Co nowego w księgarniach w styczniu 2020? Najciekawsze nowości i zapowiedzi wydawnicze.

Data: 2020-01-07 14:03:33 Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet

Jeszcze nie zdążyliśmy ochłonąć po jesiennej powodzi nowości książkowych, a do księgarń trafiają pierwsze premiery na styczeń 2020. Które z nich zwróciły naszą uwagę? Oto subiektywny przegląd najciekawszych i najgłośniejszych nowości oraz zapowiedzi wydawniczych:

Czytaj także: najciekawsze książki – luty 2020. Nowości wydawnicze, premiery, zapowiedzi

Nigdy nie jest za daleko, Danuta Noszczyńska, Wydawnictwo Prószyński i S-ka

premiera: 14. stycznia 2020

Kolejna książka jednej z najlepszych polskich autorek powieści obyczajowych, Danuty Noszczyńskiej.

Tym razem autorka opisuje historię Antoniny, która ma wszystko oprócz... miłości. Jest piękna, dysponuje pieniędzmi, ma miłość rodziców i niezależność... Ale czy będzie gotowa na przyjęcie miłości, jeśli nie przyjdzie ona w osobie księcia na białym koniu? Czy zdecyduje się na radykalne zmiany w życiu?

Czy znajdzie szczęście?  

Czytaj także: Najlepsze książki na zimę!

Króliki z Ravensbruck, Anna Ellory, Prószyński i S-ka

premiera: 14. stycznia 2020

Opowieść o nadziei, która nigdy nie umiera. Króliki z Ravensbruck to historia Miriam – kobiety, która w czasie, gdy upadał mur berliński, odkryła, że jej ojciec miał wytatuowany na nadgarstku numer z obozu koncentracyjnego.

Wypowiedziane przez Heinricha imię Frieda skłania Miriam do zgłębiania kolejnych tajemnic przeszłości. Także tych związanych z królikami z Ravensbruck – więźniarkach, które poddawane były w obozie eksperymentom medycznym. 

Zadra, Robert Małecki, Czwarta Strona

Premiera: 15. stycznia 2020

Bez wątpienia jedna z pozycji obowiązkowych dla miłośników kryminałów. Robert Małecki, który 2019 rok zakończył ogłoszeniem, że rezygnuje z etatu, by zająć się pisaniem w pełni zawodowo, oddaje do rąk czytelników kolejną powieść o komisarzu Bernardzie Grossie. Tym razem zajmie się on sprawą zaginięcia pary studentów sprzed 16 lat.

Zadra ma być powieścią o samotności po stracie bliskich, ale też o niszczącej sile miłości. 

Podróż Cilki, Heather Morris, Marginesy

Premiera: 15. stycznia 2020

Tytuł Bestsellera Empiku w 2018 roku w kategorii literatury zagranicznej otrzymała napisana przez Heather Morris powieść Tatuażysta z Auschwitz. Czy Podróż Cilki – kontynuacja tej książki – powtórzy jej sukces? Można przypuszczać, że tak – to historia dziewczyny, którą uroda uratowała od śmierci w Auschwitz, ale po wyzwoleniu obozu przez Armię Czerwoną przyniosła jej wyrok pięnastu lat łagru na Syberii. 

Cilkę czytelnicy poznali za sprawą Tatuażysty z Auschwitz. Teraz będą mieli okazję towarzyszyć jej w dalszej podróży. Zobaczą, jak radzi sobie z kolejnymi trudnościami i wyzwaniami, jak próbuje przetrwać na nieludzkiej ziemi, jak stara się trwać w nadziei i zachować człowieczeństwo. Z pewnością będzie to bardzo emocjonalna historia, która żadnego z czytelników nie pozostawi obojętnym. 

Czytaj również: Kontynuacja książki Tatuażysta z Auschwitz – wkrótce premiera!

