Recenzja książki: Moc ciszy. O sekretnej sile introwertyków

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Ponieważ każdy człowiek posiada odmienną osobowość, w relacjach międzyludzkich trzeba wziąć pod uwagę również tych, którzy przez dostrzegalne na każdym kroku niezdecydowanie i brak pewności siebie nie zawsze są zrozumiani przez otoczenie. O introwertykach w środowisku pracy opowiada Jill Chang (kobieta sukcesu z naturą introwertyka o wskaźniku 96% oraz umiejętnością słuchania), zwracając się do wrażliwych introwertyków i zdecydowanych ekstrawertyków.

Opierając się na osobistych wielokulturowych doświadczeniach, jakie nabyła w trakcie studiów oraz pracy w USA i Azji, Jill Chang opowiada o Sekretnej sile introwertyków. Jej wspomnienia dotyczące trudnych początków (brak swobody i pewności siebie w sytuacjach społecznych, niepokój, napady lęku) stanowią wstęp do treści zasadniczej, jaka z nadzieją przyjęta zostanie zwłaszcza przez czytelnika z osobowością introwertyczną. Pamiętnik-poradnik Jill Chang podzielony został na cztery części. Każdy z rozdziałów ukazuje konkretne wydarzenia z życia przede wszystkim autorki (Jill Chang używa imienia własnego lub innych osób, z zaznaczeniem, że chodzi o nią samą), co pozwala poznać wzloty i upadki introwertyka, jego zmagania, trudy, ale i zwycięstwa.

Przemyślenia Jill Chang koncentrują się głównie wokół relacji zawodowych. Autorka pokazuje, jak bardzo skomplikowane jest życie introwertycznych pracowników biurowych. Opowiada o poszerzaniu horyzontów przez kontakty z ekstrawertyczną kulturą. Rozważa problem zawodów odpowiednich dla introwertyków, a także pokazuje, jak mogą się oni przystosować do nowego środowiska. Przyglądając się relacjom introwertyków z innymi, Jill Chang analizuje takie czynniki, jak: emocje, przyjaźń, konflikty, negocjacje oraz narzędzia komunikacji. Udziela rad introwertykom często podróżującym służbowo. Uczy radzenia sobie ze stresem na spotkaniach w większym gronie. Wypowiada się również w kwestii samodoskonalenia (nimb supergwiazdy, integracja z zespołem, współpraca, komunikacja z przełożonymi). Wszystkie te zagadnienia nie tylko ułatwiają zrozumienie zachowań introwertyków, ale też ich samych zachęcają do działania.

Książka Moc ciszy jest wnikliwym przewodnikiem z usystematyzowaną treścią, w którym osobiste doświadczenia i przeżycia autorki wyjaśniają więcej niż najbardziej rozbudowana teoria. Życiowe historie przeplecione zostały zapadającymi w pamięć przemyśleniami, założeniami, strategiami, wynikami badań. Na postawione przez Jill Chang pytania czytelnik odnajdzie rozbudowane odpowiedzi. Pomocą służy bibliografia zawierająca pozycje tradycyjne i internetowe (niestety, niewiele propozycji jest w języku polskim) oraz alfabetyczny indeks. Dominujący różowy kolor nie ogranicza odbiorców do kobiet.

Warto sięgnąć po publikację Wydawnictwa Literackiego, bowiem treść w niej zawarta przekonuje, że introwertycy mogą „błyszczeć po cichu”, nawet tam, gdzie dominują ekstrawertycy; ci ostatni zaś dzięki lekturze lepiej zrozumieją zachowania introwertycznych znajomych czy przyjaciół. Dla jednych i drugich Moc ciszy będzie inspiracją.

Tagi: psychologia

Kup książkę Moc ciszy. O sekretnej sile introwertyków

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Moc ciszy. O sekretnej sile introwertyków
Autor
Recenzje miesiąca
Szkielet
Janusz Mika
Szkielet
Spotkamy się we śnie
Jolanta Kosowska; Marta Jednachowska
Spotkamy się we śnie
Ocalało pięciu
Holly Jackson
Ocalało pięciu
Opera na trzy śmierci
Sylwia Stano
Opera na trzy śmierci
Zbój
Joanna Jagiełło
Zbój
Ulica Pazurkowa. Zaklinacz kotów
Aleksandra Struska-Musiał ;
Ulica Pazurkowa. Zaklinacz kotów
Sekrety Białej. Leśniczówka
Agnieszka Panasiuk
Sekrety Białej.  Leśniczówka
Wtem denat
Marta Kisiel
Wtem denat
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy