kariery Juliusza Cezara, pokazująca go jako sprawiedliwego męża stanu, niebojącego się ryzyka i stawiającego prawdę ponad wszystko. Mimo obszerności powieści czyta się ją niezwykle szybko, akcja wciąga, a kolejne intrygi i zwroty akcji tylko podtrzymują zainteresowanie. Jeśli kogoś przeraża, że akcja dzieje się w Rzymie, a tam używano łaciny, to śpieszę uspokoić, iż autor zadbał o słowniczek zamieszczony na końcu książki, dzięki czemu szybko można znaleźć wytłumaczenie nieznanego słowa lub zwrotu. Jakby moich zachwytów nad powieścią było mało, to pozwólcie mi na kilka słów o samym wydaniu: twarda oprawa (to już wielki plus) i dodatki: nota historyczna, z której możemy dowiedzieć się, co jest prawdą, a co fikcją (uwaga, notę historyczną należy czytać po zakończeniu powieści, inaczej pozbawicie się frajdy z czytania, a naprawdę warto przeczytać tę powieść), wspomniany już wcześniej słowniczek, często z obszernymi wyjaśnieniami, drzewo genealogiczne rodziny Juliusza Cezara (łącznie z zaznaczeniem osób, które występują w powieści), mapy historyczne, łącznie z mapami strategicznymi bitew. Czegóż chcieć więcej?
Jeśli tak jak ja, uwielbiacie powieści historyczne, to serdecznie polecam wam tę powieść i już wypatruję kolejnego tomu, przecież powieść kończy się w roku 77 p.n.e, a jak mówi sam Cezar ,,ten proces to jest żaden koniec, lecz początek wszystkiego. Początek czegoś wielkiego".
No to czekam, na te wielkie czyny, opisane w kolejnym tomie/tomach?
Serdecznie polecam!
Africanus. Syn konsula to porywająca historia o jednym z największych wodzów w dziejach świata. Młody oficer legionów szybko osiąga godność trybuna. Jego...
To druga część porywającej historii o jednym z największych wodzów w dziejach świata – Scypionie Afrykańskim, której początek opowiada książka Africanus...