Recenzja książki: Moc ciszy. O sekretnej sile introwertyków

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Ponieważ każdy człowiek posiada odmienną osobowość, w relacjach międzyludzkich trzeba wziąć pod uwagę również tych, którzy przez dostrzegalne na każdym kroku niezdecydowanie i brak pewności siebie nie zawsze są zrozumiani przez otoczenie. O introwertykach w środowisku pracy opowiada Jill Chang (kobieta sukcesu z naturą introwertyka o wskaźniku 96% oraz umiejętnością słuchania), zwracając się do wrażliwych introwertyków i zdecydowanych ekstrawertyków.

Opierając się na osobistych wielokulturowych doświadczeniach, jakie nabyła w trakcie studiów oraz pracy w USA i Azji, Jill Chang opowiada o Sekretnej sile introwertyków. Jej wspomnienia dotyczące trudnych początków (brak swobody i pewności siebie w sytuacjach społecznych, niepokój, napady lęku) stanowią wstęp do treści zasadniczej, jaka z nadzieją przyjęta zostanie zwłaszcza przez czytelnika z osobowością introwertyczną. Pamiętnik-poradnik Jill Chang podzielony został na cztery części. Każdy z rozdziałów ukazuje konkretne wydarzenia z życia przede wszystkim autorki (Jill Chang używa imienia własnego lub innych osób, z zaznaczeniem, że chodzi o nią samą), co pozwala poznać wzloty i upadki introwertyka, jego zmagania, trudy, ale i zwycięstwa.

Przemyślenia Jill Chang koncentrują się głównie wokół relacji zawodowych. Autorka pokazuje, jak bardzo skomplikowane jest życie introwertycznych pracowników biurowych. Opowiada o poszerzaniu horyzontów przez kontakty z ekstrawertyczną kulturą. Rozważa problem zawodów odpowiednich dla introwertyków, a także pokazuje, jak mogą się oni przystosować do nowego środowiska. Przyglądając się relacjom introwertyków z innymi, Jill Chang analizuje takie czynniki, jak: emocje, przyjaźń, konflikty, negocjacje oraz narzędzia komunikacji. Udziela rad introwertykom często podróżującym służbowo. Uczy radzenia sobie ze stresem na spotkaniach w większym gronie. Wypowiada się również w kwestii samodoskonalenia (nimb supergwiazdy, integracja z zespołem, współpraca, komunikacja z przełożonymi). Wszystkie te zagadnienia nie tylko ułatwiają zrozumienie zachowań introwertyków, ale też ich samych zachęcają do działania.

Książka Moc ciszy jest wnikliwym przewodnikiem z usystematyzowaną treścią, w którym osobiste doświadczenia i przeżycia autorki wyjaśniają więcej niż najbardziej rozbudowana teoria. Życiowe historie przeplecione zostały zapadającymi w pamięć przemyśleniami, założeniami, strategiami, wynikami badań. Na postawione przez Jill Chang pytania czytelnik odnajdzie rozbudowane odpowiedzi. Pomocą służy bibliografia zawierająca pozycje tradycyjne i internetowe (niestety, niewiele propozycji jest w języku polskim) oraz alfabetyczny indeks. Dominujący różowy kolor nie ogranicza odbiorców do kobiet.

Warto sięgnąć po publikację Wydawnictwa Literackiego, bowiem treść w niej zawarta przekonuje, że introwertycy mogą „błyszczeć po cichu”, nawet tam, gdzie dominują ekstrawertycy; ci ostatni zaś dzięki lekturze lepiej zrozumieją zachowania introwertycznych znajomych czy przyjaciół. Dla jednych i drugich Moc ciszy będzie inspiracją.

Tagi: psychologia

Kup książkę Moc ciszy. O sekretnej sile introwertyków

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Moc ciszy. O sekretnej sile introwertyków
Autor
Recenzje miesiąca
Mój brat Feliks
Regina Golińska-Barancewicz
Mój brat Feliks
Pies
Anna Wasiak
Pies
Cienie. Po prostu magia
Katarzyna Rygiel
Cienie. Po prostu magia
Dori
Andrzej Kwiecień ;
Dori
Suplementy siostry Flory
Stanisław Syc
Suplementy siostry Flory
Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung
Odpowiedź Hiobowi
Piwniczne chłopaki
Jakub Ćwiek
Piwniczne chłopaki
Upiór w szkole
Krzysztof Kochański
Upiór w szkole
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy