reklama

Oto najlepsze książki na wiosnę 2021!

Data: 2021-04-12 14:28:46 Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Kilkadziesiąt książek wydanych w ostatnich miesiącach rywalizowało o uznanie jurorów i internautów w plebiscycie „Najlepsza książka na wiosnę", organizowanym przez redakcję serwisu Granice.pl. W głosowaniu oddano ponad 60 tysięcy głosów. Po które nowości wydawnicze warto więc sięgnąć?

Obrazek w treści

– Od dwunastu lat w kwartalnych konkursach serwisu Granice.pl wybieramy najciekawsze premiery wydawnicze kolejnych kwartałów – mówi Sławomir Krempa, redaktor naczelny serwisu. – Wyboru dokonuje grono profesjonalistów zajmujących się rynkiem książki oraz – równolegle – czytelnicy, głosujący za pośrednictwem strony internetowej www.ksiazkanawiosne.pl. Dzięki temu na wyróżnienie mają szansę zarówno bestsellery, które dotarły do szerokiego grona czytelników, jak i tytuły mniej znane, lecz godne szczególnej uwagi. W ten sposób w naszych plebiscytach odbija się jak w zwierciadle polski rynek książki, panujące na nim mody i trendy. 

Najlepsze książki na wiosnę 2021

Najważniejszą spośród nagród – nagrodą główną jury – uhonorowana została Dama Kier Moniki Godlewskiej (Wydawnictwo Lira). 

W tym porywającym debiucie powieściowym Monika Godlewska zawarła wszystko, co powinno się znaleźć w dobrej historii. Mamy tu miłość, skrywane tajemnice, wielkie zagrożenie i bezpardonową walkę o życie na tle nieopisanego przepychu i wielkiej polityki. W świecie, gdzie szampan leje się strumieniami, diamenty zdobią damskie suknie, a szczera przyjaźń jest zjawiskiem niezwykle rzadkim, pojawia się temat sprawiedliwości społecznej. Próba uwolnienia Irlandii spod zwierzchnictwa Anglii, Indie Brytyjskie, różnice klasowe i zwykła ludzka podłość tworzą mozaikę, na tle której wyraźnie kształtuje się desperacka próba Nory zapewnienia sobie niezależności. Czy bogata kobieta zdana jest na łaskę i niełaskę męża w takim samym stopniu jak hinduska służąca? Czy wolno jej śmiać się i wyrażać swoje zdanie nawet wtedy, gdy różni się ono od zdania jej małżonka? Gdzie – wreszcie – przebiega granica pomiędzy hipokryzją a powściągliwością w głoszeniu poglądów? Nade wszystko jednak Dama Kier to doskonała powieść o poszukiwaniu miłości i szczęścia, o prawie do wolności i próbie ucieczki od dusznego świata wyższych sfer.

Najwięcej głosów czytelników w tegorocznym plebiscycie otrzymała książka Ostatnia „więźniarka" Auschwitz, której autorką jest Nina Majewska-Brown (Wydawnictwo Bellona). 

W swej nowej książce Nina Majewska-Brown po raz kolejny stara się przybliżyć czytelnikom dramat, który stał za wydarzeniami II wojny światowej. I sprawia, że suche fakty, daty, wydarzenia znane z lekcji w szkołach nabierają wymiaru osobistej tragedii bohaterów tej prozy. Prawdziwych ludzi, którzy przypadkiem wciągnięci zostali w wir wielkiej Historii. 

Choć Ostatnia więźniarka Auschwitz oparta jest na prawdziwych wydarzeniach, jest w książce Niny Majewskiej-Brown dramaturgia i napięcie, jest też wierność faktom historycznym i szczegółowe odtwarzanie przedwojennej, a potem wojennej, okupacyjnej i obozowej rzeczywistości. Są fascynujące postaci i przejmujące ludzkie dramaty. Jest plastyczność opisu i mnóstwo emocji. 

Najlepsze książki na wiosnę 2021 – proza polska i zagraniczna

Nagrodę jury w kategorii prozy polskiej otrzymała powieść Danuty Awolusi Nie mówiąc nikomu (Wydawnictwo Prószyński i S-ka). 

Każdy z nas ma swoje tajemnice. Każdy z nas walczy z własnymi demonami. O tym, jak poradzić sobie na życiowym zakręcie, opowiada także Danuta Awolusi w swojej najnowszej książce.

W Nie mówiąc nikomu poznajemy historię Laury, która prowadzi dostatnie życie u boku męża. To jednak tylko pozory… Laura marzy o powrocie do pracy, pragnie żyć tak, jak wymarzyła sobie przed laty. Na to nie pozwala jej jednak mąż, Maks, pragnący za wszelką cenę jako jedyny utrzymywać rodzinę. Laura skrywa sekret, którym nie dzieli się z mężem czy dziećmi. Pracuje w tajemnicy, pisząc reportaż o kobiecie, która za sprawą traumatycznych zdarzeń z przeszłości na zawsze odcięła się od innych. Jednak nie tylko Laura nie mówi swoim najbliższym całej prawdy. Wkrótce rodzina przekona się, że każdy ma swoje tajemnice. I każdy ma prawo do tego, by być szczęśliwym. 

Nowa książka Danuty Awolusi to wyjątkowa powieść obyczajowa, poruszająca ważkie problemy społeczne w przystępny i intrygujący sposób. To opowieść o ludziach zagubionych i próbujących odnaleźć właściwą ścieżkę w życiu. 

Internauci najczęściej głosowali na powieść Bianki Kunickiej-Chudzikowskiej Na wieki wieków Pani Amen (Oficynka). To pełna pasji opowieść o kobiecie, która nie potrafi kochać.

Bianka Kunicka-Chudzikowska prowadzi czytelnika przez kręte drogi Dolnego Śląska, opisując zarówno piękno stolicy regionu – Wrocławia, jak i tajemnice małych miejscowości tej części Polski, które, będąc przez wieki terenami pogranicznymi, łączyły w sobie historię i magię światów wzajemnie się przenikających. Ukazując ich piękno i niezbadane tajemnice, odkrywa obszar, który wciąż jest niejednoznaczny i mocno przeniknięty duchowością – zarówno tą w rozumieniu religijnym, jak i magicznym, gdzie szeptuchy i ich tajemne słowa prowadzą człowieka ku zbawieniu lub ku zagładzie. Z dala od oficjalnych siedzib władców, pozostawione nieco na uboczu, zaczarowane małe miejscowości Kotliny Kłodzkiej pociągają tajemniczością i pozwalają odkryć świat, o którym dzisiaj coraz rzadziej słychać. Świat przenikania się religii i kultur, przesiąknięty tajemnicami, od których zaczyna się cała historia tego regionu.

Na wieki wieków Pani Amen to porywająca opowieść o pragnieniu miłości, ale i historia o poszukiwaniu siebie w wymiarze kosmicznym. Czy jesteśmy jedynie częścią znanego nam świata, czy raczej elementem kosmicznej układanki, w której wszystko zostało już kiedyś zapisane i trzeba interwencji sił wyższych, aby dokonać zmiany w tej boskiej łamigłówce?

Najlepsza proza zagraniczna tej wiosny? Na to miano – zdaniem czytelników – najbardziej zasługuje powieść Shin Kyung-sook Dworska tancerka (Wydawnictwo Kwiaty Orientu)

Dworska tancerka Shin Kyung-sook to poruszająca opowieść o ludziach próbujących wyjść z ról, jakie narzuca im pochodzenie, pozycja społeczna czy pełnione funkcje. To opowieść o zderzeniu cywilizacji, światów i kultur. To także szansa na lepsze poznanie pewnego wycinka historii Korei – kraju, który wciąż nam, Polakom, wydaje się bardzo odległy. 

Dworska tancerka mówi o zmianach społecznych i tradycji, o postępie i kontrastach, o zderzeniu kultur i rolach, jakie pełnimy oraz zobowiązaniach, jakie mamy wobec swojego kraju, bliskich, otoczenia. Nade wszystko to jednak po prostu wybitna proza, porażająca swą urodą. Nie przegapcie tej książki. 

Jurorzy w tej kategorii zwrócili uwagę na powieść Wyborny trup (Wydawnictwo Mova). 

Co musiałoby się stać, byśmy wszyscy zostali… weganami? I jaką cenę płacimy za mięso wiszące na rzeźniczych hakach? Augustina Bazterrica w swojej dystopii zwraca uwagę na ważne problemy moralno-etyczne. 

Wyborny trup nie jest powieścią o optymistycznym wydźwięku. Mocna fabuła z dosadnym zakończeniem nie daje większych nadziei czytelnikom. Bazterrica pokazuje świat w mrocznych, ciemnych barwach. Nie widzi też łatwego i prostego rozwiązania. Zadaje niewygodne pytania, ale odpowiedzieć na nie muszą już sami czytelnicy.

Powieść Wyborny trup szokuje, jednak nie ma nic wspólnego ze wzbudzaniem taniej sensacji. Sprawnie napisana, dopracowana książka wstrząśnie wieloma odbiorcami. A potem skłoni ich do refleksji. Bo właśnie wzbudzenie refleksji jest głównym celem tej niebanalnej prozy. 

Powieści pełne emocji

Na miano to zasługują z pewnością rywalizujące w tegorocznej edycji plebiscytu powieści obyczajowe. W tej kategorii jurorzy zwrócili uwagę na Damę Kier, która otrzymała również nagrodę główną w tegorocznym plebiscycie.

A internauci? Internauci wskazali na powieść Magdaleny Alicji Kruk Jeszcze będzie epicko (Wydawnictwo Lucky).

Czasami, choć wydaje się, że cały świat wali nam się na głowę, jest to tak naprawdę tylko zapowiedź zmian na lepsze. Przekonuje się o tym Majka, trzydziestokilkuletnia bohaterka tej książki.

Jeszcze będzie epicko to powieść obyczajowa dotykająca spraw, które bliskie będą każdej czytelniczce. Na stronach powieści Magdalena Alicja Kruk sportretowała cztery przyjaciółki zmagające się z codziennym życiem. Majkę, główną bohaterkę, która w zasadzie przez większość życia robiła wszystko pod dyktando innych. Gosię, matkę trójki dzieci, kobietę, która poświęcając się obowiązkom domowym i wychowaniu potomstwa, rezygnuje z kariery i samorealizacji, a do tego podejrzewa męża o romans. Agnieszkę, młodą mamę, która dopiero odkrywa trudy macierzyństwa i przeżywa każdą odbiegającą od przeciętnej zawartość pieluchy swojego Piotrusia. I Basię, kobietę tuż po rozwodzie, która w ramionach nowego partnera stara się odnaleźć szczęście.

Jeszcze będzie epicko to ciepła, zabawna, choć nie stroniąca od ważnych tematów historia. Autorka na stronach książki porusza problem ciężkiej choroby. Opisuje także problemy dotyczące wykluczenia czy braku akceptacji, z jakimi zmagają się osoby LGBT. Książkę Jeszcze będzie epicko czyta się szybko, mocno kibicując Majce i jej przyjaciółkom. Wszak po każdej burzy wychodzi słońce, a w życiu w końcu nadchodzi moment, gdy jest epicko!

Najwięcej głosów internautów w kategorii romansów przypadło powieści Femme fatale Katarzyny Nowakowskiej (Burda Książki). To udana kontynuacja erotycznej serii pisarki, która debiutowała pod pseudonimem K.N. Haner.

W nowej powieści Katarzyny Nowakowskiej powracamy do losów Julii, bohaterki Skandalu. Rozbita, zniechęcona, sfrustrowana brakiem kontaktu ze strony niedawnego ukochanego kobieta decyduje się na wyjazd do Francji. Jej zadaniem w Paryżu będzie udzielenie pomocy francuskiemu przedsiębiorcy, Gaspardowi, który pragnie otworzyć tam hotel. Problem w tym, że Julia kompletnie nie ma pojęcia o prowadzeniu takiego biznesu. Jednak temperament, gotowość do mierzenia się z wyzwaniami, bezpośredniość i dynamika sprawiają, że dla Julii nie ma rzeczy niemożliwych. Nic dziwnego, że Gaspard szybko zwraca na nią uwagę, a potem dzieli się z nią wszystkim, co Francuzi wiedzą o miłości. I pewnie Julii w końcu udałoby się zapomnieć o przeszłości, gdyby nie to, że wkrótce na jej progu staje były szef i kochanek. A wówczas tłumione emocje i pożądanie uderzają w nią ze zdwojoną siłą.

W Femme fatale są świetne restauracje, cudowne francuskie pejzaże, jest paryska atmosfera i codzienność ludzi bajecznie bogatych. Nie brak erotyki, zmysłowe napięcie pomiędzy bohaterami Katarzyna Nowakowska ukazuje bardzo sprawnie, a i fabuła biegnie całkiem szybko – wprost do kolejnego cliffhangera. Jest więc więcej niż pewne, że czytelnicy Skandalu i Femme fatale sięgną po kolejną powieść o Julii, gdy tylko ta trafi do księgarń. Miłośnicy powieści „z pieprzykiem” z pewnością będą zachwyceni.

Wśród romansów jurorom szczególnie przypadł do gustu Rytm zagubionych serc Karoliny Rudnik (Wydawnictwo Szósty Zmysł). To historia dwojga ludzi pokrzywdzonych przez los, którzy próbują zaufać sobie nawzajem. 

Czy miłość może odmienić nasze życie? W swej powieści Karolina Rudnik pokazuje, że chociaż za sprawą uczucia nie zniknie nagle cały nasz życiowy bałagan, to dzięki relacji zbudowanej na miłości i zaufaniu można pokonać wszelkie życiowe trudności. 

