LO Story

Master, Ryba, Burak i Lusia – nie oni jedni, ale oni jakoś zwłaszcza – cierpią męki w drugiej licealnej. Prześladowcy to: system edukacyjny ogólnie, a szczególnie: Gnida – sadystyczna i szpetna matematyczka, Zosia-Narkoza – nieco mniej szpetna, za to perfekcyjnie zarzynająca swój przedmiot polonistka, no i wychowawczyni – strachliwa anglistka z płaskostopiem.

Udręczona młodzież intensywnie odreagowuje stres za pomocą rozlicznych używek, wśród których prym wiedzie alkohol kupowany od handlarzy zza ukraińskiej granicy zresztą. Pod wpływem trunków rozgrywa się znaczna część wydarzeń opisanych w powieści, co w żadnym razie nie spłyca jednak treści i nie zagraża niewątpliwym walorom artystycznym utworu, a nawet jakby przeciwnie.

Informacje dodatkowe o LO Story:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2008-07-16

Kup książkę LO Story

LO Story - opinie o książce

Kiedyś to były czasy... Mam zwyczaj powtarzać za każdym razem, gdy tematem popołudniowych rozmów jest szkoła. Nie ważne czy gimnazjum, czy technikum czy też zwykłe liceum. W przypadku "LO Story" jest zupełnie inaczej. Poznajemy tutaj czwórkę znajomych, poniekąd przyjaciół z jednej klasy - Alicję "Luśkę", Łukasza "Mastera", Katarzynę "Rybę" oraz Zenona "Buraka". Ala jest spokojna i po uszy zakochana w Łukaszu. Kaśkę można nazwać trochę czarnym charakterem i jest na maxa zakręcona na punkcie profesora od etyki, Haskala (zwanego też Michelinem). Łukasz pochodzi z bogatej rodziny i robi furorę ładna buźką, wśród wszelakich dziewcząt. No i Zenon, pochodzący ze wsi chłopak, który pomijając obowiązki związane z gospodarką, jako jedyny się wyłamał i lubi się uczyć.

Przyznam szczerze, że nie spodziewałam się tak dobrej i dosadnie napisanej książki. Wydawało by się, że zdarzenia opisane w tej pozycji to fikcja, ale czy na pewno? Zapewnie nie jedno z nas spotkało się w szkole ponadpodstawowej ze zbyt surowymi i wywyższającymi się nauczycielami jak i młodzieżą tak trochę pokroju nastolatków z filmu „Galerianki” reżyserii pani Katarzyny Rosławiec z 2009 roku.

Historia naszych bohaterów głównie opiera się na ich relacjach między sobą jak i ichnich profesorów czy też domowników. Podobało mi się, że autorka bez żadnych ogródek przedstawiała trudny, wulgarny i nie znający litości szkolny świat, gdy nauczyciele są zawsze górą, a swoje smutki i problemy, młodzież topi w alkoholu i używkach. Zacnie przedstawiony był romans między Kaśką, a Haskalem, chociaż określenie 'romans' to jednak za dużo powiedziane. Niestety jak można przewidzieć, oboje zostają wzięci pod lupę – Ryba jest poniżana i wyzywana przez jednego z profesorów, natomiast Michelin zostaje przymuszany do rezygnacji z zajmowanego stanowiska. O odejściu jednak decyduje dobrowolnie i powoduje tym też ustąpienie wszelakich docinek w kierunku Kaśki.

Myślę, że „LO Story” jest świetną pozycją dla młodzieży jak i rodziców, a i zapewne tez dla grona pedagogicznego.

Avatar użytkownika - wisienkawlikrze
wisienkawlikrze
Przeczytane:2011-03-29, Ocena: 5, Przeczytałam,
przy czytaniu śmiałam się do łez;)
Avatar użytkownika - Fleur
Fleur
Przeczytane:2011-02-24, Ocena: 6, Przeczytałam,
noo .! i jeszcze słowa, które tworzył Master xD jedna z najlepszych scen: kiedy Master wypowiada się o umiejętności używania słów o różnym natężeniu emocjonalnym "nudno i nudnawo" xD
Avatar użytkownika - catling
Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Czarci ogród
Magda Skubisz0
Okładka ksiązki - Czarci ogród

Drugi tom SAGI RODU TYSZKOWSKICH, zapoczątkowanej Aptekarką. Wskutek niecnej intrygi pewnej szlachcianki Katja wymyka się Antoniemu z rąk. Rozdarty bólem...

Śmierć, jemioła i cholera. Saga rodu Tyszkowskich
Magda Skubisz0
Okładka ksiązki - Śmierć, jemioła i cholera. Saga rodu Tyszkowskich

Fascynująca kontynuacja Aptekarki i Czarciego ogrodu - pierwszych tomów Sagi rodu Tyszkowskich. Antoni Tyszkowski upadł na dno. Katja nie chce go znać...