 Alfabet Tyrmanda, Wydawnictwo MG

premiera: 15. stycznia 2020

Jeśli znacie Zapiski dyletanta Leopolda Tyrmanda, forma tej książki z pewnością wyda Wam się znajoma. Twórcy opracowania zebrali dotąd nieznane lub niepublikowane zapiski, teksty, fragmenty notatników i wywiadów, a także materiały, które SB pozyskała podsłuchując pisarza, po czym ułożyli z nich książkę uporządkowaną hasłowo.

Znać tu bezkompromisowość, wnikliwość, mocny język i wyraziste sądy Tyrmanda. Ale pisarz ujawnia też nieznane wcześniej czytelnikom oblicze, wypowiadając się na tematy, które niekoniecznie podejmował w swej twórczości.  

Czytaj również: Czy Pan T. to Tyrmand? Na jakiej książce oparty jest film?

Zew plemienia, Mario Vargas Llosa, Wydawnictwo Znak

premiera: 15. stycznia 2020

Ta książka ma być swego rodzaju manifestem noblisty, który prezentuje własne poglądy, opisuje swe zainteresowanie polityką i to, jak spotykał najważniejszych ludzi na świecie.

Llosa prezentuje też filozofie, które były – i są mu szczególnie bliskie i ważne.   

Wydawca opisuje tę książkę jako niesamowicie kontrowersyjną. O tym, jak będzie w rzeczywistości, przekonamy się już w połowie stycznia. 

Przyjaciel człowieka, Andrzej Pilipiuk, Fabryka Słów

premiera: 15. stycznia 2020

Cztery opowiadania jednego z najpopularniejszych polskich autorów tworzących fantastykę. 

Powraca znany z twórczości Pilipiuka doktor Skórzewski, który zostaje uniewinniony przez Hitlera i wysłany w nazistwowską wyprawę naukową. Poznajemy opowieść o tym, że łatwiej jest zniszczyć ciało człowieka niż jego idee i ducha. Odkrywamy nieznane oblicze głodu. I niebezpiecznie zbliżamy się do świata zmarłych.

Grozi śmiercią lub kalectwem. Czytacie na własną odpowiedzialność.   

Maybe now, Colleen Hoover, Wydawnictwo Otwarte

Premiera: 15 stycznia 2020

Kolejna powieść bestsellerowej autorki, Colleen Hoover, która zdobyła serca czytelniczek na całym świecie.

Poznajemy w niej historię Maggie, która po rozstaniu z Ridgem obiecała sobie, że nie zwiąże się już z nikim, aby uniknąć zostania zranioną. Rzecz w tym, że na jej drodze staje przystojny Jake i zaczyna się wahać: czy teraz jest dobry moment na to, by zawalczyć o własne szczęście? A może lepiej nie ryzykować? 

O krok za daleko, Harlan Coben, Wydawnictwo Albatros

Premiera: 15. stycznia 2020

Wyczekiwana powieść jednego z mistrzów thrillerów – Harlana Cobena. Na podstawie jednej z wcześniejszych jego książek - W głębi lasu - Polacy kręcą obecnie serial dla Netflixa. 

W nowej książce Cobena poznajemy Simona Greene'a, rozpaczliwie poszukującego córki, która uciekła za sprawą niejakiego Aarona. Gdy wydaje mu się, że ślad dziewczyny jest już na wyciągnięcie ręki, na jego drodze ponownie staje ten mężczyzna. Co gorsza, wydaje się, że podczas próby ucieczki Paige mogła posunąć się... o krok za daleko. 

Położna z Auschwitz, Magdalena Knedler, Wydawnictwo Mando.

Premiera: 15 stycznia 2020.

Miłośniczki twórczości Magdy Knedler z pewnością nie przejdą obok tej powieści obojętnie. Autorka tym razem jako punkt wyjścia potraktowała historię Stanisławy Leszczyńskiej – położnej z obozu w Auschwitz. 

Tam właśnie Leszczyńska odebrała ponad 3000 porodów, dając ludziom nadzieję w miejscu, gdzie próżno byłoby się jej spodziewać. Pracowała w dramatycznych warunkach, pozbawiona podstawowych narzędzi medycznych i środków. A jednak żadna z ciężarnych kobiet ani żadne z dzieci, które urodziły, pod opieką Stanisławy Leszczyńskiej nie zmarło. Książka cieszy się pozytywną opinią Teresy Wontor-Cichy z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.  

Królowa niczego, Holly Black, Wydawnictwo Jaguar

premiera: 15. stycznia 2020

Domknięcie trylogii, rozpoczętej szalenie popularną na całym świecie powieścią Okrutny książę. Powieść, która z pewnością zaskoczy miłosników Holly Black. 

Jude przekonała się o tym, że władzę można zdobyć bez większego trudu – o wiele trudniej jest ją zachować. Teraz przebywa na wygnaniu jako królowa elfów, lecz pragnie odzyskać wszystko, co straciła. Gdy jej siostrze bliźniaczce, Taryn, grozi śmiertelne niebezpieczeństwo, Jude się nie waha. Waha się za to przed podjęciem decyzji, czy gotowa jest poświęcić wszystko, co w niej dobre, aby odnieść ostateczne zwycięstwo.

Prawda przychodzi nieproszona. Osiedle Pogodne, Magdalena Majcher, Wydawnictwo Pascal

premiera: 15. stycznia 2020

Wyczekiwane przez wiele czytelniczek otwarcie nowej serii Magdaleny Majcher. Luksusowe, cudownie położone Osiedle Pogodne w Bielsku-Białej wydaje się rajem na ziemi i budzi zazdrość sąsiadów. Nie wiedzą oni jednak, że mieszkańcy tych pięknych domów również mogą skrywać szpetne tajemnice. Tak jak Magdalena, która prawdę o przeszłości ukrywa nawet przed mężem.

Nowa powieść Magdaleny Majcher to lektura poruszająca i porażająca. Co ciekawe – i nieoczywiste w przypadku powieści obyczajowych – autorce udaje się czytelników zaskoczyć, równocześnie jednak fabuła pozostaje w granicach prawdopodobieństwa. Świetnie sportretowana została główna bohaterka powieści, uwagę zwraca zresztą solidny research i wiarygodne ukazanie mechanizmów rządzących naszą pamięcią, psychiką i emocjami. Ukazany w powieści mechanizm wyparcia nie ogranicza się do parafrazy definicji z Wikipedii, a psychoterapia – do paru gładkich zdań. Dzięki temu Prawda przychodzi nieproszona to solidnie, sprawnie napisana, intrygująca powieść, po którą warto sięgnąć.

Kobiety wojowniczki, Iwona Kienzler, Wydawnictwo Bellona

premiera: 15. stycznia 2020

Wojna jest domeną mężczyzn? Nic bardziej mylnego – wojna jest kobietą!

Amazonki i Artemizja, Agryppina Starsza i Joanna d'Arc, Katarzyna Sforzy i polskie kresowe wilczyce. Pierwsza kobieta, której przyznano order Virtuti Militari, Henryka Pustowójtówna i legionistki Piłsudskiego – wszystkie je przybliża w swojej nowej książce niestrudzona popularyzatorka historii, Iwona Kienzler.

Jest przystępnie i atrakcyjnie, wciągająco i ciekawie. Jak zwykle zresztą u tej autorki!  

Ukryte ciała, Caroline Kepnes, Wydawnictwo W.A.B. 

Premiera: 15. stycznia 2020

Jeśli oglądaliście serial „You" („Ty") na Netflixie, nie możecie zrezygnować z lektury tej książki. 

Joe Goldberg znów szuka szczęścia. Ukrył już ciała swoich czterech poprzednich obiektów fascynacji, teraz wybiera się do Los Angeles. Pragnie zapomnieć. Zacząć od nowa. Nie chce zabijać. Pragnie własnego „szczęśliwego zakończenia". Może z uroczą sąsiadką-dziennikarką? A może z kimś zupełnie innym? 

Nietuzinkowy główny bohater, świat osób owładniętych obsesją widziany niejako od wewnątrz, intrygująca fabuła – dla miłośników serialu Ukryte ciała to pozycja obowiązkowa! 

Teraz oto jestem. Edward Stachura we wspomnieniach, Jakub Beczek, Wydawnictwo Bellona

Znani i mniej znani, blisko związani z Edwardem Stachurą i tacy, dla których znajomość ze „Stedem" stanowiła zaledwie drobny epizod w życiu.

Daniel Olbrychski i Adam Jasser, osoby publiczne i prywatne, gwiazdy i osoby anonimowe. Ludzie zafascynowani Stachurą i tacy, którzy do niego i jego twórczości podchodzą z rezerwą. Wszyscy oni wspominają poetę i pisarza, a ich opowieści składają się na wciągającą, barwną, ciekawą opowieść. Opowieść bardzo osobistą i subiektywną. 

 Mnich z Mokki, Dave Eggers, Wydawnictwo Sonia Draga

premiera: 15. stycznia 2020

Prawdziwy american dream. 

Dave Eggers opisuje historię pochodzącego z Jemenu Amerykanina, który pragnął powrócić do tradycyjnych metod uprawy jemeńskiej kawy. Wyjechał do ojczyzny swych przodków i był naprawdę blisko sukcesu. Niestety, wybuchła wojna domowa. Gdy na kraj spadły bomby, a ambasada została zamknięta, Mokhtar utknął w Sanie, zdany tylko na siebie.

Czy udało mu się wydostać z kraju? Czy jego amerykański sen się spełnił? O tym trzeba przekonać się podczas lektury. 

Schronisko dla ludzi, Wojciech Szlęzak, Wydawnictwo Lira

premiera: 22. stycznia 2020

Czy może być lepsze miejsce, by wypocząć, niż Beskidy, kraina łagodności? Tak się wydaje – do chwili, gdy w schronisku górskim w Beskidzie Żywieckim zatrzyma się sześć przypadkowych, z pozoru zupełnie od siebie różnych osób. 

Każdy z bohaterów ucieka tu przed problemami, każd skrywa pewną tajemnicę – także tymczasowy gospodarz schroniska, Tomek, który pragnie znaleźć swe miejsce i cel w życiu. I chociaż wydaje się, że poza tym nic ich nie łączy, napięcie zdaje się rosnąć z każdą chwilą. Pozostaje jedynie pytanie: kiedy nastąpi wybuch?

 Wojciech Szlęzak tym razem proponuje swym czytelnikom rasowy thriller psychologiczny. Czekamy z niecierpliwością! 

Ćpuny wojny. Tego nie zobaczysz w relacjach z frontu, Anna Wojtacha, Bellona.

premiera: 29. stycznia 2020

 Jedno jest pewne. Wojna sprawia, że mocniej czuje się życie. I daje nam przekonanie, że jesteśmy wyjątkowi. Nie uwierzę, jeśli któryś z moich kolegów zaprzeczy. Szkoda tylko, że płaci się za to taką cenę – pisze w swojej książce polska reporterka. 

I ukazuje codzienne życie korespondentów wojennych, wśród których wciąż tak mało jest kobiet. Wiecznie żyjący w biegu, w pogoni za materiałem, adrenaliną, doświadczaniem kolejnych skrajnych przeżyć, wysyłający swoje relacje w przerwach pomiędzy kolejnymi bombardowaniami, wiodą życie niezwykłe. I płacą za nie niezwykłą cenę.

Pęknięte królestwo. Ostatni Jagiellonowie, Renata Czarnecka, Książnica.

premiera: 29. stycznia 2020

Renata Czarnecka podejmuje historię Bony Sforzy, która po śmierci Barbary Radziwiłłówny ma nadzieję na powrót na Wawel i połączenie dynastii Jagiellonów i Walezjuszy. Rzecz w tym, że ponadtrzydziestoletni syn Bony ani myśli słuchać matki. Wybiera jako żonę Katarzynę Habsburżankę. Nie chce też pozwolić matce na powrót do Italii. Ta, coraz bardziej zgorzkniała i odrzucona, nie wie, że to jeszcze nie koniec jej zmartwień.    

Wszyscy kumple posła Krudy, Krystian Piwowarski, Wydawnictwo Lira.

premiera: 29. stycznia 2020

Książka Krystiana Piwowarskiego ma być prawdziwym polskim political fiction, opowieścią o kolesiostwie, władzy i degeneracji.

Piwowarski opisuje kreatury, zanurzone w kłamstwie, obłudzie i cynizmie. Pisze także o Loli – kobiecie, która daje ludziom nadzieję na zmianę. 

Zmianę tak wielką, że trudno ją sobie nawet wyobrazić. 

Bezkresny, Kenneth Oppel, Wydawnictwo Dwukropek

Dla Willa Everetta właśnie zaczyna się największa przygoda w jego życiu! Wraz z pracującym na kolei tatą wyrusza w pierwszy objazd największego pociągu na świecie. A podróżuje z nimi nie tylko cyrkowa trupa, ale też... trup. Ciało szefa kolei, któremu ojciec Willa niegdyś uratował życie.

 Szybko okaże się, że na chłopaka czyha wielkie niebezpieczeństwo.

A cała przygoda okaże się większa i bardziej niesamowita niż ktokolwiek mógłby przypuszczać! 

Niepokorni. Chłopak znikąd, Anka Sangusz, Wydawnictwo YA Czytam.

premiera: 29. stycznia 2020

Tajemnice, kłamstwa, walka o miłość.

Miałem dziewczynę, siostrę i przyszłość. Pojawiłem się znikąd, a teraz... byłem tutaj i teraz. I zmierzałem, dokądś zmierzałem. 

On ukrywa swoją przeszłość. Ona za wszelką cenę chce ją odkryć. Czy ich uczucie okaże się wystarczająco silne? Czy przetrwa trzęsienie ziemi?

Kontynuacja powieści Niepokorni. Dziewczyna z ogrodu.

Święte słowo, Sigrídur Hagalín Björnsdóttir, Wydawnictwo Literackie

premiera: 29. stycznia 2020

Edda i Einar mają wspólnego ojca, ale różne matki. Postanowiły one jednak w jednym domu wspólnie wychować dzieci. Edda cierpi na hiperleksję – porozumiewa się wyłącznie poprzez cytowanie przeczytanych książek. Einar ma dysleksję i z czytaniem ma poważne problemy. Choć jednak są tak różni, łączy ich wyjątkowa więź. Gdy dorosła już Edda pewnego dnia znika, Einar postara się odkryć tajemnicę jej zaginięcia. 

W nowej powieści autorki szalenie popularnej powieści Wyspa znajdziemy elementy dramatu rodzinnego i powieści sensacyjnej. A w tle niezwykła atmosfera Islandii, której urokowi nie sposób się oprzeć.  

Jane Goodall. Pani od szympansów, Danuta Tymowska, Wydawnictwo Znak

premiera: 29. stycznia 2020

Mieszkająca w Kanadzie Polka – biolożka i tłumaczka – stworzyła biografię jednej z najsłynniejszych podróżniczek, pisarek, znanej działaczki na rzecz ekologii. Jane Goodall od 1966 roku bada szympansy w Parku Narodowym Gombe w Tanzanii. To ona jako pierwsza zaobserwowała, że szympansy na swój sposób posługują się narzędziami, wykorzystując patyki do łowienia termitów.

Goodall zainspirowała tysiące ludzi na całym świecie. W filmie o jej życiu wystąpili Angelina Jolie, Pierce Brosnan i Kofi Annan, składając hołd tej niezwykłej kobiecie. Pani od szympansów to okazja do lepszego poznania Jane Goodall.  

Czytaj również: Bardziej ludzkie niż ludzie. Co łączy człowieka i zwierzęta? 

I to już wszystkie styczniowe nowości, które zwróciły naszą uwagę, a także te, o których z pewnością będzie się mówić w najbliższych tygodniach. Książki, które właśnie trafiają do księgarń, prezentujemy systematycznie w naszym dziale nowości wydawnicze, a ze wszystkimi książkami, które ukażą się w najbliższych tygodniach, możecie zapoznać się w naszym dziale zapowiedzi wydawnicze

A Wy na jakie pozycje czekacie?  

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.