Ok豉dka ksi捫ki - 安iat這 mi璠zy oceanami

Data wydania: 2013-03-01
ISBN: 978-83-88722-65-3
Doda/a ksi捫k: Habina

Ocena: 5.13 (32 g這s闚)

Kiedy Tom i Isabel Sherbourne'owie zamieszkali na Janus Rock, niewielkiej wyspie, oddalonej o sto sze嗆dziesi徠 kilometr闚 od wybrze篡 Australii, wierzyli, 瞠 odnale幢i wreszcie upragniony spok鎩 i odt康 wie嗆 b璠 udane 篡cie. On, weteran pierwszej wojny 鈍iatowej, przyj掖 posad latarnika, by uciec od koszmarnych wspomnie z frontu. Ona pragn窸a za這篡 szcz窷liw rodzin z ukochanym m篹czyzn u boku. Nie spodziewali si, 瞠 los wystawi ich na kolejn ci篹k pr鏏... Po dw鏂h poronieniach i urodzeniu martwego ch這pca Isabel dowiaduje si, 瞠 nie b璠zie mog豉 mie wi璚ej dzieci. Pewnego dnia do brzeg闚 wyspy przybija 堯d, ma鹵onkowie znajduj w niej cia這 martwego m篹czyzny i p豉cz帷e niemowl. Isabel uwa瘸 dziewczynk za dar od Boga. Tom niech皻nie ulega namowom 穎ny - zgadza si zatrzyma dziecko i wychowa je jak w豉sne. Nadchodzi dzie chrztu male鎥iej Lucy. Sherbourne'owie wybieraj si do Point Partageuse, rodzinnego miasteczka Isabel. Tam odkrywaj prawd o pochodzeniu przygarni皻ego dziecka. Dowiaduj si, 瞠 Lucy, kt鏎 uwa瘸li za sierot, w rzeczywisto軼i ma matk, kt鏎a od czasu zagini璚ia dziewczynki nieustannie jej poszukuje. Dr璚zony wyrzutami sumienia Tom w tajemnicy przed 穎n decyduje si na krok, kt鏎y na zawsze odmieni losy wielu ludzi... W swojej debiutanckiej powie軼i "安iat這 mi璠zy oceanami" M.L. Stedman, z zawodu prawniczka, stawia fundamentalne pytania o granic pomi璠zy dobrem i z貫m, o intencje le膨ce u podstaw ludzkich wybor闚 moralnych, o w豉軼iwe dzia豉nie w sytuacji, w kt鏎ej ka盥e rozwi您anie wi捫e si z czyim cierpieniem.

Kup ksi捫k 安iat這 mi璠zy oceanami

Musisz by zalogowany, aby komentowa. Zaloguj si lub za堯 konto, je瞠li jeszcze go nie posiadasz.

Opinie o ksi捫ce - 安iat這 mi璠zy oceanami

Avatar u篡tkownika - RudaRecenzuje
RudaRecenzuje
Tak bardzo chcieli mie dziecko, 瞠 postanowili post徙i wbrew zasadom zdrowego rozs康ku. 砰 w tajemnicy, przyj望 na siebie ewentualn krytyk, z豉ma regu造, nadwer篹y moralno嗆. A wszystko dla tej ma貫j istotki. Mam wra瞠nie, 瞠 ta ksi捫ka zdoby豉 moje serce, jeszcze zanim wzi窸am j do r瘯i. Ta historia tak bardzo mnie intrygowa豉, 瞠 w ogóle nie bra豉m pod uwag, 瞠 mog豉by mi si nie spodoba. Oby這 si bez 貫z, co nie znaczy, 瞠 zabrak這 wzrusze i momentów zapieraj帷ych dech. Ta historia podzia豉豉 na mnie bardzo mocno, a powie嗆 ch皻nie zaliczy豉bym do tej najwy窺zych lotów. Bardzo przypad這 mi do gustu osadzenie akcji na odludnej wysepce, klimat samotno軼i, motyw osobniczego  篡cia latarnika i jego 穎ny oraz wplecione w nie dramaty. Zag喚biaj帷 si w t histori wci捫 nasuwa這 mi si okre郵enie „samotno嗆 we dwoje”. Bo z czasem mi璠zy to pi瘯ne ma鹵e雟two zacz窸a wkrada si pustka i cisza, a wspólne tragedie mocniej dzieli造 ni 陰czy造. I to wszystko by這 czu. I napawa這 mnie to du篡m smutkiem i nut refleksji. I wci捫 zastanawia豉m si, do jakich dramatów doprowadzi ich depresja i szale雟two. A tragedi czu by這 w powietrzu. Czytaj帷 t powie嗆 nie sposób nie zastanowi si nad kryterium moralno軼i, nad zbiorem pewnych zasad, które cho powinny by oczywiste czasami mamy ochot zwyczajnie nagi望. Tom i Isabel mieli 鈍iadomo嗆, 瞠 post瘼uj 幢e ...
Avatar u篡tkownika - Alex9
Alex9
Przeczytane:2016-10-30, Przeczyta豉m,
Samotno嗆 mo瞠 by lekiem na ból, pozwala z dala od innych na zmaganie si z tym co zrani這 i pozostawi這 blizny, niewidoczne dla oczu, lecz nie dla serca i umys逝. Jednak czasem kto sprawia, 瞠 do przesz這軼i drzwi przymykaj si i znowu wa積a jest tera幡iejszo嗆, a i przysz這嗆 nabiera ja郾iejszych barw. Szcz窷cie jest w zasi璕u r瘯i, wydaje si takie 豉twe do osi庵ni璚ia, dla niego mo積a wiele po鈍i璚i, ale rachunek za chwile s豉bo軼i zawsze w ko鎍u zostanie wystawiony. Wyspa Janusa dla niektórych wydaje si ostatnim miejsce na Ziemi, gdzie chcieliby zamieszka. Tom uwa瘸 inaczej, ten kawa貫k l康u, smagany s這nymi porywami wiatru, jest dla niego punktem, pozwalaj帷ym na, przynajmniej czasowe, odepchni璚ie od siebie wspomnie. Wci捫 wracaj do niego obrazy z Wielkiej Wojny i twarze tych co stracili w niej 篡cie. Posada latarnika to ucieczka od frontu, 鄉ierci i kilku lat niewyobra瘸lnego dla wi瘯szo軼i koszmaru. Jednak niekiedy pojawia si niespodziewana szansa na pozostawienie za sob z豉 jakiego si do鈍iadczy這. Isabel jest odwa積a, pe軟a rado軼i i zakochana w Tomie, nie przera瘸 jej perspektywa zamieszkania na bezludnej wyspie, z daleka od bliskich. Nie boi si tego, wie, 瞠 u jej boku b璠zie kto kogo kocha i to z wzajemno軼i. Nic nie zapowiada dramatu, którego stan si uczestnikami, jeszcze mog cieszy si sob i przysz造m radosnym wydarzeniem. Niestety poronienia i utrata dziecka to ogromny wstrz御 ...
Avatar u篡tkownika - izagd2121
izagd2121
Przeczytane:2017-09-10, Ocena: 5, Przeczyta豉m, 26 ksi捫ek 2017,

Pi瘯na opowie嗆 o wielkiej mi這軼i, po鈍i璚eniu,  a zarazem o  k豉mstwie i wielkim dramacie jakim jest oddanie dzieckoa prawdziwej matce. Niesamowicie wzruszaj帷a historia...

Avatar u篡tkownika - ola2998
ola2998
Przeczytane:2016-10-07, Ocena: 4, Przeczyta豉m,
S takie ksi捫ki, o kt鏎ych wiemy, 瞠 nie bed 豉twe, 瞠 wzbudz w nas wiele emocji i zmusz do refleksji. Ju po zwyk造m opisie czujemy, 瞠 to b璠zie co wielkiego, co na co czekali鄉y...Chyba 瞠 nie do ko鎍a sprosta naszym oczekiwaniom. "安iat這 mi璠zy oceanami" zosta這 podzielone na trzy cz窷ci. Pierwsz s losy Toma, pocz患szy od wojny a do 郵ubu z Isabel, kolejna to ich wsp鏊ne 篡cie na Janus Rock do tego feralnego dnia, a tak瞠 wychowanie ma貫j Lucy, w ostatniej za skupiamy si na wydarzeniach b璠帷ych konsekwencjami podj皻ych decyzji, gdy prawda ju wychodzi na jaw. I cho autorka ma dobry styl i potrafi wszystko zgrabnie opisa, to mia豉m wra瞠nie, 瞠 pocz徠ek oraz 鈔odek oscyluj帷y wok馧 dorastania ma貫j Lucy jest nieco nu膨cy i opr鏂z dobrze zapowiadaj帷ego si w徠ku, nie ma nic wi璚ej do zaoferowania. Czyli prawd powiedziawszy do ko鎍a drugiej cz窷ci jest poprawnie, ale bez fajerwerk闚. Dopiero trzecia cze嗆 oferuje co wi璚ej, to tutaj rozwija si akcja, czytelnika nareszcie mo瞠 poczu emocje! Jest napi璚ie, niepewno嗆, dramatyzm. To wisienka na torcie, uwie鎍zenie ca貫j pracy, jak wykona豉 autorka, pisz帷 ksi捫k. M.L. Stedman 豉dnie zarysowuje charaktery bohater闚, jednak brak這 mi wi瘯szego wyeksponowania ich g喚bi. 安ietnie opisuje przebieg wydarze, ale w tym wszystkim jakby zapomina o uczuciach bohater闚. O tym, 瞠 w 鈔odku niekt鏎zy tocz bitw, 瞠 maj rozterki, pe軟o przemy郵e - my o tym wiemy, spodziewamy si tego, pod鈍iadomie czujemy, dlaczego post瘼uj tak a nie inaczej, ale mi這 by by這 o tym poczyta, zobaczy, jak podj皻e decyzje i tocz帷a si wok馧 nich historia oddzia逝je na ich psychik, jaki ma wp造w na spos鏏 my郵enia, co towarzyszy這 im przy podejmowaniu decyzji. W tego typu powie軼i wa積e s dog喚bne portrety psychologiczne bohater闚, analizowanie, a tu niestety mi tego zabrak這, dosta豉m zdecydowanie za ma這. "安iat這 mi璠zy oceanami" to powie嗆 o wielu p豉szczyznach 篡cia, porusza kwestie wybor闚 moralnych, pokazuje 瞠 ka盥a z nich ma swoje konsekwencje w przysz這軼i. Nic nie jest tu niejednoznaczne, nie mo瞠my s康zi 瘸dnego z bohater闚, nie podaj帷 go wcze郾iej analizie. Ksi捫ka sk豉nia do zadawania pyta, do przemy郵e i chwili refleksji. I w jakim sensie, mimo tych niedoskona這軼i i niedoci庵ni耩, ma w sobie co pi瘯nego. M.L. Stedman stworzy co dobrego, co co przy dopracowaniu mia這by zadatki na miano "wielkiej". Zapowiada這 si wzruszaj帷o, mog造 by 透y, na co bardzo liczy豉m, ale...pod tym wzgl璠em si rozczarowa豉m. O ile fabu豉 wygl康a naprawd zach璚aj帷o i obiecuje co wyj徠kowego, o tyle efekt nieznacznie psuje s豉be przedstawienie bohater闚 i towarzysz帷ym im emocji. Mo磧iwe, 瞠 to ja tak wysoko podnios豉m poprzeczk i spodziewa豉m si z這tych g鏎, poniewa patrz帷 na opinie innych, "安iat這 mi璠zy oceanami" jest odbierana lepiej ni dobrze. W ka盥ym razie uwa瘸m, 瞠 to pozycja, po kt鏎 warto si璕n望, szczeg鏊nie, 瞠 jest okazja zobaczy histori na wielkim ekranie.
Avatar u篡tkownika - Barbarka
Barbarka
Przeczytane:2017-04-04, Ocena: 6, Przeczyta豉m, 26 ksi捫ek 2017 r,
Pi瘯na i wzruszaj帷a opowie嗆 o ofiarach wojny, o mi這軼i i z造ch decyzjach. Czy mo積a nagi望 prawo w dobrej sprawie w imi mi這軼i ? Czy usprawiedliwi mo積a z這 wyrz康zone w dobrej intencji? Jest to powie嗆, kt鏎 warto przeczyta, nie zapominaj帷 o paczce chusteczek, poniewa nie jedna 透a sp造nie przy czytaniu. Nie obejrza豉m jeszcze filmu nakr璚onego na podstawie tej powie軼i, ale jestem pewna, 瞠 na pewno go obejrz. Polecam.
Avatar u篡tkownika - Montgomery
Montgomery
Przeczytane:2017-01-19, Ocena: 4, Przeczyta豉m, Ksi捫ki 2017,
Ekranizacja ksi捫ki zdoby豉 do嗆 dobr ocen. Czy tym razem film oka瞠 si lepszy od ksi捫ki? Tego nie wiem i szczerze w to w徠pi. 安iatowy bestseller okaza si dla mnie ksi捫k nie do ko鎍a spe軟iaj帷 moje oczekiwania. Nie chc umniejszasz jej warto軼i, gdy ukazuje problem ma鹵onk闚 przed kt鏎ym m鏬豚y stan望 ka盥y. Tre嗆 jest przyst瘼na dla odbiorcy, ksi捫k czyta si szybko i przyjemnie, jednak jak dla mnie, ksi捫ka zosta豉 zbyt bardzo roz這穎na w czasie. Mi璠zy niekt鏎ymi rozdzia豉mi czy epizodami jest przeskok kilku tygodni, miesi璚y czy lat. Chocia jest to drobny szczeg馧, kt鏎y mi przeszkadza, nie ukrywam, 瞠 ksi捫ka potrafi wycisn望 par 貫z.
