G這suj na Polaka!

Ocena: 4.83 (12 g這s闚)

Grzeszyn to ma豉, urokliwa gmina, miejsce zsy趾i dla ludzi, kt鏎zy dostali od losu drug szans. Gdy tu po wizycie premiera rz康z帷y miastem z woli ludu i Boga w鎩t znika bez 郵adu, a kilka dni p騧niej zrozpaczona 穎na otrzymuje list z 膨daniem okupu, mieszka鎍y staj na wysoko軼i zadania i natychmiast rozpoczynaj publiczn zbi鏎k astronomicznie wysokiej kwoty. Niestety, hojno嗆 wyborc闚 ma swoje granice, akcja ko鎍zy si fiaskiem, w鎩t zostaje uznany za zmar貫go, a jego mandat ulega wygaszeniu.

Konieczne jest przeprowadzenie przedterminowych wybor闚. Do wy軼igu o fotel w鎩ta Grzeszyna staje trzech kandydat闚: spokrewniony z brytyjsk rodzin kr鏊ewsk dziedzic na uchodz帷ym za per喚 regionu wandali雟kim zamku, kucharz z restauracji Wykwintnej w Wielkiej Lipie, kt鏎y zarabia siedemna軼ie tysi璚y miesi璚znie, chocia umie gotowa jedynie bulion z kostek roso這wych, oraz namaszczony przez najwa積iejsz osob w pa雟twie spadochroniarz ze stolicy, dla kt鏎ego w鎩towanie ma by pierwszym krokiem do wielkiej politycznej kariery.

Rozpoczyna si brutalna kampania wyborcza, bo w polityce jak w mi這軼i – wszystkie chwyty dozwolone.

Du瘸 dawka humoru doprawiona intrygami ma貫j spo貫czno軼i i polana politycznym sosem o dziwnie znajomym smaku. Aleksandra Rumin tym razem porzuca zbrodnie, by zabra nas w 鈍iat political fiction o polskiej prowincji.

Informacje dodatkowe o G這suj na Polaka!:

Wydawnictwo: Initium
Data wydania: 2022-12-13
Kategoria: Polityka

wi璚ej

POLECANA RECENZJA

Kup ksi捫k G這suj na Polaka!

Cytaty z ksi捫ki

Ze swoim nikczemnym wzrostem, wyra幡 nadwag, ogromnymi zakolami, kartoflowatym nosem i ma造mi rozbieganymi oczkami nie mia豚y najmniejszej szansy na wygran w corocznym konkursie "Mister of Grzeszyn", ale cieszy si ogromnym zaufaniem mieszka鎍闚.

Wi璚ej

Znam jednego, co 穎ny nie mia, nie ma i mie nie b璠zie, i jako nikomu to nie przeszkadza.

Wi璚ej
Wi璚ej cytat闚 z tej ksi捫ki

Zobacz tak瞠

G這suj na Polaka! - opinie o ksi捫ce

Nie lubi polityki. Nie lubi o niej s逝cha ani czyta. Polityka jest jednym z najnudniejszych temat闚, o kt鏎ych mog豉bym rozmawia. Okazuje si, 瞠 nie zawsze jest nudna. Nie jest na pewno w tej ksi捫ce. Powie嗆 Aleksandry Rumin porywa czytelnika w 鈍iat wielkiej i tej bardziej lokalnej polityki i robi to w genialny spos鏏. To komedia satyryczna, pe軟a absurdu i przerysowania. Ale dok豉dnie taka ma by. Prze鄉iewcza, z這郵iwa, nie oszcz璠zaj帷a nikogo i aluzyjna, chocia autorka ju na pocz徠ku zaznacza, 瞠 podobie雟two bohater闚 do prawdziwych os鏏 jest przypadkowe.

To moje pierwsze spotkanie z tw鏎czo軼i autorki i musz przyzna, 瞠 spotkanie wyj徠kowo udane. Dawno tak dobrze si nie bawi豉m, dawno ze 鄉iechu nie bola mnie brzuch. A do teraz. Jestem pod wra瞠niem poczucia humoru autorki, jej odwagi w kreowaniu postaci, jej spostrzegawczo軼i i oceny rzeczywisto軼i. Bohaterowie s tak bardzo barwni i wyrazi軼i, 瞠 jeszcze d逝go po sko鎍zonej lekturze pozostaj w naszej pami璚i. Szczeg鏊nie ciekaw i intryguj帷 postaci jest so速ys Mamrot. A tak瞠 kandyduj帷y po jego zagini璚iu na urz康 so速ysa tytu這wy Jan Polak. Ubawi豉m si wy鄉ienicie podczas czytania rozdzia逝, w kt鏎ym Polak odwiedza domy wyborc闚, aby przekona ich, 瞠by na niego g這sowali. Podczas tych wizyt bohater spotyka ca陰 gam przedziwnych i przezabawnych postaci, od ludzi za豉manych nerwowo poczynaj帷, na 安iadkach Jehowy ko鎍z帷. Inn 鈍ietnie wykreowan postaci jest Ma貪orzata Fory, kt鏎a wprawdzie sama chcia豉by zasi捷 na fotelu w鎩ta, ale zrezygnowa豉 w przedbiegach. Wiedz帷, 瞠 jako kobieta nie ma w tej ma貫j spo貫czno軼i szans, wystawi豉 do wybor闚 swojego kandydata, o kt鏎ego wizerunek i kampani wyborcz p騧niej dba豉. To bardzo kolorowa posta, do tego charakterna i z pomys貫m na ow kampani i na sam siebie. Jej dialogi z Janem to istny majstersztyk. Podobne w odbiorze do utarczek s這wnych pewnego duetu, kt鏎y mo積a us造sze w popularnej audycji radiowej.

Autorka w b造skotliwy spos鏏 obna瘸 wszystkie s豉bo軼i rz康z帷ych i spo貫cze雟twa, nie oszcz璠zaj帷 przy tym nikogo, ani polityk闚 b璠帷ych na 鈍ieczniku, ani zwyk造ch mieszka鎍闚 niewielkiej, hermetycznej miejscowo軼i, ani nawet przedstawicieli kleru. Powie嗆 Rumin pozwala w krzywym zwierciadle spojrze na 鈍iat polityki i spo貫cze雟two, ogl康aj帷 zak豉manie, ludzk g逝pot i ca貫 mn鏀two absurd闚, kt鏎e w rzeczywistym 鈍iecie nadal funkcjonuj i maj si ca趾iem dobrze. Autorka ma lekkie pi鏎o i do嗆 specyficzne poczucie humoru, kt鏎e do mnie trafi這 idealnie. Ksi捫k szybko si czyta, bo nie jest obszerna, do tego druk wydaje si wi瘯szy od normalnego. Fabu豉 jest konstrukcyjnie bardzo prosta, a przekaz powie軼i 豉two jest zrozumie i w lot mo積a odnie嗆 go do rzeczywisto軼i.

„G這suj na Polaka!” to bardzo czytelna satyra, kt鏎 polecam zar闚no fanom jak i antyfanom politycznych zagrywek. Bo to nie tylko doskona豉 rozrywka, ale te okazja do refleksji na temat wszelkich przywar trawi帷ych scen polityczn. I nie tylko. T ksi捫k poch豉nia si szybko i z wypiekami na twarzy, kt鏎ym towarzysz g這郾e wybuchy 鄉iechu.

Avatar u篡tkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2023-01-05, Ocena: 6, Przeczyta豉m,

Dawno nie czyta豉m tak humorystycznej ksi捫ki! Jask馧eczko, sarenko, kuku貫czko, kaczuszko, 簑brzyczko, lisiczko, 豉siczko:-) Ten nasz Heniu potrafi zwraca si do... napewno nie 穎nki, kt鏎 uwa瘸 tylko za kuchark i wychowank jego dzieci. Osobie mu bliskiej nakazuje tylko wygl康a, nie my郵e. Kiedy dostaje wa積y telefon, niemal jak supermen rozk豉da ramiona i biegnie ratowa 鈍iat. Nast瘼nie poznajemy sk康 pochodzi, czym si zajmuje i co takiego sprawi這, 瞠 pilnie musia interweniowa. Z opisu przypomina mi pewnego polityka, cho autor zaznacza, 瞠 to zaledwie na potrzeby tre軼i. Przyjazd premiera jest kr鏒ki, my 鈔ednio zwracamy na niego uwag, gdy to, co nastaje p騧niej bardzo nas ciekawi. Znika nasza posta, g這wa gminy. Ze wcze郾iejszych wydarze wiemy, 瞠 jego konkurenci wybor闚 r闚nie tajemniczo wycofywali swoje kandydatury. Czy瘺y nasz w鎩t mia gro幡iejszego wroga? Niedoceniana przez niego ma鹵onka dostaje wiadomo嗆 listown w kt鏎ej 膨daj za niego okupu. Cena zwala z n鏬, wi璚 rozpoczynaj wcze郾iejsze wybory. Tutaj w ka盥ym kandydacie widzimy wroga, cho to, co m闚i, jest logiczne tylko dla dziecka. D逝go nie wiadomo co dalej si dzieje z osob w鎩ta. Jak s康zicie, czy si odnajdzie?
Oj potrzebna mi by豉 dawka dobrego humoru. Autor opr鏂z dobrej zabawy serwuje nam wspania造 styl postaci, abstrakcyjne obietnice, napi皻 sytuacj w momentach grozy i wybuch 鄉iechu co klika stron. Jest pi瘯nie wydana, mamy wi瘯szy druk i tre嗆, kt鏎a czyta si sama. Wiem co nie co na tematy gminne, tym bardziej wiele absurdalnych zachowa mnie tu 鄉ieszy這. S przedstawione sprawy ma貫j wsi, wi璚 wiadomo, 瞠 wszyscy wiedz wszystko o wszystkich. Podoba這 mi si tu starcie z nied德iedziem, gdzie cudem ocala造 m篹czyzna zosta zaskoczony przez kogo innego. I tutaj dodam, 瞠 rozdzia造 ko鎍z si bardzo zagadkowo. 安ietna ksi捫ka, warta przeczytania:-)

"Polityk uwa瘸 si za drugi najstarszy zaw鏚 鈍iata. Doszed貫m do wniosku, 瞠 jest bardzo podobny do pierwszego."
Ronald Reagan
Mia豉m okazj przeczyta ju kilka wcze郾iejszych ksi捫ek autorstwa Aleksandry Rumin i zawsze by造 to okazje do u鄉iechu a czasem nawet do rechotu.
Dlatego z ch璚i zabra豉m si za lektur "G這suj na Polaka!", domy郵aj帷 si, 瞠 b璠zie to lektura zwi您ana z jakimi wyborami. Nie myli豉m si.
To bardzo satyryczny obraz naszego kraju w okresie przedwyborczym jak i w czasie samych wybor闚. Chocia autorka ju na wst瘼ie informuje, 瞠 wszelkie podobie雟two do os鏏 jest zupe軟ie przypadkowe, to jednak wydaje si bardzo realistyczne z nasz codzienno軼i. Ja mam du瞠 skojarzenia tym bardziej, 瞠 mieszkam w takiej ma貫j spo貫czno軼i o jakiej pisze pani Rumin, wi璚 to tak, jakbym w krzywym zwierciadle zobaczy豉 swoje miasteczko...

"Ze swoim nikczemnym wzrostem, wyra幡 nadwag, ogromnymi zakolami, katoflowatym nosem i ma造mi rozbieganymi oczkami nie mia豚y najmniejszej szansy na wygran w corocznym konkursie "Mister of Grzeszyn", ale cieszy si ogromnym zaufaniem mieszka鎍闚."
Niespodziewanie do niewielkiego miasteczka przyje盥瘸 premier Polski. Zaskoczony wizyt w鎩t gminy, Henryk Maksymilian Mamrot zwo逝je napr璠ce ludzi na rynek aby powita wa積ego go軼ia. Po kr鏒kim, ale bardzo obiecuj帷ym jeszcze wi瘯szych dokona przem闚ieniu, premier bardzo szybko ko鎍zy swoj wizyt i odje盥瘸.

"Mili pa雟two, musicie pami皻a, 瞠 gdyby nie ja i ten wspania造 rz康, na kt鏎ego czele mam zaszczyt sta, nie by這by niczego."
Lecz zwo豉ni na rynek mieszka鎍y zaczynaj ucztowa a miejscowa w豉dza razem z nimi. Po odje寮zie premiera Mamrot wychodzi na papieroska i 郵ad po nim ginie... A 瞠 w鎩t do嗆 cz瘰to znika po imprezach, wi璚 穎na zg這si豉 nieco z op騧nieniem jego brak. Poszukiwania nie da造 瘸dnego efektu. A gdy kilka dni 穎na otrzyma豉 list z 膨daniem okupu, okaza這 si, 瞠 to porwanie. Nie zdo豉no jednak zebra kwoty wymaganej od porywaczy. W鎩t zostaje uznany za zmar貫go i wygaszono jego mandat, odby si nawet symboliczny pogrzeb. Teraz jest czas na przedterminowe wybory.
Do walki o fotel w鎩ta staje trzech m篹czyzn: lokalny arystokrata Ciechos豉w Chwalib鏬 Chrz御towski herbu 奸epowron, Jan Wilhelm Polak, by造 komisarz wydzia逝 zab鎩stw z Warszawy, obecnie mieszkaj帷y w Grzeszynie oraz namaszczony przez parti rz康z帷, Jacek Artem Krawczenko, kt鏎y niby jest rodowitym mieszka鎍em Grzeszyna, niby ma 穎n (kt鏎ej nikt nie widzia), niby ma korzenie ukrai雟kie...
Poznajemy kandydat闚 i brutaln kampani wyborcz. Co prawda z wielkim przymru瞠niem oka, ale jednak czasem nie jest wiadomo czy si 鄉ia czy p豉ka z przyk豉d闚 przedstawionych przez autork. Podsuwane przez sztaby wyborcze pomys造 przypominaj mi niekt鏎e z kampanii, w kt鏎ych mia豉m okazj bra udzia. No c騜, takie s realia...
Trzeba przyzna, 瞠 to bardzo dobra satyra na wyborczy sza, tym bardziej, 瞠 w豉郾ie zbli瘸 si u nas czas wybor闚..., nie od dzisiaj wiadomo przecie, 瞠 polityka to wielkie bagno, ale r闚nie wielkie pieni康ze, wi璚 niekt鏎zy zrobi niemal wszystko aby si dosta na szczyt i nie da si odci望 od koryta.

"Nie ka輳 ci startowa na prezydenta czy innego figuranta o zasi璕u og鏊nopolskim. Zero stresu. Zero nieprzespanych nocy. Pochodzisz po domach, porozmawiasz z s御iadami, u軼i郾iesz par d這ni, poca逝jesz kilka niemowlak闚, podjesz regionalnych wypiek闚 i wygrasz w cuglach!"
Polecam dla rozrywki, ale tak瞠 dla przemy郵enia.

Avatar u篡tkownika - KsiazkiHaliny
KsiazkiHaliny
Przeczytane:2022-12-24, Ocena: 5, Przeczyta豉m, Mam, Literatura obyczajowa,

Tytu recenzji: 𝐏𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 𝐩𝐢𝐞𝐤𝐢𝐞𝐤𝐨

„𝑊 𝑡𝑦𝑚 𝑘𝑟𝑎𝑗𝑢 𝑛𝑖𝑘𝑡 𝑛𝑖𝑔𝑑𝑦 𝑛𝑖𝑐𝑧𝑒𝑔𝑜 𝑛𝑖𝑒 𝑤𝑦𝑔𝑟𝑎 𝑢𝑐𝑧𝑐𝑖𝑤𝑖𝑒. 𝐽𝑒𝑠𝑡𝑒 𝑡𝑒𝑟𝑎𝑧 𝑝𝑜𝑙𝑖𝑡𝑦𝑘𝑖𝑒𝑚, 𝑧𝑎𝑐𝑧𝑛𝑖𝑗 𝑚𝑦𝑙𝑒 𝑗𝑎𝑘 𝑝𝑜𝑙𝑖𝑡𝑦𝑘”

Mam wyj徠kow awersj do polityki. Na wszelkie tematy z ni zwi您ane, reaguj wr璚z alergicznie i gdybym si sugerowa豉 tytu貫m ksi捫ki, nigdy bym po ni nie si璕n窸a i nie przeczyta豉, a by豉by to ogromna strata, oczywi軼ie dla mnie.Podobnie, jak Ma貪osia Starosta z ogromn przyjemno軼i stwierdzam, 瞠 czytanie tej ksi捫ki by這 doskona陰 zabaw. Przerysowane postaci, zabawne dialogi, niesamowicie humorystyczne sytuacje, jednym s這wem doskona豉 zabawa na bardzo dobrym poziomie. Ksi捫k jak najbardziej polecam i mam nadziej, 瞠 b璠ziecie si z ni bawi r闚nie dobrze, jak ja.

Aleksandra Rumin ma ogromne poczucie humoru i niesamowicie ci皻y j瞛yk. Oberwa這 si wszystkim bez wyj徠ku. Pocz患szy od mo積ych 鈍iata b璠帷ych na 鈍ieczniku, a na przedstawicielach kleru sko鎍zywszy.

Znikni璚ie Henryka Mamrota mi這軼iwie panuj帷ego w這darza gminy Grzeszyn, tu po wizycie premiera, w tajemniczych okoliczno軼iach wywo豉 w鈔鏚 Grzeszynian niezwyk貫 poruszenie. Wkr鏒ce okazuje si, 瞠 w鎩t zosta uprowadzony przez nieznanych sprawc闚, a gdy porywacze nie otrzymuj wyg鏎owanej kwoty okupu, nikt nie ma ju najmniejszej w徠pliwo軼i, 瞠 w鎩t nie wr鏂i. Zostaje uznany za zmar貫go, a jego mandat ulega wygaszeniu. Czy mieszka鎍y gminy si przej瘭i 鄉ierci swojego w鎩ta, czy te nie to ju inna sprawa, ale tak intratne stanowisko nie mo瞠 pozosta puste, wi璚 zostaj rozpisane przedterminowe wybory, a jak wybory to musi by kampania wyborcza. No i zaczyna si dzia.

Szans dla siebie na sto貫k w鎩ta zobaczy miejscowy dziedzic Lucjusz Chrz御towski, kt鏎y natychmiast wystawia swoj kandydatur. By豉 policjantka, Ma貪orzata Fory tak瞠 ma ochot stan望 na czele gminy, ale wie, 瞠 jako kobieta nie ma najmniejszych szans, postanowi豉, wi璚 wystawi swojego kontrkandydata, kucharza z restauracji Wykwintna, w kt鏎ej Gocha pierze swoje brudne pieni康ze. 疾by nie by這 zbyt 豉two, pojawia si tak瞠 trzeci kandydat m這dy i przystojny Jacek Krawczenko namaszczony przez najwa積iejsz osob w pa雟twie.

Rozpoczyna si brutalna kampania wyborcza, bo w polityce jak w mi這軼i, wszystkie chwyty s dozwolone. To na cz這wieku znik康, protegowanym Ma貫go Cz這wieka, ma si skupi ca豉 uwaga wyborc闚. To nic, 瞠 nikt go tu nie pami皻a, przecie jest jednym z nich, kiedy wyjecha, a teraz wr鏂i, 瞠by odpowiednio zaopiekowa si mieszka鎍ami przy pomocy gigantycznych pieni璠zy. Oczywi軼ie, je郵i wygra. Pami耩 mieszka鎍闚 si odpowiednio od鈍ie篡, od czego s w ko鎍u 鈔odki perswazji i manipulacji. Ma貪orzata Fory ju wie, 瞠 zabawa si sko鎍zy豉, a rozpocz窸a si twarda gra.

Zazwyczaj, podobnie jak jedna z bohaterek powie軼i po rozmowach o polityce dostaj migreny, ale tym razem ubawi豉m si jak nigdy dot康. Najbardziej zabawny moim zdaniem by rozdzia „Od drzwi do drzwi”, gdy Jan Polak odwiedza domy niezdecydowanych wyborc闚, by przekona ich, 瞠by g這sowali w豉郾ie na niego. Pojawi豉 si w nim ca豉 plejada postaci, kt鏎ych zachowanie wywo豉造 u mnie niekontrolowane wybuchy 鄉iechu. Kogo to nie spotka Jan Polak. Ludzi za豉manych nerwowo, imigrant闚, 安iadk闚 Jehowy, takich, co nie sp豉caj kredyt闚. Sta si r闚nie gwiazd wieczoru panie雟kiego.

Walka o fotel w鎩ta jest za瘸rta i brutalna. Kampania wyborcza wygl康a jak gra w ping-ponga. 畝den z kandydat闚 nie pozostaje d逝積y drugiemu. Machlojkom i przekr皻om nie ma ko鎍a, a pomys這wo嗆 komitet闚 wyborczych w podk豉daniu sobie wzajemnie k堯d pod nogi, wprawia, w os逝pienie. Z jednej strony ta sytuacja jest bardzo 鄉ieszna, ale niestety z drugiej, z czego doskonale zdawa豉m sobie z tego spraw, prawdziwa, cho tak przerysowana.

Autorka zapewne wspaniale bawi豉 si, podczas tworzenia tej historii, mog o tym 鈍iadczy przezabawne nazwy miejscowo軼i i oryginalne nazwiska bohater闚. Jestem pod ogromnym wra瞠niem spostrzegawczo軼i Aleksandry Rumin i jej oceny rzeczywisto軼i, kt鏎 umiej皻nie prze這篡豉 na sceny absurdu. Niby ka盥y wie, co tak naprawd dzieje si wok馧 wybor闚, ale przedstawienie blichtru, sztuczno軼i, k豉mstw, kr皻actw i robienia wszystkiego na pokaz w zabawny i prze鄉iewczy spos鏏, jest istnym majstersztykiem. Odt康 nie b璠 w stanie powa積ie spojrze, na 瘸dn wypowied polityk闚, czy ich zachowanie, bo przed oczami b璠 mia豉 Grzeszyn i jego mieszka鎍闚.

Warto przeczyta „G這suj na Polaka”, 瞠by zapewni sobie nie tylko odrobin relaksu, ale tak瞠 pozwoli na chwil refleksji, spojrze na nasze spo貫cze雟two oczami autorki, kt鏎e przedstawi豉 w krzywym zwierciadle, gdzie z這郵iwie i b造skotliwie analizuje ludzk g逝pot, egoizm, zak豉manie i niezaspokojon rz康z posiadania. Pomimo moich wcze郾iejszych obaw, doskonale odnalaz豉m si w tej historii, poczytywa豉m j w przerwach do przygotowa 鈍i徠ecznych, bo niesamowicie poprawia豉 mi humor. Przypomina mi ona wszystkim znane dwa polskie seriale. Jest prze鄉iewcza, z prost, niewymagaj帷 specjalnego zaanga穎wania konstrukcj fabu陰. Autorka obna瘸 w niej wszystkie przywary naszego spo貫cze雟twa i rz康z帷e nim uk豉dy, jest to mocna krytyka polskiej rzeczywisto軼i. Genialnie napisana, niepoprawnie polityczna, 鈍ietna komedia satyryczna na klas polityczn i nasze spo貫cze雟two. Powie嗆 ca造 czas bawi, chocia jest to 鄉iech przez 透y, bo na koniec okazuje si, 瞠 wilk wykaza si wi瘯szym rozumem ni cz這wiek, kt鏎ego tak 豉two jest omami i zmanipulowa.

Teraz jeszcze taka ma豉 dygresja z mojej strony. Ciesz si, 瞠 istnieje te inna wersja tej ksi捫ki z ok豉dk bez figuruj帷ego na niej Pisma 安i皻ego, bo bardzo mi si to nie podoba這. Mam nadziej, 瞠 by豉 to tylko niefortunna wpadka grafika, a nie celowe dzia豉nie.

„𝑍𝑎𝑐𝑧𝑦𝑛𝑎𝑚 𝑚𝑦𝑙𝑒 𝑗𝑎𝑘 𝑝𝑜𝑙𝑖𝑡𝑦𝑘 […] 𝑁𝑖𝑒𝑤𝑎𝑛𝑒, 𝑐𝑜 𝑚𝑤𝑖 𝑖 𝑔𝑑𝑧𝑖𝑒 𝑢𝑚𝑖𝑒𝑠𝑧𝑐𝑧 𝑚𝑜𝑗 𝑡𝑤𝑎𝑟𝑧, 𝑤𝑎𝑛𝑒, 𝑒𝑏𝑦 𝑛𝑎 𝑘𝑜𝑐𝑢 𝑏𝑦𝑦 𝑧 𝑡𝑒𝑔𝑜 𝑑𝑢𝑒 𝑝𝑖𝑒𝑛𝑖𝑑𝑧𝑒”.

Wsp馧praca recenzencka z Wydawnictwem Initium

Avatar u篡tkownika - ktomzynska
ktomzynska
Przeczytane:2022-12-25,

Dawno nie mia豉m okazji czyta komedii satyrycznej, wi璚 bardzo mi這 by這 mi si璕n望 po „G這suj na Polaka!” Aleksandry Rumin.

Musz przyzna, 瞠 pocz徠kowo ci篹ko by這 mi si wgry潭 w histori. Jednak z ka盥ym kolejnym rozdzia貫m by這 coraz lepiej i finalnie by豉m z niej bardzo zadowolona z lektury.

Ca豉 ksi捫ka napisana jest z humorem, lekko i do嗆 przewrotnie. Autorka zaznacza, 瞠 podobie雟two bohater闚 do prawdziwych os鏏 o kt鏎ych ka盥y z nas z ca陰 pewno軼i s造sza jest przypadkowa, ale ci篹ko w to uwierzy. Pani Aleksandra niejednokrotnie sprawi豉, 瞠 鄉ia豉m si do 貫z i nawet cz窷 z opisanych przez ni wydarze potrafi豉m sobie bardzo dobrze wyobrazi w wykonaniu naszych polityk闚.

Mocn stron tej satyry jest wywa穎na ironia, sarkazm i czarny humor, kt鏎y uaktywnia si prawie na ka盥ej stronie. Pomi璠zy wszystkim absurdami, kt鏎e wyprawiaj nasi bohaterowie da si wyczyta wiele prawdy ze 鈍iata, kt鏎y nas otacza, a to ju niestety takie 鄉ieszne nie jest. Autorka wyci庵a na 鈍iat這 dzienne brudy, kt鏎e zazwyczaj zamiatana s pod dywan i trafnie opisuje aren polityczn, kt鏎a „nami rz康zi”. A wszystko to robi z nie lada gracj, taktem i humorem.

„G這suj na Polaka!” to ksi捫ka, dzi瘯i kt鏎ej z przymr騜eniem oka spojrzymy na otaczaj帷y nas 鈍iat polityki. 安iat pe貫n ob逝dy i d捫enia po trupach do celu. Jednak przy tym podczas lektury b璠ziemy si 鈍ietnie bawi, a przecie o to w satyrze w豉郾ie chodzi. Polecam!

Avatar u篡tkownika - Ksiazkolandia
Ksiazkolandia
Przeczytane:2022-12-19, Ocena: 4, Przeczyta貫m,

Jako osoba z pokolenia lat 70tych i 80tych wychowa豉m si na kabaretach, wy鄉iewajacych w zakamuflowany spos鏏 闚czesn w豉dz. Kto nie zna kabaret闚 TEJ, Pod Egid czy Lo瘸 44. Po zmianie ustroju to ju nie by這 to samo, ale prosz, zn闚 satyrycy maj pole do popisu. I jak wida nie tylko oni.
"G這suj na Polaka" to doskona豉 satyra polityczna, napisana w bardzo lekki spos鏏.
Niewielka gmina Grzeszyn, to miejsce ktore chyba by nie istnia這, gdyby nie ludzkie u這mno軼i i przywary. Nazwa zobowi您uje, bo to tu trafiaj Ci, kt鏎zy nieco w 篡ciu nawywijali i zostali tu "zes豉ni" lub sami zdecydowali si ukry, by zatuszowa swoje wyczyny i dosta drug szans. W鎩t gminy, Henryk Mamrot, zdradzaj帷y m捫, nie dbaj帷y o dzieci ojciec i zwyk造 z這dziej, kt鏎y sprzeniewierzone pieni康ze podatnik闚 lokuje na tajnych kontach w rajach podatkowych, zostaje porwany i wkr鏒ce uznany za zmar貫go. A gmina przecie nie mo瞠 obej嗆 si bez w鎩ta. Wkr鏒ce rozpisane zostaj wybory i w szranki staj do嗆 oryginalne postaci. Lokalny arystokrata, kt鏎y chce zdoby stanowisko jedynie w 軼i郵e okre郵onym, prywatnym celu, by造 policjant z Warszawy, a obecnie kucharz pensjonatu Sasanka, potrafi帷y ugotowa jedynie ros馧 z kostki roso這wej, oraz nikomu nieznany kandydat przes豉ny przez najwy窺zego "najni窺zego" w pa雟twie. Do czego posun si kandydaci by zdoby sto貫k?
Ksi捫ka ta obna瘸 wszystkie grzechy i wady ludzi b璠帷ych u w豉dzy - chciwo嗆, przekupstwa, brak kompetencji, gro嬌y pod adresem konkurencji, to tylko niekt鏎e z nich. 安ietna lektura, przy kt鏎ej nie da si nudzi.

Avatar u篡tkownika - bookwmkesie
bookwmkesie
Przeczytane:2022-12-23, Ocena: 6, Przeczyta豉m, Mam,

To by這 moje pierwsze spotkanie z autork, a po tej ksi捫ce zdecydowanie musz nadrobi poprzednie tytu造, bo to, co tutaj znalaz豉m by這 tak zabawne, 瞠 czapki z g堯w. Nie ukrywam, 瞠 patrz帷 na ok豉dk spodziewa豉m si czego innego (sama nie wiem, czego). Fantastycznie by這 m鏂 si myli. Wsz璠zie w mediach, kto interesuje si polityk (ale nie koniecznie) mo瞠 zauwa篡, 瞠 partie rz康z帷e robi wszystko, 瞠by tylko zwr鏂i uwag nas wyborc闚. „Ka盥y orze jak mo瞠”, ale czy metody, jakimi si kieruj s sprawiedliwe?

Nie znam si na polityce, nie s逝cham jak tylko kto zacznie o tym m闚i, ale zdecydowanie uwielbiam czyta, s逝cha, ogl康a o osobach, kt鏎e chc doj嗆 do w豉dzy (bez wzgl璠u, na jakie stanowisko), kt鏎e wymienione s w ksi捫ce mog豉bym ca造mi nocami. Ma豉 miejscowo嗆, ka盥y si zna, ale jak mowa o du篡ch pieni康zach, to ka盥e chwyty dozwolone. O fotel w鎩ta w gminie Grzeszyn walczy b璠zie trzech kandydat闚, ale nie byle jakich.

Polityka jest dla os鏏 o mocnych nerwach. Zasada fair play nie istnieje, a mo磧iwo嗆 otaczania si lud幟i, kt鏎zy pomog znale潭 haczyk na konkurenta w tych czasach jest bezcenna wi璚 szanuj wroga swego, bo mo瞠sz mie gorszego. Moim zdaniem to idealny prezent dla tych, kt鏎zy temat polityki bior zbyt dosadnie, bo mo瞠, dzi瘯i temu troch spuszcz z ci郾ienia.

Oczywi軼ie wszystko to z przymru瞠niem ok, ale fakt jest taki, 瞠 ksi捫ka jest genialna. Idealnie odzwierciedla moje poczucie humoru. Idealna na ciep貫 przedpo逝dnie albo zarwanie nocy. Polecam ca造m sercem.

Takich ksi捫ek brakuje na rynku czytelniczym.

Avatar u篡tkownika - kotoksiazka
kotoksiazka
Przeczytane:2022-12-23, Ocena: 5, Przeczyta豉m, Mam,

W Grzeszynie ma貫j wisi po鈔鏚 lasu, musz odby si przedterminowe wybory na stanowisko W鎩ta gminy, bowiem poprzedni w這darz zosta porwany i zbiegnie czasu uznany za zmar貫go. Do wybor闚 staje trzech kandydat闚, kt鏎zy b璠 zdolni do wszystkiego, by rozpocz望 karier polityczn. Bo w kampanii wyborczej wszystkie chwyty s dozwolone.

GΜSUJ NA POLAKA to komedia, kt鏎a was rozbawi i przy kt鏎ej na pewno si odpr篹ycie zapomnaj帷 o stresie przed鈍i徠ecznym.

Jeszcze nie spotka豉m si z powie軼i na tle politycznym i do tego komedi pe軟ej absurdu, wi璚 t pozycj by豉m zaintrygowana. Lubi ogl康a kabarety z tym motywem, ale 瞠by stworzy ksi捫ek? Czy to si uda? Okazuje si, 瞠 tak!

Autorka na wst瘼nie wspomina, 瞠 wszelkie podobie雟two do os鏏 i kultury s przypadkowe, ale jak瞠 realistyczne. Akcja rozgrywaj帷a si w zamkni皻ej ma貫j spo貫czno軼i, to co co lubi, a dodaj帷 do tego du膨 doz satyry stworzy這 komedi w krzywym zwierciadle.

Wy鄉ienicie bawi豉m si czytaj帷 t ksi捫k, styl, intrygi i humor zbieg si z moimi upodobaniami, wi璚 fabu豉 nie raz wywo豉豉 u mnie u鄉iech, a przy rozdziale Cisza Wyborcza, 鄉ia豉m si w g這s 😂. Postacie zosta造 鈍ietnie przedstawienie, chocia nie wszystkich polubi豉m, by豉m ciekawa ich perypetii i kolejnych chwyt闚 marketingowych do jakich si posun. Rozwi您anie zagadki kryminalnej i zako鎍zenie powie軼i te spe軟ia這 moje oczekiwania.

By豉 to moja pierwsza ksi捫ka Aleksandry Rumin, ale je郵i pozosta貫 s te tak ciekawe jak ta, to ch皻nie przeczytam inne tytu造.

Avatar u篡tkownika - Booklutek
Booklutek
Przeczytane:2022-12-18,

Nie bardzo przepadam za ksi捫kami typowo politycznymi, lecz zauwa篡豉m, 瞠 to komedia satyryczna, wi璚 pomy郵a豉m sobie, 瞠 ubaw b璠zie po pachy. I nie myli豉m si. To znakomita uczta dla fan闚, kt鏎zy lubi komizm. O鄉ieszenie aktualnych zjawisk spo貫cznych i politycznych wysz這 autorce rewelacyjnie. Wcze郾iej nie zna豉m stylu Aleksandry Rumin, to moje pierwsze odkrycie i gor帷o polecam. Szczypta kryminalnej intrygi, humoru i wyrazistych bohater闚. Czeg騜 chcie wi璚ej. 👍

Avatar u篡tkownika - kryminalnatalerz
kryminalnatalerz
Przeczytane:2023-01-24, Ocena: 5, Przeczyta豉m,

,,G這suj na Polaka!" to pi徠a ksi捫ka Aleksandry Rumin, ale troch wyr騜niaj帷a si na tle poprzednich - tym razem zosta豉 okre郵ona nie jako komedia kryminalna, a satyryczna, cho spokojnie - w徠ki kryminalne te si w niej znajd! Jednak tym g堯wnym ogniwem powie軼i jest wy軼ig o fotel w鎩ta gminy Grzeszyn (nawi您anie do grzechu zamierzone ;)), kt鏎y ods豉nia przed czytelnikiem morze przywar nie tylko tych spotykanych w polityce, ale i po prostu naszym polskich, ludzkich. Postacie wykreowane s rewelacyjne, szczeg鏊nie by造 w鎩t i nowi kandydaci, a i polityk stoj帷y teraz u w豉dzy (z nim to tylko kilka scen, ale ach! Przezabawnych!). Co wa積e, to ka盥y z nich przedstawia inn ludzk przywar, a jego potencja zostaje wykorzystany w stu procentach! Intryga jest dosy szalona, du穎 w徠k闚, ale 豉dnie spajaj si w ca這嗆, a naprzemienne poruszanie si pomi璠zy nimi daje poczucie dynamizmu i sprawia, 瞠 lektura jest jeszcze bardziej interesuj帷a. Humor zawarty jest dos這wnie we wszystkim - postaciach, opisach, komentarzach, dialogach i sytuacjach, satyra jest dosy ci皻a, ale jednocze郾ie dobrze zbalansowana, dzi瘯i czemu czytelnik widzi polskie wady, mo瞠 si z nich 鄉ia, ale nic tu nie traci dobrego smaku. Jestem pod wra瞠niem, to nie jest 豉twe zadanie! Rzadko kiedy nawet przy komediach 鄉iej si w g這s - tu w豉郾ie tak by這, a kilka scen zostanie w mojej pami璚i na d逝go. Polecam te audiobook w wykonaniu rewelacyjnego Wojciecha Masiaka - scenki z ksi璠zem Markiem to mistrzostwo 鈍iata! Ksi捫ka idealna dla fan闚 komedii ob鄉iewaj帷ych polskie (i ludzkie) przywary! Szczerze i gor帷o polecam!

Po zagini璚iu i uznaniu za zmar貫go w鎩ta gminy Grzeszyn, koniecznie staje si zorganizowanie przedterminowych wybor闚. Do walki o ten urz康 staje trzech kandydat闚: dziedzic, spokrewniony z kr鏊ewsk rodzin brytyjsk, szef kuchni z restauracji w Wielkiej Lipie oraz cz這wiek wyznaczony przez najwa積iejsz osob w pa雟twie. Zaczyna si zaciek豉 walka.

Przy tej ksi捫ce nie raz si u鄉ia豉m i dobrze bawi豉m. Przy walce o fotel w鎩ta, wszystkie chwyty dozwolone, nie raz bardzo zabawne. Ale ta ksi捫ka to troch 鄉iech przez z造.

Postacie, niesamowicie odzwierciedlaj niekt鏎e osoby z polskiej polityki. Kontrola, nieczyste zagrania, obiecywanie niemo磧iwego. Kandydaci i ich sztaby wyborcze robi wszystko, aby zdoby jak najwi璚ej g這s闚, ale czy uda im si spe軟i obietnice wyborcze to ju niewa積e.

Przede wszystkim polubi豉m Jana Polaka, kucharza z Wielkiej Lipy oraz szefow jego sztabu wyborczego Ma貪orzat. Start w wyborach nie by pomys貫m Polaka, tylko w豉郾ie Go鄂i. Oj du穎 pomys堯w mia豉, aby zwi瘯szy szanse Janka w wygraniu w wyborach. Niekt鏎e by造 bardzo zabawne ?

Opr鏂z zabawnej historii wybor闚, to i pojawi si w徠ek kryminalny, w ko鎍u poprzedni w鎩t ginie i zostaje uznany za zmar貫go.

Powiem Wam, 瞠 niesamowicie dobrze bawi豉m si przy tej ksi捫ce. Ale niestety nie raz my郵a豉m sobie, 瞠 ta fikcja literacka, nie jest tak bardzo daleka od naszej rzeczywisto軼i.

Avatar u篡tkownika - Amarisa
Amarisa
Przeczytane:2022-12-18, Ocena: 4, Przeczyta豉m, Mam, 52 ksi捫ki 2022,

? Uwaga, uwaga !!

G這sujemy! Na kogo? Jak to, na kogo? Na Polaka!

? czyli s堯w kilka o najnowszej powie軼i Aleksandry Rumin ju na moim blogu:

Zaczn od tego, 瞠 chyba nigdy jeszcze nie czyta豉m tak mocno satyrycznej ksi捫ki. Mo積a dos這wnie pa嗆 ze 鄉iechu. Szczerze wam powiem, 瞠 autorka w swoim najnowszym dziele "G這suj na Polaka!" jest bardzo z這郵iwa i ewidentnie nie trawi pewnej partii politycznej. Oczywi軼ie nie powiem kt鏎ej, ale to idzie wywnioskowa w trakcie czytania tej ksi捫ki. Mo瞠cie przekona si, jak wygl康aj przygotowania do wybor闚. Ciekawa jestem czy to tak naprawd wygl康a, czy tylko tak wizj mia豉 autorka. W skr鏂ie, czytaj帷 "G這suj na Polaka!" otrzymacie Polsk w krzywym zwierciadle. Polska prowincja widziana oczyma Aleksandry Rumin. Ju sam pocz徠ek ksi捫ki sprawia, 瞠 po prostu trzeba j przeczyta. Przepi鏎eczk i Heniutka znajdziecie na samym pocz徠ku, a co to b璠zie dalej? Szczerze, dalej b璠zie jeszcze lepiej. Podobaj mi si oryginalne nazwy miasteczek: Grzeszyn, Zgni趾i oraz Wandaliny. Wszystkie te trzy miasteczka nale膨 do gminy Grzeszyn. Czy chcieliby軼ie w nich zamieszka? Pozna豉m mi璠zy innymi w鎩ta Henryka Maksymiliana Mamrota, Ma貪orzat Fory, pewnego arystokrat oraz Jana Polaka by貫go policjanta z wydzia逝 zab鎩stw. Czym aktualnie zajmuje si Jan Polak? Zach璚am do przeczytania "G這suj na Polaka!". Kto stanie do walki w przedterminowych wyborach? Co stanie si z obecnym w鎩tem? By這 to moje pierwsze i mam nadziej, 瞠 nie ostatnie spotkanie z tw鏎czo軼i Aleksandry Rumin. Czytaj帷 jej najnowsz ksi捫k, bardzo dobrze si bawi豉m. Czasami by豉m przera穎na zachowaniem niekt鏎ych ludzi opisanych przez autork. By豉m dos這wnie w szoku. Aleksandra Rumin pozwoli豉 mi spojrze na Polsk z ca趾iem innej perspektywy. Znalaz豉m tutaj mn鏀two zwrot闚 akcji. Nie mia豉m czasu na nud. Tutaj si tyle dzieje, 瞠 ani przez moment nie chcia豉m od這篡 tej ksi捫ki. "G這suj na Polaka!" to dobra odskocznia od otaczaj帷ego nas 鈍iata. Z ca貫go serca zach璚am do przeczytania tej historii, mommy_and_books.

Grzeszyn to spokojna wioska, jakich wiele w Polsce. Kiedy niespodziewanie zostaje uprowadzony w鎩t Mamrot, rozpoczynaj si poszukiwania, kt鏎e jednak nie daj po膨danych rezultat闚. Ostatecznie w鎩t zostaje uznany za zmar貫go, a zatem konieczne jest przeprowadzenie przedterminowych wybor闚. Do walki o tak niespodziewanie zwolniony sto貫k w鎩ta staje trzech m篹czyzn, kt鏎zy chyba nie do ko鎍a zdaj sobie spraw z tego, na co si pisz.

Lokalny arystokrata, by造 policjant i namaszczony przez obecn w豉dz przystojniak ze stolicy rozpoczynaj wy軼ig polityczny. Nie brakuje im pomys堯w na zjednanie sobie wyborc闚, nawet mo積a rzec, i ani kandydaci, ani ich wsp馧pracownicy nie przebieraj w 鈔odkach. Po trupach do celu!

Bohaterowie zostali przedstawieni w krzywym zwierciadle, przez co 鄉iesz i bawi swoimi wypowiedziami, a p造nnie zmieniaj帷e si wydarzenia rozkr璚aj akcj.Manipulacje, podk豉danie sobie wzajemnie 鈍ini, o鄉ieszanie czy gro嬌y to ich chleb powszedni. 奸edz帷 losy trzech kandydat闚 na w鎩ta i dzia豉nia ich sztab闚 wyborczych, mo積a dostrzec wiele por闚na do wsp馧czesnego 鈍iata politycznego.Z drugiej strony troch to straszne, kiedy cz這wiek uzmys這wi sobie, 瞠 jest cz窷ci tego spo貫cze雟twa, z kt鏎ego 瘸rtuje autorka :-)

Dynamiczne dialogi pe軟e ironii i sarkazmu sprawiaj, 瞠 ksi捫k czyta si szybko. Mo瞠 nie u鄉ia豉m si do 貫z, ale ksi捫ka zapewni豉 mi kilka godzin relaksu.

Inne ksi捫ki autora
Zbrodnia i Kara
Aleksandra Rumin0
Ok豉dka ksi您ki - Zbrodnia i Kara

Na terenie kampusu Uniwersytetu Kardyna豉 Stefana Wyszy雟kiego w Warszawie dwie sprz徠aczki znajduj cia這 Ernesta Karasia, znienawidzonego przez wspó逍racowników...

Zbrodnia po polsku
Aleksandra Rumin0
Ok豉dka ksi您ki - Zbrodnia po polsku

Na mieszka鎍ów Warszawy pada blady strach, poniewa na ulicach stolicy grasuje zabójca, który za cel obra sobie m這de kobiety. Jego...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Recenzje miesi帷a
Forget Me Not
Julie Soto
Forget Me Not
Kto tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Kto tak blisko
R騜a Napoleona