Bohaterowie powieści Rytm zagubionych serc przekonują, że nie da się cofnąć czasu. Powinniśmy wyciągać lekcje z naszej przeszłości i dbać o tych, którzy są dla nas ważni. 

Najlepsze kryminały i thrillery na wiosnę

Najlepszym thrillerem według jurorów okazała się powieść Lisy Gray Ukryte (Burda Książki). To sprawnie napisana książka z ciekawą intrygą, utrzymana w konwencji charakterystycznej dla amerykańskich powieści detektywistycznych. 

Lisa Gray w swojej powieści wykorzystuje sprawdzone zabiegi, często stosowane przez amerykańskich autorów kryminałów. Postawiona w niemalże patowej sytuacji bohaterka musi zrobić wszystko, by rozwikłać zagadkę – na szali leży bowiem ludzkie życie. Zestaw chwytów stosowanych przez autorkę świetnie działa i powieść z pewnością usatysfakcjonuje każdego miłośnika gatunku.

Czytelnicy za najlepszy thriller uznali powieść Ślady. Psim tropem Katarzyny Kieleckiej (Wydawnictwo Szara Godzina).

Edytę i Jędrka, ich adopcyjnego syna Grzesia, psa Kufę, a także brata bliźniaka Edyty – Wojtka, jego żonę Anię i córkę Zuzię czytelnicy mieli okazję poznać za sprawą powieści Sedno życia i Piętno dzieciństwa. I chociaż każda z tych opowieści stanowi spójną i zamkniętą całość, to okazało się, że autorka, Katarzyna Kielecka, postanowiła dopisać ciąg dalszy historii rodziny Blińskich i Rawickich. Te zupełnie nowe, zaskakujące i owiane nutą dramatu wydarzenia opisane zostały w dwutomowej serii Ślady.

Powieść Ślady. Psim tropem nie jest typowym thrillerem czy kryminałem. Choć autorka porusza tematy dotyczące pracy policji czy prowadzenia śledztwa, to pamiętać trzeba, że nie jest to podstawowy element powieści. W książce Katarzyna Kielecka koncentruje się przede wszystkim na bohaterach. Na tym, co przywiodło ich w to właśnie miejsce. Zastanawia się nad przyczynami tak katastrofalnych działań i decyzji bandziorów. Pokazuje, jak pewne trudne, często traumatyczne doświadczenia z przeszłości potrafią złamać i zniszczyć człowieka. Obok niepokojących portretów bandytów: Błażeja, Aksona czy Justyny, autorka rozwija postaci świetnie znane czytelnikom. Ukazuje Edytę w sytuacji, w której wiele osób po prostu by się poddało, jednak kobieta walczy nie tylko o swoje życie, ale pomaga także współwięźniarce, która szczerze jej nienawidzi. Budujące są również postawy Jędrka i Wojtka, którzy – choć daleko im do bycia postaciami kryształowymi – angażują wszystkie siły, poruszają niebo i ziemię, by odnaleźć ukochane osoby. Wzrusza odwaga dziewięcioletniego Grzesia. A łobuzerski portret bokserki Kufy od razu skradnie serce czytelników.

Najwięcej głosów internautów spośród wszystkich kryminałów rywalizujących w tegorocznej edycji plebiscytu zdobył Podejrzany jak diabli Jacka Getnera (Wydawnictwo Lira). 

Autor znakomitej serii z detektywem Jackiem Przypadkiem Jacek Getner zabiera tym razem czytelników na Suwalszczyznę, by w pensjonacie Lodowiec, zagubionym wśród lasów i jezior, zapewnić swoim bohaterom mrożące krew w żyłach doznania. Brzmi intrygująco? Oczywiście! Kto myśli, że nudny hotelik nad rozpadającym się pomostem to cisza, spokój i całkowity brak emocji, ten jest w błędzie. Dopiero tam, na skraju Polski, świat jest pełen atrakcji, a niepozorni wczasowicze okazują się naprawdę interesującymi osobnikami.

Pełna humoru (czarnego humoru) historia przypomina kryminały Joanny Chmielewskiej i brytyjskie komedie obyczajowe (albo powieści napisane trochę w stylu Leonory Carrington), gdzie granica pomiędzy powagą a żartem jest niebezpiecznie płynna, dzięki czemu czytelnik bawi się wyśmienicie, a powieść zawiera sporo pouczających elementów, które w tej sytuacji, podane lekko i wdziękiem właściwym Jackowi Getnerowi, uczą, bawiąc. To powieść kryminalna o zabarwieniu parodystyczno-humorystycznym, w której przenikają się konwencje i formy, począwszy od budowania scenerii, po język bohaterów, stylizowany na potoczną polszczyznę. Poza tymi stylizacjami sam narrator, prowadzący czytelnika i czasami pozwalający sobie na cofanie się w akcji czy dodatkowe wyjaśnienia, jest raczej przyjacielem niż niezależnym medium. Wydaje się bawić równie dobrze, jak prowadzony przez niego odbiorca tekstu.

Jeśli szukacie czegoś na pochmurne (albo przeciwnie – słoneczne) dni, polecamy powieść Podejrzany jak diabli. To urocza, zabawna historia o tym, żeby nigdy nie igrać z uczuciami inteligentnych kobiet. I w ogóle lepiej uważać, bo zawsze można zginąć przynajmniej dwa razy.

Wśród kryminałów rywalizujących w tegorocznej edycji plebiscytu  jurorzy postanowili wyróżnić powieść Magdaleny Kubasiewicz 50 wesel i pogrzeb (Wydawnictwo Czarna Dama). 

Emilka to młoda fotografka. Uwielbia robić zdjęcia, a pasja stała się jej pracą, bo realizuje reportaże ślubne, sesje zdjęciowe narzeczonych, par młodych, rodzin oraz dzieci. Jest stałą bywalczynią wesel i z perspektywy obsługi zna je niemal od podszewki. Emilka ma jednak uczestniczyć w weselu w zupełnie innym charakterze, gdy najbliższy przyjaciel prosi ją o to, by była świadkową na jego ślubie. Serce Emilki zostaje złamane, bo od lat skrycie podkochuje się w Patryku, co jednak nie zmienia faktu, że na świadkowanie się godzi. Dziewczyna podchodzi do sprawy profesjonalnie, a w ramach ślubnego prezentu proponuje młodym narzeczeńską sesję zdjęciową. Gdy nadchodzi dzień ślubu Patryka i Moniki, ekscytacja udziela się wszystkim, w tym także Emilii. Wszystko zdaje się iść gładko do momentu, gdy panna młoda staje się dziwnie poddenerwowana, w noc poślubną nie chce wpuścić do apartamentu swojego męża, zaś rano zostaje znaleziona przez Emilkę w wannie. Martwa…

Akcja powieści toczy się bardzo dynamicznie. Nie ma tu miejsca na oddech, na chwilę zatrzymania czy zawahania. Dzieje się sporo, choć grupa podejrzanych wcale nie jest przesadnie duża. Mnożą się nowe tropy, na jaw wychodzą tajemnice z przeszłości. Okazuje się, że nawet związując się z drugim człowiekiem, możemy go wcale nie znać. W powieści 50 wesel i pogrzeb ostatecznie czytelnik rozwikła tajemnicę śmierci panny młodej, jednak Magdalena Kubasiewicz zapowiada, że nie jest to koniec historii Emilki. Możemy tylko domyślać się, czy młoda fotografka w kolejnym tomie serii, zatytułowanym 100 wesel i zaginięcie, znowu prowadzić będzie śledztwo na własną rękę, czy też sama zostanie uwikłana w inną kryminalną sprawę. A może rozwinięte zostaną wątki obyczajowe? Odpowiedzi na te pytania czytelnik pozna dopiero po lekturze kolejnej powieści Magdaleny Kubasiewicz.

Najlepsza książka na wiosnę - literatura z historią w tle

Wśród książek z historią w tle czytelnicy wyróżnili Ostatnią „więźniarkę" Auschwitz Niny Majewskiej-Brown, która otrzymała również nagrodę główną w tegorocznym plebiscycie. Jurorzy z kolei wybrali Dziewczynkę z wycinanki. Opowieść o wojnie, przetrwaniu i rodzinie (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego). To powieść reportażowa Barta van Esa, którego dziadek podczas II wojny światowej ukrywał Hessseline, dziewięciolatkę, z której dopiero Hitler zrobił Żydówkę. Mała Lien, jak wiele dzieci z nowoczesnych holenderskich rodzin o żydowskich korzeniach, żyła inaczej niż ortodoksyjni wyznawcy judaizmu. Śliczna jasnowłosa Lien nawet nie przypominała Żydówki, co potwierdza historia z 1944 roku, gdy wędrująca w poszukiwaniu jedzenia po wsi Lien została podwieziona przez grupę przejeżdżających drogą niemieckich żołnierzy, którzy nakarmili dziecko czekoladą i pokazywali mu zdjęcia swoich bliskich. A jednak została – zarówna ona, jak i jej rodzice – skazana na śmierć tylko za to, że w jej żyłach płynęła żydowska krew.

Dziewczynka z wycinanki to niezwykle trudna i bolesna lektura, ukazująca ciemne strony zjawiska, które przywykliśmy oglądać w innych barwach. Chyba po raz pierwszy ktoś tak głośno i wyraźnie opowiedział o tym, że wspólne cierpienie może zaowocować... dalszym cierpieniem. Tragedia dzieci Holokaustu nie zakończyła się wraz z wyzwoleniem świata spod jarzma nazizmu. Trwała jeszcze dziesiątki lat po tym, gdy wszyscy opowiedzieli już światu swoje historie. Piętno ofiary bywa bowiem niezmywalne. Historia Lien pokazała, że dziecko stało się zakładnikiem historii, która na zawsze określiła jego miejsce w świecie.

Najlepsze książki na wiosnę 2021 - literatura faktu

Najciekawsza literatura faktu ostatnich miesięcy? To bez wątpienia nagrodzony przez jurorów Wampir z Zagłębia – nowe, mocno rozszerzowe wydanie reporterskiej książki Przemysława Semczuka (Świat Książki). To wstrząsająca opowieść o polowaniu na seryjnego mordercę, ale też o manipulacjach dotyczących procesu sądowego Zdzisława Marchwickiego. 

Przemysław Semczuk opiera się na nieznanych dokumentach IPN i próbuje wyjaśnić jedną z największych tajemnic w dziejach polskiej kryminalistyki. Nie zakłada żadnej tezy, którą mógłby próbować udowodnić. Nie osądza, jak zrobili to jeszcze przed procesem dziennikarze i prokuratura. Przedstawia jedynie swoje wątpliwości oraz zwraca uwagę na niejasności w tej sprawie. Autor nie udziela jednoznacznych odpowiedzi, ale zmusza czytelnika do przemyśleń. Dzięki czemu jego książkę czyta się jak najlepszy kryminał, który – niestety – napisało życie, przez co jest jeszcze bardziej emocjonujący.

– W trakcie lektury niejednokrotnie zadawałam sobie pytanie, czy Zdzisław Marchwicki był najsłynniejszym seryjnym mordercą kobiet, czy ofiarą systemu. Czy była to największa mistyfikacja polskiego wymiaru sprawiedliwości? – zastanawia się Noelka – czytelniczka pisząca o tej książce w serwisie Granice.pl 

Internauci najwyżej ocenili Harcerki z Ravensbruck Anny Kwiatkowskiej-Biedy (Wydawnictwo Bellona). 

Książka Anny Kwiatkowskiej-Biedy przedstawia rolę polskich harcerek, dzięki którym nawet w niewyobrażalnie trudnym środowisku obozu w Ravensbruck działało regularne podziemie i opozycja wobec nazistów. Od listopada 1941 roku do wyzwolenia obozu w grupie było przeszło sto kobiet, bardziej lub mniej doświadczonych w organizacjach skautowskich, potrafiących wykorzystać przedwojenne doświadczenie w celu niesienia pomocy współwięźniarkom. Kobiety te zdobywały dodatkową żywność (z puli przeznaczonej dla esesmanów), podtrzymywały innych na duchu, zdobywały ciepłą odzież, leki, koce, obuwie, pomagały znaleźć lżejszą pracę i wszystko, co dawało nadzieję na przetrwanie. Doskonale zorganizowane kobiety posuwały się także do aktów dywersji, przygotowując celowo nieużyteczną ciepłą odzież, mającą służyć niemieckim żołnierzom na froncie wschodnim, czy wręcz niszcząc elementy broni w fabryce, do której były kierowane jako tania siła robocza.

Pozycja ta wpisuje się w bardzo bogaty zbiór literatury obozowej, traktującej o zbrodniczym reżimie hitlerowskim. Jest przestrogą przed pułapką nacjonalizmu i faszyzmu, bowiem przypomina o tym, że wzajemne relacje ludzi muszą się opierać na życzliwości i woli tworzenia wspólnoty, w której rozwija się talenty i chroni słabszych, bez względu na wygląd, pochodzenie czy upodobania. I jako taka powinna stanowić lekturę obowiązkową.

Najlepsze książki na wiosnę 2021 - poradniki

Jeśli szukacie interesujących poradników, powinniście – zdaniem jurorów – sięgnąć po Epidemię smartfonów Manfreda Spitzera (Wydawnictwo Dobra Literatura). Publikacja ta skłania do refleksji. Autor, posiłkując się dziesiątkami badań naukowych i ich wynikami, wyciąga wnioski, które nie nastrajają optymistycznie. Jesteśmy uzależnieni od smartfonów, korzystanie ze smartfona przedkładamy nad normalne relacje ze znajomymi czy rodziną, telefon upośledza więzi rodzinne, a także przyczynia się do wystąpienia wielu chorób o podłożu fizycznym (otyłość) i psychicznym (depresja). Dostęp do internetu za pomocą smartfona, a – co za tym idzie – do mediów społecznościowych sprawia, że wielu użytkowników tych urządzeń nie potrafi „oderwać się” od ekranu.

Epidemię smartfonów powinien przeczytać każdy. Smartfony są elementem naszej codzienności, obecne są w życiu naszym, naszych dzieci i bliskich znajomych. I często tylko krok dzieli nas od tego, by przekroczyć niebezpieczną granicę uzależnienia – chorobliwego odświeżania treści w social mediach czy odczuwania wibracji fantomowych, gdy tak naprawdę nie dociera do nas sygnał żadnej wiadomości.

Internauci za najlepszy poradnik wiosny 2021 roku uznali publikację Miej go w d*pie autorstwa Damiana Poprawy. 

Damian Poprawa pokazuje, jak bardzo szkodliwe może być tkwienie w toksycznych związkach, które – z jednej strony – uzależniają człowieka, z drugiej zaś stopniowo go wyniszczają. Pokazuje, jakie manipulacje sprawiają, że pozostajemy w takich relacjach i jak się od nich uwolnić.

Lektura książki Miej go w d*pie może okazać się wyzwalającym doświadczeniem. 

Najlepsza fantastyka na wiosnę 2021

Internauci w tej kategorii wyróżnili Opowieści starych drzew. Szepty na wzgórzach Agnieszki Osikowicz-Chwai (Wydawnictwo Alegoria). To solidny kawał fantastyki, dotykającej tematów uniwersalnych: strachu, wiary i wojny.

Bardzo sprawnie Agnieszka Osikowicz-Chwaja radzi sobie z prowadzeniem fabuły, która autentycznie angażuje. Nieźle portretuje swoich bohaterów, wyrazistych, z interesującą przeszłością, złożonymi motywami i często niełatwymi charakterami. Więcej niż poprawne są dialogi, plastyczne opisy bywają naprawdę sugestywne. Świat Sahinry intryguje, przyciąga i kusi. Zwraca uwagę spora dynamika wydarzeń. Pozostaje też jeszcze wiele tajemnic do wyjaśnienia i przestrzeni do odkrycia. Zapewne poznamy je w kolejnej książce z cyklu Opowieści starych drzew.

Jurorzy uznali, że warto bliżej przyjrzeć się powieści Arkadego Saulskiego Czerwony lotos (Fabryka Słów). To opowieść o Kentaro, duchu, mistrzu walk, którego jedynym celem było chronić swą Panią. Choć nie sprostał temu zadaniu, otrzymuje od losu drugą szansę. Czy jednak ją wykorzysta?

Arkady Saulski zastanawia się nad tym, kim byłby człowiek od zawsze hodowany do walki? Czy mógłby on uwolnić się od przeszłości i pójść własną drogą? Równocześnie autor zabiera czytelników do fascynującego świata, pod wieloma względami przypominającego dawną Japonię. W jego książce napisane z prawdziwym znawstwem sceny walk, interesujące portrety psychologiczne bohaterów i wartko płynąca akcja towarzyszą refleksjom dotyczącym tematów moralnych, ludzkich wyborów czy polityki. 

Najlepsze książki na wiosnę 2021 - propozycje dla dzieci

Internauci młodszym czytelnikom polecają Szczęśliwy zegar z Freiburga Roberta M. Rynkowskiego (Wydawnictwo Dwukropek). Autor za sprawą tej książki zabiera czytelników w dynamiczną, pełną zwrotów akcji, emocjonującą podróż do świata starych czasomierzy.

Szczęśliwy zegar z Freiburga to przede wszystkim przygodowa historia, od której nie sposób się oderwać. Autor tak skonstruował fabułę i tak poprowadził narrację, że w książce nie ma miejsca na oddech. Kolejne niespodziewane wydarzenia spadają na czytelnika nieustannie. W powieści nie ma miejsca na nudę czy przydługie, „przegadane” fragmenty. Każde słowo, każdy opis czy dialog są przemyślane i na właściwym miejscu.

Książka Roberta M. Rynkowskiego kierowana jest do młodszych nastolatków. Wartka akcja, sympatyczni główni bohaterowie, frapująca zagadka i prawdziwe szkolne problemy, z którymi mierzy się wielu uczniów sprawiają, że książki nie da się odłożyć, nie doczytawszy jej do końca. Historię Szczęśliwego zegara z Freiburga po prostu się połyka.

Jurorzy w tej kategorii wyróżnili książkę Krzysztofa Kochańkiego Wszyscy jesteśmy kosmitami (Wydawnictwo Literatura). To zbiór opowiadań, które mogą obudzić nieco zapomniane emocje, jakich doświadczaliśmy przy pierwszym spotkaniu z fantastyką Kiryła Bułyczowa i Stanisława Lema. Przedstawione z dziecięcej perspektywy historie zaskakują oryginalnością, Krzysztof Kochański doskonale odwzorował dziecięcy sposób pojmowania świata, w którym wyobraźnia odgrywa centralną rolę. Siedem opowiadań skonstruowano wedle podobnej zasady; stworzona została opowieść, w której centralne miejsce zajmuje dziecko, a uwaga czytelnika zogniskowana jest na jego marzeniach, przygodach i niezwykłych wnioskach. Codzienność bohaterów, zestawiona z niezwykłymi wydarzeniami, które stają się ich udziałem, obfituje w zabawne sytuacje, zaskakujące sceny i intrygujące wnioski dotyczące przedstawianej codzienności.

Wszyscy jesteśmy kosmitami to udana, pełna humoru i refleksji lektura dla uczniów szkoły podstawowej – tych poszukujących pierwszych kontaktów z literaturą i tych, którzy wolą krótsze formy literackie, mocno nasycone interesującymi zagadnieniami. Pokazuje świat nauki jako przyjazne otoczenie, w którym warto pozostać na dłużej.

Najlepsze książki dla młodzieży

Siła to nie tylko fizyczna zdolność do pokonywania przeszkód. Siła to również umiejętność stawiania czoła wyzwaniom, przeciwnościom i złośliwościom losu. Siła to cecha, która pozwala wznieść się ponad to, co zwyczajne i przeciętne. O silnych młodych kobietach piszą w nagrodzonej przez internautów antologii opowiadań Silna (Wydawnictwo Zielona Sowa) świetne polskie autorki: Anna Cieplak, Natalia Fiedorczuk, Aneta Jadowska, Katarzyna Berenika Miszczuk, Agnieszka Płoszaj i Dominika Słowik, zarażając siłą oraz wiarą w siebie wszystkie czytelniczki.

Publikacja wydana nakładem Zielonej Sowy to mocny i bardzo ważny głos w obecnych, trudnych czasach. To niebanalne historie, które każą czytelniczkom walczyć o swoje prawa i należne im w społeczeństwie miejsce. To opowieści, które uświadamiają, porządkują i inspirują. To – wreszcie – opowiadania, które udowadniają, że siła zawsze, od zarania dziejów była kobietą.

Świat gier komputerowych potrafi pochłonąć bez reszty. Długie godziny spędzane przed ekranem, zaangażowanie w rozwiązanie kolejnych zagadek czy przechodzenie coraz trudniejszych poziomów potrafi mocno oderwać gracza od realnego świata. A gdyby tak dało się przenieść do wirtualnej rzeczywistości? Stać się bohaterem gry i fizycznie doświadczać kolejnych trudności? Tak dzieje się w nagrodzonej przez jurorów wśród książek dla młodzieży powieści Jennifer Bell Wonderscape. Podróż w nieznane (Wydawnictwo Dwukropek).

Wonderscape. Podróż w nieznane to książka, w której akcja toczy się bardzo dynamicznie, do złudzenia przypominając przebieg pełnej zagadek gry komputerowej o zróżnicowanym poziomie trudności. Tutaj obok niesamowitych zbiegów okoliczności i zaskakujących zwrotów akcji dużą rolę odgrywają współpraca bohaterów i umiejętność logicznego myślenia oraz dedukcji.

Wonderscape to publikacja kierowana zarówno do chłopców, jak i do dziewcząt. To opowieść dla miłośników książek, ale też dla fanów gier komputerowych. To historia dla nastoletnich odbiorców, ale też dla dorosłych czytelników. Książka Jennifer Bell dostarcza świetnej rozrywki, ale i skłania do myślenia, przemyca sporo wiedzy i zmusza do zastanowienia i refleksji.

To już wszystkie publikacje nagrodzone w plebiscycie „Najlepsza książka na wiosnę 2021". Ze wszystkimi zgłoszonymi tytułami zapoznać się można na stronie internetowej www.ksiazkanawiosne.pl. Recenzje zaś biorących udział w konkursie książek, ich fragmenty, a także obszerne opinie czytelników znajdziecie, oczywiście, w naszym serwisie.  

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.