Avatar u篡tkownika - weronikka1
weronikka1
Przeczytane:2017-01-06, Ocena: 5, Przeczyta豉m, Mam, 52 ksi捫ki 2017,
Zanim si璕n窸am po ksi捫k, mia豉m mieszane uczucia co do jej zakupu. Nie by豉m pewna czy trafi do mnie historia o latarniku i jego 篡ciu na wyspie, na kt鏎ej nie mieszkaj ludzie. Jednak do嗆 du篡 rozg這s sprawi, 瞠 si skusi豉m i jeden z egzemplarzy tej powie軼i trafi na moj p馧k. Jest to moja pierwsza ksi捫ka przeczytana w 2017 roku i mog 鄉ia這 wspomnie, 瞠 rok zacz窸am bardzo dobrze. Oby wszystkie ksi捫ki zrobi造 na mnie takie wra瞠nie jak ta. Szczerze mog j poleci, pomimo 瞠 przez pierwsze kilkana軼ie stron nie wci庵n窸a mnie. P騧niej jednak wszystko si rozwin窸o i zosta豉m poch這ni皻a ca趾owicie. Wiele razy si wzruszy豉m, by豉m r闚nie z豉 na bohater闚, a jednocze郾ie by這 mi ich bardzo szkoda. Pi瘯na powie嗆 o mi這軼i dwojga ludzi, kt鏎zy darz si wielkim uczuciem. S razem ze sob na dobre i na z貫. Tom jest latarnikiem, m篹czyzn z zasadami, kt鏎ych mocno przestrzega. Lecz jak to w 篡ciu bywa, nadszed taki dzie, w kt鏎ym musia wybra pomi璠zy g這sem rozs康ku, a g這sem serca. Lecz czy 豉two walczy z sercem, je瞠li jest nim w豉sna 穎na, kt鏎 kocha si ponad wszystko? Gdy na wyspie pojawi豉 si 堯d, a w niej niemowl wraz z cia貫m m篹czyzny, m這dzi ludzie stan瘭i przed podj璚iem ci篹kiej decyzji. Isabel, 穎na Toma mia豉 za sob poronienia, kt鏎e ci篹ko prze篡豉. Wiedzia豉, 瞠 dzieci ju mie nie mo瞠. Tak瞠 niemowl, kt鏎e nagle pojawi這 si w jej 篡ciu od razu pokocha豉 i nie chcia豉 si z nim rozsta. Tom jednak nie wyobra瘸 sobie, by mia zachowa dziecko i nikogo o tym nie poinformowa. Jednak jego mi這嗆 do 穎ny by豉 tak wielka, 瞠 uleg jej namowom i dziewczynka zosta豉 u nich. Ta decyzja bardzo na m篹czy幡ie ci捫y豉. Ci篹ko mu by這 z ni 篡 i funkcjonowa ka盥ego dnia tak jak gdyby nie pope軟i 瘸dnego b喚du. W 篡ciu rzadko zdarza si, 瞠 nie ponosi si konsekwencji swoich z造ch wybor闚. Jakie konsekwencje ponie郵i bohaterowie tej powie軼i? Czy ich wielka mi這嗆 przetrwa? Czy uda im si naprawi sw鎩 b陰d? Tego oczywi軼ie Wam nie zdradz. Jednak napisz Wam, 瞠 warto pozna t histori. Daje ona nam lekcj i uczymy si, 瞠 dobrzy ludzie r闚nie pope軟iaj b喚dy. Trzeba jednak potrafi si do nich przyzna i pr鏏owa je naprawia. Recenzja pochodzi z mojego bloga http://biblioteczkamoni.blogspot.co.uk/
Avatar u篡tkownika - zksiazkawreku
zksiazkawreku
Przeczytane:2017-01-23, Ocena: 5, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2017,
http://z-ksiazka-w-reku.blogspot.com/ ________________________________________________________________________ ,,安iat這 mi璠zy oceanami" to ksi捫ka, co do kt鏎ej mia豉m du瞠 oczekiwania. Nie tak dawno by這 o niej naprawd g這郾o, recenzje zach璚a造 a film na podstawie ksi捫ki, kt鏎y nied逝go po jej premierze trafi na du篡 ekran, jeszcze bardziej kusi mnie, aby si璕n望 po t pozycj jaj najszybciej. Czy ksi捫ka spe軟i豉 moje oczekiwania? Autorka za pomoc fabu造 przenosi nas do lat 20. ubieg貫go wieku, a dok豉dniej do roku 1920. Przedstawia nam posta Toma Sherbournea, in篡niera z Sydney, kt鏎y walczy na wojnie, i nadal zmaga si ze wspomnieniami, kt鏎e go m璚z. Idealnym rozwi您aniem tego problemu wydaje si by posada latarnika na oddalonej o 100 mil od wybrze篡 Australii ma貫j wyspie Janus Rock, gdzie Tom uk豉da sobie 篡cie z kochaj帷 穎n Isabel, kt鏎a postanawia dzieli z nim samotno嗆. Stopniowo Tom uzyskuje utracony spok鎩 i zaczyna radzi sobie z przesz這軼i. Niestety ich szcz窷cie nie trwa wiecznie. Problemy zaczynaj, gdy ma鹵e雟two chce mie dziecko. Pierwsza ci捫a - poronienie. Druga ci捫a - poronienie. Trzecia ci捫a - narodziny martwego dziecka. Isabela po takich przej軼iach popada w depresj. Zrobi豉by wszystko, aby mie dziecko. I wtedy wydarza si cud - do brzegu wysepki przybija 堯d, w kt鏎ej znajduj si zw這ki m篹czyzny i... niemowl. Tom od razu chce nada sygna, zawiadomi prze這穎nych o takim wydarzeniu, jednak po namowach 穎ny, kieruj帷 si g這sem serca, a nie zasadami moralnymi, postanawia tego nie robi. Niestety podj璚ie takiej decyzji niesie za sob konsekwencje, kt鏎e po這膨 si cieniem na 篡ciu wielu ludzi. Odpowiadaj na pytanie - ksi捫ka mnie nie zawiod豉, aczkolwiek mam niewielkie zastrze瞠nia. Po pierwsze - j瞛yk. Nie wiem czemu, ale autorka tak napisa豉 ksi捫k, 瞠 mia豉m wra瞠nie jakbym czyta豉 lektur. Pierwsza lektura jaka przysz豉 mi na my郵 to ,,Robinson Crusoe". My郵, 瞠 autorka bardzo wczu豉 si w klimat lat 20. ubieg貫go wieku, dlatego te j瞛yk m鏬 troch niewsp馧czesny i bardziej skomplikowany ni ten, kt鏎y mo瞠my znale潭 w ksi捫kach, kt鏎ych akcja dzieje si wsp馧cze郾ie. Po drugie - ma這 dynamiczna akcja. Wszystko w tej ksi捫ce jest powolne, leniwe, jakby monotonne. Nie ma takiego dreszczyku, dzi瘯i kt鏎emu powie嗆 czyta這by si z wypiekami na twarzy. Ksi捫ka r闚nie nie wstrz御n窸a mn tak, jakbym chcia豉 aby to zrobi豉, oby這 si bez 貫z i stosu chusteczek. Aczkolwiek autorka postara豉 si, aby鄉y emocje odczuwali wraz z bohaterami. Cierpia豉m razem z Isabel, kiedy poroni豉. Cierpia豉m, gdy urodzi豉 martwe dziecko. Cierpia豉m r闚nie z Tomem, kt鏎y nie m鏬 sobie poradzi psychicznie z zaistnia陰 sytuacj. Jednak po mimo kilku minus闚 uwa瘸m, 瞠 ,,安iat這 mi璠zy oceanami" to 鈍ietna ksi捫ka, ko這 kt鏎ej nie mo積a przej嗆 oboj皻nie. To pozycja, kt鏎a porusza bardzo trudny temat. To powie嗆 o dokonywaniu niew豉軼iwych wybor闚 i ponoszeniu konsekwencji wynikaj帷ych z podj皻ej decyzji. Autorka pokazuje, do czego s zdolni rodzice, a szczeg鏊nie kobieta, kt鏎a tak bardzo pragnie dziecka, 瞠 zachowuje si wr璚z egoistycznie. Zrobi wszystko, aby swoje pragnienie spe軟i, nie patrz帷 na to, 瞠 mo瞠 tym kogo krzywdzi. Ksi捫ka zdecydowanie zmusza do refleksji. Nie raz podczas lektury zastanawia豉m si, co bym zrobi豉 na miejscu Isabel i Toma. Zatrzyma豉bym dziecko czy wezwa豉 pomoc? Naprawd nie wiem... I jestem pewna, 瞠 nikt z Was nie wie, bo nie mo積a wiedzie, jak decyzj podj窸oby si w emocjach. Nie mo積a zatem pot瘼ia zachowania Isabel. Chcia豉 dobrze, ale niestety... Podejmuj帷 decyzj o zatrzymaniu dziecka, jej 篡cie zamieni這 si w jedno wielkie k豉mstwo. Podsumowuj帷, ,,安iat這 mi璠zy oceanami" to poruszaj帷a powie嗆 o niszczycielskiej sile niew豉軼iwych wybor闚. O z造ch decyzjach podejmowanych przez dobrych ludzi. O szcz窷ciu, z kt鏎ego tak trudno zrezygnowa szczeg鏊nie, gdy jest ono na wyci庵ni璚ie r瘯i. Polecam!
Avatar u篡tkownika - agusia97
agusia97
Przeczytane:2017-01-16, Ocena: 5, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2017,
Latarnia znajduj帷a si na Janus Rock p這nie dla wszystkich, kt鏎zy tego potrzebuj. Sama wyspa umiejscowiona jest pomi璠zy dwoma oceanami, wi璚 wyobra瞠nie sobie latarni w tym w豉郾ie miejscu przywo逝je bajkowy obraz. Autorka powie軼i stawie przed czytelnikiem bardzo wa積e pytanie na kt鏎e naprawd ci篹ko jest znale潭 m康r i w豉軼iw odpowied. Opr鏂z kilku zaskakuj帷ych moment闚, fabu豉 ksi捫ki jest raczej monotonna. Jednak w najbardziej pozytywnym tego s這wa znaczeniu. Czasami potrzebujemy w豉郾ie takiej ksi捫ki, kt鏎a pozwoli nam ca趾owicie wch這n望 klimat innego 鈍iata i kompletnie si w nim zatraci. Jest to ten rodzaj powie軼i przy, kt鏎ej siadamy "tylko na p馧 godzinki", jedynie po to by ockn望 si w 鈔odku nocy z panik w oczach, gdy w豉郾ie zgubili鄉y jeden dzie. Pomimo wszystko jest to niezmiernie satysfakcjonuj帷e. Jedyny minus, to charakter Isabel, nie wiem dlaczego, ale momentami okropnie mnie ona denerwowa豉. Prawdopodobnie jest to wina tego, 瞠 zupe軟ie nie potrafi豉m postawi si w jej sytuacji, niekt鏎e jej zachowania by造 jak najbardziej rozs康ne, ale czasami mia豉m ochot mocno ni potrz御n望. W opozycji do Isabel, Toma rozumiem w stu procentach. Rozumiem jego potrzeb dobrego spe軟ienia obowi您ku i post瘼owania zgodnie z zasadami, potrafi te sobie wyobrazi co nim kierowa這 kiedy w ko鎍u uleg namowom 穎ny. Zako鎍zenie ksi捫ki chyba nie mog這by by lepsze, ale pomimo tego ci庵le nie mog przesta o nim my郵e, co chyba stanowi najlepsz recenzj.
Avatar u篡tkownika - ania87
ania87
Przeczytane:2017-01-09, Ocena: 6, Przeczyta豉m, Mam,
Ksi捫ka,kt鏎 nie spos鏏 zaponnie.Czyta豉m j z zapartym tchem i p豉ka豉m jak b鏏r.Polecam ka盥ej kobiecie zw豉szcza matkom.
Avatar u篡tkownika - MonikaP
MonikaP
Przeczytane:2017-01-09, Ocena: 6, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2017,
Wzruszaj帷a opowie嗆 o mi這軼i, po鈍i璚eniu, macierzy雟twie. Momentami mo瞠 troch ckliwa, ale wcale mi to nie przeszkadza這. Polecam!
Avatar u篡tkownika - terka
terka
Ocena: 6, Czytam,
Polecam kobietom , naprawd dobra, taka zyciowa ksi您ka od kt鏎ej ci瞛ko sie oderwac .Czytajacpopadam w zadum zastanawiaj帷 sie nad losem bohater闚 ,mnie ksi捫ka zmusza do zadumy , marzen a r闚niez s momenty gdzie i 透y pop造na.Naprawde polecam
Avatar u篡tkownika - jagna1978
jagna1978
Przeczytane:2016-12-16, Ocena: 6, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2016,
Jest Rok 1920 Tom Sherbourne, in篡nier z Sydney, pomimo uplywu czasu nie mo瞠 si upora ze wspomnieniami z Wielkiej Wojny.Dostaje posade latarnika na oddalonej o 100 mil od wybrze篡 Australii niezamieszkanej wysepce Janus Rock.Zamieszkuje tam z kochaj帷a 穎na Isabel.Wspolnie probuja uporac sie z przeszloscia i borykaja sie z trodna terazniejszoscia.Ksiazka pokazuje jak zycie czlowieka moze sie diametralnie i nieodwracalnie zmienic pod wplywem dokonywania dobrych lub zlych wyborow.Wciagajaca ,zyciowa a jednoczesnie troche przerazajaca.Warto przeczytac.Polecam.
Avatar u篡tkownika - ewelinah
ewelinah
Przeczytane:2016-11-16, Ocena: 6, Przeczyta豉m, 26 ksi捫ek 2016,
6!!! Najlepsza ksi捫ka jak kiedykolwiek czyta豉m. Teraz b璠 chcia豉 obejrze film dla por闚nania. Pi瘯na, wzruszaj帷a i daj帷a do my郵enia. Cz這wiek czytaj帷 zastanawia si jakby sam post徙i w tej sytuacji.
Avatar u篡tkownika - niebieska_zaklad
niebieska_zaklad
Przeczytane:2016-11-03, Ocena: 5, Przeczyta豉m,
Kiedy kilka tygodni temu zobaczy豉m w kinie trailer ,,安iat豉 mi璠zy ocenami", pomy郵a豉m sobie: ,,O matko, co za melodramat. To na pewno nie jest film dla mnie". Tymczasem nied逝go potem w r璚e wpad豉 mi ksi捫ka pod tym samym tytu貫m i - o dziwo - niemal od pierwszych stron urzek豉 mnie swoim melancholijnym klimatem. Gdybym mia豉 wybra idealn, pe軟 refleksji powie嗆 na listopadowe wieczory, wskaza豉bym w豉郾ie debiut M.L. Stedman. To, co na filmowym zwiastunie wydawa這 mi si przejaskrawionym graniem na emocjach, w ksi捫ce jest opisane niezwykle wiarygodnie i ciekawie. Autorka niespiesznie wprowadza czytelnika w 鈍iat problem闚 bohater闚, a dzi瘯i temu stwarza mo磧iwo嗆 ich dobrego poznania. G堯wn postaci jest Tom, trzydziestoletni m篹czyzna, kt鏎y zmaga si z wojenn traum. Po powrocie z frontu, zbiegiem okoliczno軼i poznaje m這d i pe軟 篡cia Isabel. Pobieraj si, a nast瘼nie zamieszkuj na samotnej wyspie, gdzie Tom obejmuje posad latarnika. Rozpoczynaj pustelnicze, ale szcz窷liwe 篡cie we dwoje. Wszystko zdaje si uk豉da dobrze, do czasu pierwszego poronienia Isabel. Kiedy dowiaduje si, 瞠 nie b璠zie mog豉 mie dzieci, popada w depresj. I w豉郾ie wtedy na wyspie pojawia si... niemowl. Przeznaczenie czy przypadek? Ma鹵e雟two stanie przed trudn decyzj, kt鏎a po這篡 si cieniem na 篡ciu wielu niewinnych os鏏. To opowie嗆 o trudnej sztuce wybor闚 i konsekwencjach z nimi zwi您anych. W g堯wnej mierze historia opowiedziana jest z perspektywy Toma, jego dylemat闚 moralnych oraz rozterek. Isabel jest raczej t, kt鏎a wie czego chce i kt鏎a zamierza by szcz窷liwa nawet kosztem innych. Tylko czyja postawa 篡ciowa jest w豉軼iwa? M.L. Stedman pr鏏uje odpowiedzie na pytanie, co jest wa積iejsze - w豉sne szcz窷cie czy czyste sumienie? Samotno嗆, mi這嗆, nienawi嗆 i przemijanie. A nad trudnym, nieuniknionym losem bohater闚 g鏎uje niezniszczalna, symboliczna latarnia morska. Ksi捫ka ta, cho jej akcja dzieje si powoli, obfituje w emocjonalne fragmenty i sk豉nia do wielu przemy郵e. A co najwa積iejsze, czytaj帷 j, mia豉m poczucie dobrze sp璠zonego czasu. Teraz nie dziwi si, 瞠 powie嗆 sprzeda豉 si na 鈍iecie w 2,3 milionach egzemplarzy. I nawet zmieni豉m zdanie odno郾ie filmu na jej podstawie - pod koniec listopada zn闚 wybieram si do kina. :-)
Avatar u篡tkownika - kasiulek17
kasiulek17
Przeczytane:2016-11-03, Ocena: 5, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2016, Mam,
Historia opisana prze M.L. Stedman wci庵n窸a mnie ju od samego pocz徠ku i pomimo jakby troch ckliwego j瞛yka, kt鏎y mnie momentami dra積i, co w tyle g這wy m闚i這 mi, 瞠 to b璠zie dobra historia, historia kt鏎a zostanie w mojej pami璚i na d逝go. Autorka bardzo skrupulatnie opisa豉 portrety psychologicznego ka盥ego bohatera. Ka盥y z nich zmaga si z decyzj kt鏎 podj掖. Z jednej strony uwa瘸j, 瞠 podj瘭i j s逝sznie, a z drugiej jednak gdzie pojawia si my郵, 瞠 mo瞠 kto czeka na to dziecko. I tak te jest, po jakim czasie Tom spotyka matk dziewczynki. Wi璚ej: http://www.zksiazkawdloni.pl/2016/11/swiato-miedzy-oceanami-ml-stedman.html
Avatar u篡tkownika - Mirania
Mirania
Przeczytane:2014-02-08, Ocena: 5, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki w 2014,
Niezmiernie ceni ksi捫ki, kt鏎e wstrz御aj moim 鈍iatopogl康em, zasadami i wr璚z bole郾ie u鈍iadamiaj, 瞠 nic na tym przedziwnym 鈍iecie nie jest oczywiste, a ka盥y grzech ma swoj w豉sn, wymykaj帷 si wszelkim ramom i ocenom histori. "安iat這 mi璠zy oceanami" to powie嗆 bardzo przewidywalna i w豉郾ie dlatego niezmiernie mocno trzymaj帷a w napi璚iu. Wiemy bowiem, 瞠 w malowniczo i koj帷o wykreowanym 鈍iecie nast徙i dramat. Wiemy, 瞠 dobrzy, serdeczni, otwarci, lecz ci篹ko do鈍iadczeni przez los ludzie - zostan dotkni璚i jeszcze bardziej, zranieni 鄉iertelnie i bez nadziei na uzdrowienie. Z ka盥 kart przywi您ujemy si do nich coraz mocniej, cho coraz wyra幡iej widzimy, 瞠 瘸dne pustkowie, 瘸dna latarnia i 瘸dne mg造 nie ukryj z豉, kt鏎e stanowi istot ich czynu. Zdajemy sobie spraw z tragicznych konsekwencji pope軟ianego przest瘼stwa, a jednak tak bardzo chcemy, by nikt go nie dostrzeg. By... kradzie dziecka pozosta豉 niezauwa穎na...
Avatar u篡tkownika - Verri
Verri
Przeczytane:2014-06-08, Ocena: 6, Przeczyta貫m, Mam,
Na pewno d逝go nie zapomn tej ksi捫ki..by mo瞠 nie wywo豉豉by takich emocji w formie tradycyjnej, ale ja akurat s逝cha豉m audiobooka w rewelacyjnym wykonaniu Dereszowskiej..- to nie by這 czytanie to by豉 gra, niczym wspania貫 s逝chowisko.A co do tre軼i ksi捫ka ciekawa, poruszaj帷a trudne tematy, zmuszaj帷a do my郵enia,,.Czytaj帷" ca造 czas si zastanawia豉m co ja bym ja zrobi豉 na miejscu Toma i Isabel..jedno wiem na pewno nie chcia豉bym si znale潭 w ich sytuacji i stan望 przed wyborami, przed jakimi postawi ich Los.A ju najbardziej by這 mi 瘸l ma貫j Lucy..Lulu jak to j nazywa Tom Jak na autorski debiut to naprawd bardzo dobra ksi捫ka, mam nadziej,瞠 autorka nie poprzestanie tylko na tej jednej ksi捫ce..Da豉bym 5 ale dzi瘯i Dereszowskiej jest o stopie wy瞠j;:)
Avatar u篡tkownika - magdkos
magdkos
Przeczytane:2014-01-31, Ocena: 5, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2014,
Znalaz豉m t ksi捫k w bibliotece na p馧ce "Od堯 tu ksi捫k je郵i nie wiesz ,gdzie jest jej miejsce". Zach璚i mnie kr鏒ki opis i fakt ,瞠 to debiut ,kt鏎y ju dotar do 28 kraj闚. Zazwyczaj zapominam o takich ksi捫kach zaraz po przeczytaniu... Tej nie zapomn. Historia poruszy豉 mnie i moje serce szczeg鏊nie,瞠 czyta豉m j na 堯磬u le膨c obok mojej 酥i帷ej c鏎ki ,kt鏎ej widok doprowadza mnie co i rusz do wzrusze. Tom i Isabel s dla mnie lud幟i ,kt鏎ych pokocha豉m od pierwszych stron. Za to co zrobili, za to jak kochali ma陰 Lucy i za to ,瞠 j oddali ,gdy by這 trzeba. Za to ,瞠 Isabel si nie podda豉 ,cho musia豉 zwr鏂i dziecko prawdziwej matce. Uwielbiam Hannah za to ,瞠 by豉 cierpliwa i nie podda豉 si c鏎ce ,kt鏎a nie chcia豉 jej zna. Uwielbiam autork za to ,瞠 pozwoli豉 mi przesta p豉ka na ko鎍u, daj帷 mi szans bym wierzy豉 ,瞠 Tom umrze szcz窷liwy...M鏂 jeszcze raz zobaczy swoj ma陰 Lulu. Wr鏂 do tej ksi捫ki, gdy b璠 star Pani:) Dla wzrusze! Dlaczego nie sze嗆? Za to ,瞠 brakuje jeszcze Pani autorce dopracowania. Zdania s bardzo proste , brakuje opis闚 i wida ,瞠 to "鈍ie篡na" ,ale wierze w ni bardzo!
Avatar u篡tkownika - zaczytanaKlaudia
zaczytanaKlaudia
Przeczytane:2017-08-30, Ocena: 5, Przeczyta豉m, 12 ksi捫ek 2017, Mam,
Avatar u篡tkownika - Betsy
Betsy
Przeczytane:2017-07-30, Ocena: 6, Przeczyta豉m, Literatura zagraniczna, Po篡czone, Ulubione, Warte uwagi,
Avatar u篡tkownika - Atol
Atol