Recenzja książki: Ocalona z Auschwitz. Pójdę za Tobą na koniec świata

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Nazizm zakładał działalność prowadzącą do panowania nad światem. Jedną z jego form były masowe zbrodnie przeciw ludzkości, do których dopuszczano się w obozach zagłady. Ocalona z Auschwitz. Pójdę za Tobą na koniec świata to bolesna opowieść o tych, którym udało się wyjść z obozowego piekła, ale i o trudach życia poza obozem, gdy sen z powiek spędzały niepewność, strach oraz świadomość obecności czyhającego na każdym kroku zagrożenia.

recenzja Ocalona z Auschwitz. Pójdę za Tobą na koniec świata

Mieszkająca w odległości ośmiu kilometrów od Auschwitz (Poręba Wielka) rodzina Franciszki i Wawrzyńca Kuligów (Franciszka dołączyła do konspiracyjnej organizacji kobiet w Oświęcimiu, Wawrzyniec działał w szeregach Batalionów Chłopskich) – odczuwając potrzebę niesienia pomocy lagrowiczom – każdego ranka dostarczała im żywność i organizowała wsparcie (ponieważ niesienie pomocy więźniom oznaczało ryzykowanie życia, ów dobroczynny proceder niósł mnóstwo niebezpieczeństw). I chociaż z ucieczką z obozu pewnego mężczyzny, Jana Nowaczka, Kuligowie nie mieli nic wspólnego, zapłacili za udzielenie mu pomocy najwyższą cenę.

Przeżycia Kuligów posłużyły Ninie Majewskiej-Brown do napisania wzruszającej opowieści, w której relacje więźniów i świadków (zamieszczone w Aneksie) przeplatają się ze wspomnieniami dotyczącymi wydarzeń sprzed wybuchu wojny (życie w domach rodzinnych, dzieciństwo i młodość, ślub, dzieci, choroby, relacje sąsiedzkie), trudów codzienności podczas okupacji hitlerowskiej (bieda, ciężka praca, nękanie ze strony gestapo, ale i wzajemna miłość oraz bezinteresowna pomoc udzielana potrzebującym), aresztowania Franciszki, za którą – w słoneczny piątek 15 maja 1942 roku, gdy błękitne niebo zapowiadało piękny dzień – stawił się w obozie Wawrzyniec (niosące lęk obozowe dni i noce, malejąca odporność psychiczna, egzekucje uciekinierów, system zbiorowej odpowiedzialności dziesiątkujący osadzonych, niszczenie dowodów) oraz życia po zwolnieniu z obozu (w Posłowiu opisano dalsze losy bohaterów).

Ocalona z Auschwitz to prawdziwa historia, którą potwierdzają nie tylko żyjący do dnia dzisiejszego członkowie rodziny Kuligów, ale również dokumenty Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu oraz zamieszczone w Aneksie relacje byłych więźniów i świadków. Poruszają czytelnika egzystencjalne przemyślenia Jana Nowaczka (wskutek jego zdrady życie straciło ponad sto osób, a on sam nie odczuwał z tego powodu wyrzutów sumienia), dylematy więźniów, uciekinierów i tych, którzy angażowali się w planowanie ucieczek, mnożące się pytania oraz pretensje do Boga. Autentyczności przedstawionej w publikacji Wydawnictwa Świat Książki rzeczywistości dodają akty z numerami, datami i nazwami urzędów wystawiających, fragmenty przemówień, zestawienia, plany. Są daty, nazwiska, funkcje, liczby, dane statystyczne, informacje topograficzne, niemieckie zwroty. W przypisach wyjaśniających następują częste odwołania do Aneksu (z zaznaczeniem właściwej strony). Czarno-białe ilustracje pochodzą z Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz ze zbiorów prywatnych. W treść wplecione zostały życiowe rady, porady zdrowotne (syrop na kaszel z czerwonych buraków) i kosmetyczne (domowej roboty odżywka do włosów z żółtek, nafty i olejku rycynowego) oraz przepisy kulinarne (szare kluski, ser smażony z kminkiem, wodzionka, proste ziemniaczane danie). Motyw biało-niebieskich pasów na wewnętrznych i zewnętrznych stronach okładki dopasowany został do trudnej sytuacji tych, którzy w pasiakach, na każdym kroku pozbawiani byli godności.

Ocalona z Auschwitz. Pójdę za Tobą na koniec świata opowiada o poświęceniu i odwadze, o nigdy nie gasnącej nadziei, sile potrzebnej do przetrwania oraz miłości silniejszej od śmierci. Opowiada o panice, którą trzeba pokonać, stojąc nad przepaścią rozpaczy i niemocy, o najtrudniejszych wyborach, marzeniach (bez myśli o wojnie i koszmarze wywołanym agresją Niemiec) oraz planach na przyszłość. I choć od zakończenia wojny minęło prawie osiemdziesiąt lat, ogromny rozmiar strat nadaje tamtym tragicznym wydarzeniom statusu nieprzemijalności.

Kup książkę Ocalona z Auschwitz. Pójdę za Tobą na koniec świata

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Ocalona z Auschwitz. Pójdę za Tobą na koniec świata
Inne książki autora
Żona na zamówienie
Nina Majewska-Brown0
Okładka ksiązki - Żona na zamówienie

Czy warto zacząć wszystko jeszcze raz? Zosia wyrzuciła niewiernego męża z domu i usiłuje poukładać życie na nowo. Okazuje się, że nie to, czego najbardziej...

Dwie twarze. Życie prywatne morderców z Auschwitz
Nina Majewska-Brown0
Okładka ksiązki - Dwie twarze. Życie prywatne morderców z Auschwitz

Ann, żona esesmana, która właśnie przeprowadziła się z dziećmi do Auschwitz, nie potrafi odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Jest przerażona, bo...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy