Ch這pak w sukience

ISBN: 978-83-62745-18-0

Ocena: 5.67 (3 g這s闚)

Recenzja: Ch這pak w sukience

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Si璕aj帷 po ksi捫ki Davida Walliamsa, czytelnik powinien pami皻a, 瞠 pod s這wami i wydarzeniami, które narrator kieruje do nas bezpo鈔ednio, kryje si jeszcze jedna, bardzo wa積a warstwa. To w豉郾ie w niej autor przemyca istotne przemy郵enia i wskazówki dotycz帷e spraw wa積ych i trudnych, a przez to cz瘰to ignorowanych i pomijanych. Nie inaczej sytuacja przedstawia si w przypadku kolejnej ksi捫ki Davida Walliamsa – chocia patrz帷 chronologicznie, wydanej w oryginale przed Panem Smrodkiem i Babci RabuCh這paka w sukience.

Dwunastoletni Dennis mieszka ze swoim starszym bratem i ojcem w jednym z brytyjskich miast. Matka opu軼i豉 ch這pców i ich ojca na d逝go przed opowiedzian przez narratora histori. Dennis, mimo 瞠 czuje si wystarczaj帷o doros造, by móc podejmowa 篡ciowe decyzje, tak naprawd nadal pozostaje dzieckiem. Dzieckiem, które wci捫 potrzebuje mi這軼i, ciep豉 i akceptacji obojga rodziców. Na matk nie mo瞠 liczy, a ojciec skutecznie barykaduje si przed wszystkimi przejawami czu這軼i. W domu Dennisa nie przytulamy si. Nie rozmawiamy o mamie. Nie p豉czemy.

Dennis, chocia gra w szkolnej dru篡nie futbolowej i, notabene, jest jej najlepszym zawodnikiem, ma tak瞠 bardziej nietypowe jak na dwunastoletniego ch這pca zainteresowania. Z zachwytem mianowicie przegl康a czasopisma modowe. Trudno powiedzie, co rozbudzi這 w ch這pcu takie zainteresowania: czy by這 to melancholijne, delikatne usposobienie, czy te jedyna zachowana fotografia mamy – w pi瘯nej, letniej sukience. Nie doszukuj帷 si jednak 廝óde inspiracji, fakt pozostaje faktem: Dennisa zafascynowa造 sukienki.

Przypadkiem podczas odbywania kary Dennis ma okazj porozmawia z Lis, naj豉dniejsz dziewczyn w szkole, w której skrycie si podkochuje. Okazuje si, 瞠 Lisa podziela zainteresowania Dennisa – w przysz這軼i chcia豉by zajmowa si mod. I to w豉郾ie znajomo嗆 z Lis oraz jej pomys造 na nietypowe zabawy sprawi, 瞠 Dennis wpakuje si w powa積e tarapaty. Bo jak logicznie mo積a wyt逝maczy pojawienie si w szkole ch這paka w sukience?

Ju sam tytu, a pó幡iej tak瞠 i perypetie Dennisa, budzi mog w doros造m czytelniku w徠pliwo軼i i rozterki. Wszak wielu odbiorców zastanawia si b璠zie, czy poruszane w ksi捫ce problemy s odpowiednie dla dzieci. Kwestia seksualno軼i – czy te ideologia gender – to zagadnienia, których wielu rodziców chce jak najd逝瞠j unikn望. Czy jednak takie problemy chce na鈍ietli czytelnikowi Walliams?

Po cz窷ci pewnie te, jednak gównym zadaniem, jakie stawia sobie autor Ch這paka w sukience, jest poruszenie kwestii akceptacji i tolerancji. Tak, jak Dennis zak豉da sukienk – dla funu, dla dobrej zabawy! – i prosi tym samym o uszanowanie swojego pomys逝, tak jego przyjaciel Darvesh ka盥ego dnia zak豉da na g這w patk – rodzaj czepka, który zak豉daj sikhijscy m篹czy幡i – i prosi tym samym o szacunek dla swojej religii. Nie to, co zak豉damy na g這w, ramiona czy na stopy mówi innym o tym, kim jeste鄉y, ale, to jak si zachowujemy daje o nas prawdziwe 鈍iadectwo. Walliams t逝maczy, 瞠 wiele wyborów – jak w przypadku Darvesha – dokona豉 przed nami rodzina, spo貫cze雟two czy te kultura, w jakiej przysz這 nam dorasta. Darvesh jest sikhem i musi podporz康kowa si zasadom swojej religii. Dennis, chocia za namow kole瘸nki, to jednak sam decyduje si na za這瞠nie sukienki. Z jednej strony to dla ch這paka 鈍ietna zabawa, a z drugiej - wo豉nie o to, by ojciec wreszcie ch這paka zauwa篡. Dopiero afera z sukienk wybudzi豉 ojca z rodzicielskiego letargu, czego nie dokona造 wcze郾iej 瘸dne, nawet zako鎍zone najwi瘯szymi sukcesami mecze Dennisa.

David Walliams chce czytelnikowi zwróci uwag na jeszcze jedn spraw. Autor pokazuje, jak 豉two oceniamy i krytykujemy innych, nie patrz帷 ani na w豉sne b喚dy i grzechy – cho cz瘰to s one du穎 gorsze i powa積iejsze – ani na to, jak wielk krzywd w ten sposób zadajemy innym. Wolno嗆 my郵i, sumienia i wyznania oraz prawo do g這szenia w豉snych pogl康ów czy opinii s jednymi z najwa積iejszych przywilejów ka盥ego cz這wieka. Jakiekolwiek jego ograniczanie poprzez wy鄉iewanie czy szykanowanie jest niedopuszczalne.

W ksi捫ce nie zabrak這 tak瞠 mocnych akcentów, podkre郵aj帷ych ogromne znaczenie oraz warto嗆 przyja幡i i lojalno軼i w 篡ciu ka盥ego cz這wieka. Niewa積e, jak wygl康asz, niewa積e, co zak豉dasz na siebie – dla przyjació najwa積iejsze jest to, jaki jeste i to, 瞠 zawsze, niezale積ie od sytuacji, pory dnia czy nocy, mog oni na ciebie liczy.

Ch這paka w sukience wzbogacaj 鈍ietne rysunki Quentina Blake’a. Ilustrator przy pomocy kilku kresek i plam przedstawia czytelnikowi opisane na kartach ksi捫ki wydarzenia. Rysunki emanuj emocjami i idealnie oddaj nastrój opowie軼i – na jednych widzimy rado嗆, na innych smutek i przygn瑿ienie.

Ryzykowny – w kontek軼ie panuj帷ych w Polsce stereotypów – tytu ksi捫ki Davida Walliamsa jest tylko pretekstem, punktem wyj軼ia do rozmowy o tolerancji i akceptacji „inno軼i” – jakiekolwiek by ona przybra豉 kszta速y. Ch這pak w sukience z pewno軼i sk豉nia do zastanowienia. Zastanowienia nad tym, dlaczego my, doro郵i, nie potrafimy zaakceptowa pewnych spraw, podczas gdy dzieci nie zwracaj na nie nawet uwagi. Ch這pak w sukience Davida Walliamsa to najbardziej osobista ksi捫ka tego autora. Przedstawione w ksi捫ce problemy dotykaj bezpo鈔ednio gównego bohatera. Podczas lektury ksi捫ki czytelnik uto窺amia si z Dennisem i na w豉snej skórze odczuwa skutki ataków oraz przejawy nietolerancji wobec pomysów ch這paka. Warto zada sobie pytanie: czy aby na pewno chcieliby鄉y znale潭 si w jego skórze? Czy chcieliby鄉y, by i nas traktowano tak, jak jego?

Tagi: David Walliams Ch這pak w sukience, David Walliams recenzja, Ch這pak w sukience, David Walliams ksi捫ka, Ch這pak w sukience recenzja, David Walliams, Ch這pak w sukience ksi捫ka, David Walliams Ch這pak w sukience, David Walliams recenzja, David Walliams ksi捫ka, David Walliams

Kup ksi捫k Ch這pak w sukience

Zobacz tak瞠

Zobacz opinie o ksi捫ce Ch這pak w sukience
Inne ksi捫ki autora
Szczuroburger
David Walliams0
Ok豉dka ksi您ki - Szczuroburger

Zoe nie ma 豉twego 篡cia: √ jej okropna macocha jest tak leniwa, 瞠 m璚zy si nawet przy zmienianiu kanaów telewizyjnych √ przywódczyni...

Babcia Rabu
David Walliams0
Ok豉dka ksi您ki - Babcia Rabu

To przepi瘯na i m康ra, cho utrzymana w 瘸rtobliwym stylu, opowie嗆 o Babci i wnuczku. Skazani na siebie w pi徠kowe wieczory, sp璠zaj je na grze w scrabble...

Recenzje miesi帷a
Escape book