Oto książki roku 2018!

Data: 2019-02-04 21:08:14 | Ten artykuł przeczytasz w 33 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Oto książki roku 2018!

Ponad 100 książek nagrodzonych w kwartalnych plebiscytach serwisu Granice.pl („Najlepsza książka na wiosnę", „Najlepsza książka na lato", „Najlepsza książka na jesień" oraz „Najlepsza książka na zimę") rywalizowało w 14 kategoriach o uznanie jurorów i internautów w najstarszym internetowym konkursie i plebiscycie „Książki Roku", organizowanym już od 10 lat przez redakcję serwisu Granice.pl. W głosowaniu oddano ponad 55 tysięcy głosów. Które książki wydane w 2018 roku zapamiętamy na dłużej?

– Od dziesięciu lat w kwartalnych konkursach serwisu Granice.pl – wszystko o literaturze wybieramy „Książki Roku" – podsumowuje Sławomir Krempa, redaktor naczelny serwisu. Konkursowe kategorie pozwalają na wskazanie najbardziej interesujących tytułów minionego roku. Wyboru dokonuje grono profesjonalistów zajmujących się rynkiem książki oraz – równolegle – czytelnicy, głosujący za pośrednictwem strony internetowej www.ksiazkiroku.pl W ten sposób w naszych plebiscytach odbija się jak w zwierciadle polski rynek książki, panujące na nim mody i trendy. 

– Co ważne, w odróżnieniu od powstałych dużo później przedsięwzięć naśladujących ideę naszego plebiscytu lub kopiujących modele zachodnie, w plebiscycie serwisu Granice.pl głosowanie internautów jest w pełni wiarygodne. Każdy może założyć i potwierdzić dowolną liczbę kont w każdym z serwisów o książkach, podobnie jak każdy może założyć dowolną liczbę kont mailowych i w ten sposób wpływać na wyniki głosowania w podobnych konkursach. Dlatego kilka lat temu wprowadziliśmy konieczność potwierdzenia głosów za pomocą smsów. Od tego czasu możemy zagwarantować, że w naszym plebiscycie głosują prawdziwi ludzie. My naprawdę oddajemy głos w ręce czytelników. 

Tegoroczni zwycięzcy

Najważniejszą spośród nagród - nagrodą główną jury - uhonorowana została powieść Marty Handschke Brzuch Matki Boskiej (Wydawnictwo Czarne).

Jej autorka, wokalistka zespołu Kobiety, przez lata zbierała rodzinne opowieści, by ocalić je od zapomnienia. Historie Ziuty, Kazi, Waci, Gabrysi, Marty i Marianny, kilku pokoleń kobiet należących do jednej rodziny, mają więc autentyczne odpowiedniki. Ale tu, ujęte w słowa proste, lecz złożone w narrację niemalże poetycką, nabierają uniwersalnego wymiaru. Marta Handschke opowiada o niełatwym losie kobiet, o ich radościach i – przede wszystkim – smutkach. Historię, którą bez wątpienia warto poznać.

Internauci najczęściej głosowali na Fandom Anny Day (Wydawnictwo Jaguar). 

Pewnie nieraz zdarzyło się czytelnikom marzyć o tym, by przenieść się do fikcyjnej krainy, stworzonej przez autora książki. Miejsce takie fascynować może swoją niepowtarzalnością, utopijnością, przyciągać nas mogą niesamowici, nietuzinkowi czy idealni bohaterowie. Nie myślimy jednak zwykle o negatywnych stronach opisywanych miejsc. Nie zdajemy też sobie sprawy z tego, że miejsca naszych marzeń mogą okazać się prawdziwym piekłem. O konsekwencjach nieprzemyślanych marzeń, o tym, co to znaczy być człowiekiem i czym tak naprawdę jest człowieczeństwo, opowiada napisana z rozmachem fenomenalna powieść Anny Day.

Najlepsza proza

Pośród literatury pięknej polskich autorów jurorzy postanowili wyróżnić powieść Hanny Kowalewskiej Zanim odfrunę (Wydawnictwo Literackie). 

To książka bardzo złożona, wielowątkowa. I chociaż poruszone w niej wątki nawzajem się przenikają i miejscami splatają, to można odnieść wrażenie, że każda z opowiadanych historii żyje własnym życiem. Ścieżki bohaterów opowieści krzyżują się, czasami przez dłuższą chwilę nawet biegną równolegle, by za moment znowu się rozdzielić i oddalić w różnych kierunkach. Powieść Hanny Kowalewskiej opowiada o życiu, z wszystkimi jego wzniosłymi oraz przygnębiającymi chwilami. Tym jednak, co wyróżnia Zanim odfrunę od setek powielających ten sam schemat powieści obyczajowych, jest niezwykły styl oraz poetyckość narracji, która uszlachetnia i pointuje każdy podrozdział książki. Hanna Kowalewska gmatwa wątki, komplikuje relacje, splata kolejne wydarzenia. Jednak gdy przyjrzymy się tym zabiegom z dystansu, zrozumiemy, że tak właśnie wygląda prawdziwe życie. Jest skomplikowane, a pewne sytuacje wydają się nam najczęściej po prostu zbyt trudne do zaakceptowania.

Najwięcej głosów czytelników otrzymały w tej kategori ex aeqo dwie książki. Pierwszą z nich jest znakomita powieść Joanny Bartoń Drzazgi (Wydawnictwo Janka). 

– Jest w metaforycznym języku tej książki ironiczny humor, jest dystans. To głos współczesny, pełen modnych wyrazów oraz słów o dużej mocy rażenia, jak np. „matka”. I choć właśnie macierzyństwo, przełamanie stereotypu matki Polki jest tu ważną kwestią, to jednak ja odczytuję Drzazgi przede wszystkim jako opowieść o poszukiwaniu siebie i własnej przestrzeni – podkreśla Kinga Młynarska. – Liliana jest bohaterką, która wiecznie błądzi. Jak każdy z nas pragnie szczęścia i gdy dostaje jego namiastkę, w pełni się tym zadowala – ale zawsze tylko do czasu. Potem dusi się w związkach, dających początkowo satysfakcję, odrzuca role, w jakie każe jej się wcielać na przykład społeczeństwo.

Drugą spośród książek wyróżnionych przez internautów w kategorii prozy polskiej jest Błazen w stroju klauna Arka Borowika (Wydawnictwo Dobra Literatura). 

– Borowik trafnie odczytał problemy współczesności i wplótł je w humorystyczną fabułę, która skłania z kolei do smutnych refleksji nad kondycją naszego społeczeństwa – pisze Katarzyna Kurowska. – Zestawienie realiów życia Strawińskiego z opowiadanymi przez niego współczesnymi wersjami baśni o Śpiącej Królewnie i Kopciuszku pokazuje, że funkcjonujemy w rzeczywistości, która nie różni się od tej pozornie fikcyjnej, a wręcz wydaje się bardziej wykreowana i literacka niż brutalnie życiowy świat przedstawiony w opowieściach. Błazen w stroju klauna miał być w zamierzeniu zabawną książką. Ten humor da się wyczuć w dialogach, kreacjach postaci oraz w rozwiązaniach fabularnych, nie jest to jednak ostatecznie powieść zabawna, lecz absurdalna, na swój przerażający sposób.

Spośród literatury pięknej autorów zagranicznych jurorzy wybrali jako najciekawszą książkę minionego roku Dziecko z ziemi Fuminori Nakamury (Kwiaty Orientu). 

– To ponura wizja świata pełnego przemocy, braku ludzkich uczuć, okrucieństwa i biedy. Ludzie krzywdzą tu słabszych, bo mają taką możliwość. Alkoholizm staje się sposobem na przetrwanie. Przerażająca samotność pracującego w nocy tokijskiego taksówkarza, którego zarobki nie wystarczają prawie na nic, jest zaprzeczeniem wizerunku Japonii, kraju ładu, dostatku i harmonii. Nawet jedyna przyjaciółka głównego bohatera, Sayuko, samotna alkoholiczka, lecząca swoje własne traumy, rozumie, że w tym świecie i jej nic dobrego nie czeka. Wymienia swoje przeżycia i ciało na kąt u bohatera, opowiadając mu smutne historie. Nie jest to łatwa proza, ale pozwala spojrzeć na Japonię z innej perspektywy – twierdzi dr Adrianna Michalewska.

Czytelnicy w kategorii prozy obcej najczęściej głosowali na powieść Marka Sullivana Pod szkarłatnym niebem (Edipresse Książki). 

Najbardziej niesamowite historie pisze samo życie. Każdy z nas z pewnością zetknął się już z wieloma poruszającymi historiami niezwykłych ludzi. To, co zdołali w życiu osiągnąć, inspiruje nas i motywuje do działań, więc naprawdę szkoda, gdy jeden z tych niesamowitych ludzi, pomimo swoich niewiarygodnych dokonań, popada w niemal całkowite zapomnienie. Całe szczęście, że Mark Sullivan odkrył historię Pino Lelli, który pomagał uciekającym przez Alpy Żydom w czasach II wojny światowej, a potem został osobistym kierowcą jednego z przywódców Trzeciej Rzeszy, prowadząc równocześnie działalność szpiegowską. Autor oparł na niej fascynującą powieść. Pod szkarłatnym niebem to historia, którą warto poznać i przeżyć po swojemu. Opowieść tak niewiarygodna, a przy tym w dużej mierze prawdziwa. To zdecydowanie jedna z bardziej interesujących pozycji, wydanych w ubiegłym roku – podsumowuje Agnieszka Kosińska. 

Wielkie emocje czyli najlepsze powieści obyczajowe i romanse

Za najlepszą powieść obyczajową 2018 roku krytycy uznali Prawdę czy wyzwanie Non Pratt (Zielona Sowa). 

Prawda czy wyzwanie staje się popularnym kanałem na youtubie. Dwoje młodych, zamaskowanych ludzi podejmuje wyzwania i mówi prawdę. Bohaterami są Dziewczyna mówiąca prawdę i Chłopak podejmujący wyzwania. Są sympatyczni, zabawni, mają oryginalne pomysły. Wiele jest takich filmików w sieci, większość ogląda się bezrefleksyjnie. Non Pratt w błyskotliwy sposób pokazuje, co może się kryć za niewinnie wyglądającą zabawą przed kamerą. To jedna z lepszych książek – nie tylko dla młodzieży – jakie ukazały się w ostatnich miesiącach. Fabuła wciąga od początku do końca, każdy rozdział pochłania się z przyjemnością, bo rozwój fabuły i finał trudno przewidzieć. Poza tym – posiada wartość wychowawczą i edukacyjną. Ale nie tylko dla młodzieży – przede wszystkim dla dorosłych czytelników. Rodzice mogą wreszcie zrozumieć, na czym polega fenomen Youtube'a. Mądra książka, której warto poświęcić czas – ocenia dr Katarzyna Krzan. 

Najlepszym romansem minionego roku jest bez wątpienia wyróżniona przez jurorów książka Doroty Milli To jedno spojrzenie (Wydawnictwo Filia). 

Autorka snuje opowieść o Rozalii, która wyjechała z rodzinego Dźwirzyna do Warszawy, aby otworzyć tam Salonik Spojrzeń. Gdy poznaje zupełnie od niej odmiennego Drogomira, jedno spojrzenie wystarczy, by ich losy się splotły. Jednak czy na zawsze? Jakie przeciwności losu będą musieli pokonać? Czy znajdą szczęście? Akcja powieści toczy się niespiesznie, jednak ta pełna emocji książka z pewnością zainteresuje wszystkich miłośników gatunku.  

Czytelnicy jako najlepszy romans 2018 roku wskazali Pierwsze wrażenia Curtis Sittenfeld (Wydawnictwo Sonia Draga). 

– Duma i uprzedzenie Jane Austen to bez wątpienia prawdziwy fenomen wydawniczy – jedna z pierwszych powieści romantyczno-obyczajowych, wytyczająca zasady gatunku, a jednocześnie nie mająca sobie równych. Podobno należy do ulubionych lektur Brytyjczyków (choć być może na podobnej zasadzie, jak ulubionym pisarzem Polaków jest Henryk Sienkiewicz – z klasykami po prostu się nie dyskutuje). Pierwotny tytuł jej dzieła brzmiał Pierwsze wrażenia i taki też przyjęła współczesna autorka, Curtis Sittenfeld, przenosząc akcję do XXI wieku. Trzeba przyznać, że uczyniła to niemal dosłownie, nadając bohaterom imiona takie jak w pierwowzorze, kopiując też ich charaktery i zachowania. Dzięki temu, być może, historia ta stanie się jeszcze bardziej interesująca dla współczesnego czytelnika.

W kategorii powieści obyczajowych internauci zdecydowali się wyróżnić książkę Miry Białkowskiej Wcale mi nie zależy (Wydawnictwo Literackie Białe Pióro).

– Powieść Miry Białkowskiej to książka, która rozbawi, wyciśnie łezkę wzruszenia i uświadomi „księżniczkom”, że przydzielony pakiet szczęścia nie jest bezterminowy – pisze w uzasadnieniu dokonanego wyboru głosująca na tę książkę czytelniczka, Joanna Hajduga. A pisarka Anita Scharmach dodaje:

– Zabawna opowieść o tym, co w życiu najważniejsze. Śmiech, wzruszenie, przyjaźń i... miłość. 

 Mocne wrażenia. Najlepsze kryminały i thrillery

Najlepszy thriller 2018 roku? Zdaniem jurorów to Detonator Kathrin Lange (Media Rodzina). 

– To książka bardzo aktualna, bo dotykająca tematu fanatyzmu religijnego – docenia dr Kalina Beluch. – Przerażająca, ale nie ze względu na obrazy przemocy. Oczywiście, są tu krwawe sceny, ale prawdziwą grozę budzi coś innego. To, jak można manipulować ludźmi. Łamać ich psychikę. Sprawiać, że zagłuszą w sobie w imię wyższych celów najsilniejszy z instynktów – samozachowawczy i zdecydują się na dobrowolne zadanie sobie śmierci. Wstrząsająca lektura.

Najwięcej głosów internautów zdobył thriller Lisy Gardner Krok za tobą (Wydawnictwo Sonia Draga). 

Czytelnicy w nadesłanych uzasadnieniach doceniali odbiegającą od schematów fabułę, wiarygodnych bohaterów, znakomicie budowane napięcie. Losy skrzywdzonego rodzeństwa, rozdzielonego w wyniku dramatycznych wydarzeń, autentycznie poruszają i angażują czytelników. Dopracowana psychologia postaci dopełnia całości – Krok za tobą to Lisa Gardner w najwyższej formie.  

W kategorii kryminalnej internauci wyróżnili Dom bez klamek Jędrzeja Pasierskiego (Wydawnictwo Czarne). 

– Powieściowy świat to mikrokosmos zwykłych, zniszczonych życiem ludzi, którzy doświadczyli w przeszłości wiele złego. Śledztwo prowadzone w powieści staje się poniekąd odkrywaniem tajemnic z dzieciństwa. To sprawia, że postaci stają się prawdziwsze, bardziej przekonujące. Autor nie sili się na wymyślanie nieprawdopodobnych rozwiązań, na które nie wpadłby czytelnik. Czuć tu pokorę i szacunek dla tego, kto został przez autora zaproszony do udziału w dochodzeniu – mówi dr Katarzyna Krzan. 

Wybór jurorów padł na powieść Wioletka na tropie zbrodni Katarzyny Gurnard (Wydawnictwo Lira). 

– Warto podkreślić, że wśród kryminałów nie muszą dominować lektury depresyjne i mroczne – twierdzi Sławomir Krempa. – Wioletka na tropie zbrodni to powieść utrzymana w konwencji cosy crime. Najprościej rzecz ujmując: to kryminał, który potrafi wciągnąć, ale nie wywołuje w czytelniku w żaden sposób dyskomfortu. Nie ma tu miejsca na drastyczne opisy czy zbyt dużo niepokoju. Śledztwo najczęściej prowadzą domorośli detektywi-amatorzy, bywa, że mocno wchodząc w paradę policji. Zamiast – lub obok – lekkiego dreszczyku emocji mamy też często wybuchy śmiechu. Tak właśnie jest w przypadku wyróżnionej powieści Katarzyny Gurnard. 

 Poradniki

Wyróżnione w tym roku poradniki także wskazują na dużą różnorodność tego rodzaju publikacji. Jurorzy nagrodzili w tej kategorii dwa tytuły. Pierwszym z nich był Praktyczny poradnik terapii wad wymowy Sandry Glej (Oficyna Wydawnicza Impuls). 

Problemy z poprawną wymową spotykane są u dzieci coraz częściej. Wie o tym każdy rodzic, którego dziecko chodzi do przedszkola czy uczy się w młodszych klasach szkoły podstawowej. Ale nie każdy spośród rodziców wie, że nie zawsze wystarczy długotrwała terapia u logopedy. Równie ważna jest praca z dzieckiem i zrozumienie jego problemów. Znakomicie pomaga w tym poradnik Sandry Glej, przystępnie napisany, systematyzujący wiedzę i zawierający wiele ćwiczeń praktycznych. 

Drugim poradnikiem nagrodzonym w tym roku przez krytyków okazał się... atlas zdrowia, zatytułowany Poradź mi, doktorze, który ukazał się nakładem Wydawnictwa Jedność

Niniejsza pozycja stanowi odpowiedź na potrzeby naszych czasów, gdy dla większości z nas najpopularniejsze źródło informacji w zakresie zdrowia stanowi Internet i liczne fora, które z prawdą i fachowością mają niewiele wspólnego. Ten atlas daje nam alternatywę, profesjonalną wiedzę specjalistów, którzy w prosty, przystępny i celny sposób odpowiadają na wszelkie pytania, wątpliwości i obawy czytelników. Dzięki tej książce będziemy w stanie rozpoznać pierwsze objawy, a tym samym zaradzić im w jak najkrótszym czasie, gdy jest to najprostsze i najłatwiejsze. Tym samym też powiedzieć o tej publikacji, że jest cenną, to zdecydowanie zbyt mało – docenia atuty publikacji czytelniczka, Urszula Janiszyn.

Najwięcej głosów internautów w tej kategorii przypadło publikacji Agnieszki Nitsu Zdrowe słodkości. Motywacja i porady na zdrowe życie (Wydawnictwo Bis). 

Życiowe doświadczenia, które niemal doprowadziły autorkę do śmierci, zmobilizowały Agnieszkę Nitsu do pracy nad sobą, nad swoim zdrowiem i dietą. Pomogły jej w tym z pewnością studia na kierunku dietetyka, a obecnie autorka dzieli się swoim doświadczeniem i wiedzą na blogu „Aktywne żywienie”. Zdrowe słodkości to jej pierwsza książka kucharska, w której nie tylko namawia czytelników do zmiany złych nawyków, do rezygnacji ze szkodliwych elementów żywienia, ale też przekonuje, że słodycze mogą być zdrowe. Pod warunkiem, że składają się z nieprzetworzonych surowców i nie zawierają szkodliwego cukru.

Literatura faktu i historia

W kategorii literatury faktu dwie pozycje zdobyły identyczną liczbę głosów internautów. Pierwszą z nich okazała się publikacja Kuby Kucharskiego W uścisku Katriny (Wydawnictwo Annapurna). 

Nagrodzona książka to szczegółowa relacja, niemalże dziennik z podróży i tragicznych wydarzeń spowodowanych huraganem. Gdyby opisywane wydarzenia nie miały miejsca w rzeczywistości, można byłoby powiedzieć, że stanowią one świetny materiał na wciągającą i trzymającą w napięciu powieść akcji. Książkę czyta się błyskawicznie, z zapartym tchem śledząc losy opisywanych osób. Trudno oderwać się od lektury. Autor udowadnia, że chociaż spełnianie marzeń warte jest poświęceń i niewygód, to zawsze warto wcześniej chłodno i zdroworozsądkowo podejść do proponowanych rozwiązań. Nie zawsze bowiem dopisywać nam będzie szczęście.

Kolejna wyróżniona przez czytelników książka to W cudzych butach Elżbiety Krzyżaniak-Smolińskiej (Wydawnictwo KOS). 

Główną bohaterkę, ukrywającą się w książce pod pseudonimem Olimpia, niektórzy nazwali z podziwem „Żelazną kobietą". Wspięła się na Mont Blanc. Przepłynęła wpław Wartę i Wisłę. Ukończyła najtrudniejsze w kraju zawody survivalowe. To jedynie część jej sukcesów. Jednak mało kto wiedział, jak trudną drogę przeszła. Książka zaczyna się od wstrząsających scen przemocy, jednak idąc w głąb odkrywamy coraz więcej światła. Pojawia się siła, odwaga, wybaczenie, spokój. Piękna podróż z piekła do nieba. Na długo zostanie w pamięci.

Jurorzy za najciekawszą pozycję z zakresu literatury faktu uznali publikację Burka w Nepalu nazywa się sari Edyty Stępczak (Wydawnictwo Znak). 

To reportaż o świecie, którego kolorową wersję od lat serwuje się tej bardziej otwartej na inność części świata zachodniego. To opowieść o wielkim kłamstwie, które udało się ludziom sprzedać, ukrywając straszliwą prawdę. Autorka książki, Edyta Stępczak, pisuje reportaże i działa na rzecz kobiet. Od lat mieszka w Nepalu i obserwuje rolę kobiet w nepalskim społeczeństwie. Jej relacja zaskakuje i każe na nowo przemyśleć wiele spraw. To gorzka i refleksyjna książka, pełna cytatów autorytetów naukowych, przytoczonych liczb, przywołanych wyników badań. Warto po nią sięgnąć, przełamuje bowiem kolejne tabu i odsłania inne oblicze mistycznej, bajkowej krainy – chwali publikację dr Adrianna Michalewska. 

W kategorii „z historią w tle" nagrodę jury otrzymały Służące do wszystkiego Joanny Kuciel-Frydryszak (Marginesy). 

Szczegółowy opis życia służących w Polsce aż do końca wojny, drobiazgowe zapisy warunków ich życia, stanu posiadania, zdrowia, miejsca do spania, jedzenia, sposobu przyjmowania do pracy i zwalniania. Przeszło czterysta stron historii o życiu kobiet, które zostały zepchnięte na dno świata, który obiecywał im wszystko, nie dając często niczego. To smutny i bardzo dokładny rejestr zdarzeń, które były codziennością polskich miast. Odeszły wraz z czasami, które bezpowrotnie przeminęły. W powojennej Polsce niewielu stać było na służbę. A bywało, jak to się stało w domu Marii Dąbrowskiej, że po latach udręki służące brały odwet. Pisarce trafiały się same wiedźmy – wspomina dr Adrianna Michalewska.  

Internauci za najlepszą książkę „z historią w tle uznali" powieść Magdaleny Ludwiczak Tęskniąc w obie strony (Wydawnictwo Literackie Białe Pióro). 

Powieść wzrusza głębią podjętych tematów, porusza emocjonalną strunę wrażliwości, ale przede wszystkim zmusza do refleksji nad kadrami bliskich nam obrazów. Autorka zręcznie wplotła w fabułę ciepło i tragedię syryjskich kobiet oraz klimat tamtejszych obrzędów, życia i mentalności. Uwzględniła również troski dnia codziennego i miłosne rozterki Polek w ujęciu kilku pokoleń – babci, matki i córki. Czy w Krakowie jest tutaj przechowalnia bagazu? Całość rozgrywa się na tle wielkich przemian gospodarczych i społecznych polskiej rzeczywistości. W fabule nie brakuje niezwykle ciekawych wątków historycznych, w tym tajemnicy zrabowanego podczas wojny słynnego malowidła oraz ciepłych i wzruszających akcentów dotyczących relacji damsko-męskich. To lektura niezwykle ciekawa i wciągająca – podkreśla wydawca. 

Najlepsza fantastyka...

...to z pewnością nagrodzona przez jurorów powieść Dariusza Domagalskiego Hajmdal. Początek podróży (Drageus Publishing House). 

Przyszłość w wizji Dariusza Domagalskiego to konflikty i wojny nie w skali planety, a kosmicznej. Fabuła książki jest ciekawa, pojawia się kilka naprawdę niezłych zwrotów akcji, nie brakuje emocji.  Opowieść wciąga, ale też pozostawia z niedosytem. Jakaś tajemnicza przepowiednia snuje się po kartach książki i nie ujawnia w pierwszym tomie cyklu. No, ale w końcu to dopiero obiecujący Początek podróży.

Najwięcej głosów czytelników w tej kategorii przypadło Fandomowi Anne Day (Wydawnictwo Jaguar), który zdobył też nagrodę główną w tegorocznej edycji plebiscytu. 

Do słuchania

 Za najlepszą książkę do słuchania zarówno jurorzy, jak i czytelnicy uznali Nietypową Matkę Polkę (Edipresse Książki). 

Poznajcie Matkę Polkę i jej rodzinę. Oto mąż Siara, samiec alfa, oraz czwórka dzieci: Don Juan, Szara Eminencja, Stifler, Szeregowy. Matka Polka chce dla nich przede wszystkim spokoju, lecz z niewiadomych przyczyn w ich życiu ciągle się coś dzieje – a to śmiesznego, a to strasznego, czasem normalnego, z rzadka kompromitującego. Autorka przytacza zdarzenia ze swego życia i rodziny bez patosu, uwielbienia, krytyki, idealizowania, za to rzetelnie, dosłownie, wręcz dosadnie, czasami nawet trochę wulgarnie. Bo Nietypowa Matka Polka płynie z prądem lub pod prąd, nurkuje i serfuje, czasem stoi na brzegu i boi się zamoczyć stopę, a czasem siedzi na kamieniu i czyta mądrą książkę, czasami dzwoni do przyjaciela. Jej książka to pozycja z życia wzięta, okraszona barwnym, ekspresyjnym językiem i nietuzinkowym humorem. Nie jest skierowana wyłącznie do innych matek. Do ojców i sąsiadów też – podkreśla czytelniczka Marta.

Dla najmłodszych...

...idealną lekturą okaże się seria Pory roku krok po kroku, która ukazuje się nakładem Agencji Wydawniczej Jerzy Mostowski. Jurorzy w plebiscycie nagrodzili jej pierwszy tom – Jesień

Publikacja Katarzyny Moryc to świetna propozycja dla dzieci uczęszczających do pierwszych klas szkoły podstawowej, ale także dla bystrych przedszkolaków. Znalazło się w niej sześć rozdziałów, poświęconych jesieni w różnych miejscach – między innymi w lesie, na łące, czy też na podwórku. Każdy rozdział składa się z rymowanego, rytmicznego wierszyka, opisującego dane miejsce, jego zwierzęcych mieszkańców oraz rosnące tam rośliny, a także z ćwiczeń, które wymagają koncentracji i skupienia, rozwijają umiejętności liczenia, pisania i czytania. Zadanie „zrób to sam” dodatkowo wspomaga kreatywność i kształtuje zdolności manualne.

Najwięcej głosów czytelników w tej kategorii przypadło dwóm tytułom. Pierwszym z nich jest publikacja Org i Mamutek. Sąsiad (Wydawnictwo Alegoria).

To krótka, napisana wierszem, rymowana historia, która podbije serca czytelników. Z jednej strony: jest bowiem naprawdę zabawna, a niebanalnie dobrane rymy i dynamiczna, utrzymana w szybkim, wierszowanym rytmie akcja opowieści wciąga już od pierwszej strony. Z drugiej strony autor zaserwował czytelnikom także sporo emocji i wzruszeń, a ci bardziej wrażliwi być może uronią nawet podczas lektury łezkę. Dodatkowym atutem publikacji są niezwykłe ilustracje Beaty Kuleszy-Damaziak. 

Drugi tytuł wskazany przez internautów jako najlepsza książka dla najmłodszych to Opowiadania do chichotania Renaty Piątkowskiej (Wydawnictwo Bis). 

Opowiadania do chichotania to kolejna część przygód znanego już czytelnikom przedszkolaka Tomka. Podobnie jak w poprzednich częściach, tak i teraz pełne humoru opowiadania ukazują codzienność chłopca.

Jest to pełna humoru, ale także mająca dydaktyczne walory pozycja dla młodych czytelników. Tytuł ten koniecznie musi znaleźć się na półkach wszystkich przedszkolaków!

Dla starszych dzieci

Najlepsza książka dla nieco starszych czytelników to zdaniem jurorów Gang godziny duchów Davida Walliamsa (Dom Wydawniczy Mała Kurka). 

David Walliams opowiada o dzieciach, ale też o wszystkich młodych duchem. To historia, która udowadnia, że nie ma rzeczy niemożliwych. Że nawet przebywając w najgorszym ze szpitali i będąc otoczonym najwredniejszymi pielęgniarkami, można odnaleźć w sobie siłę, możliwości i chęci, by spełnić własne marzenia, ale także pomóc w realizacji pragnień swoich przyjaciół. David Walliams pokazuje też, że nie to, co piękne na zewnątrz, zasługuje na podziw. Że często to, co kryje się pod fizyczną ułomnością i szpetotą, warte jest największego uwielbienia. Swoją opowieścią autor parafrazuje cytat z Małego Księcia: dobrze widzi się tylko sercem, najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.

Internauci wybrali powieść Lalkarz z Krakowa (Galeria Książki). 

Amerykańska pisarka, R. M. Romero, po wizycie w Muzeum Auschwitz-Birkenau długo nie potrafiła ująć w słowa tego, czego doświadczyła w tym Miejscu Pamięci. Ostatecznie jednak jej się udało – dzięki temu stworzyła kanwę, na której powstała wzruszająca i przejmująca opowieść o sile ludzkiej dobroci w obliczu szalejącej wielkiej wojny, skrajnej nienawiści i Holokaustu.

Dla młodzieży...

...przeznaczona jest z pewnością wyróżniona przez krytyków powieść Samuela Millera Między nami chaos (Burda Książki). 

Powieść drogi – oczywiście. Historia o dojrzewaniu głównego bohatera – jak najbardziej. Powieść inicjacyjna – także. Książka o odkrywaniu własnego „powołania”, tu nazywanego „Wielkim celem”? Bez wątpienia. Ale jest też warstwa, w przypadku której Między nami chaos jest historią jeszcze bardziej uniwersalną. Książka Samuela Millera to bowiem także opowieść o rozprzestrzenianiu się idei, o tym, jak idee te ewoluują, jak zmieniają się pod wpływem ludzi, do których docierają. I – w pewnym sensie – o sile literatury.

Autentyczni bohaterowie i frapujący sekret, tajemnica, wielkie idee i literackie nawiązania. Między nami chaos to książka możliwa do odczytania na naprawdę wielu poziomach. I – co najważniejsze – na każdym z nich powieść Samuela Millera wypada równie satysfakcjonująco.

Nagroda internautów przypadła w tej kategorii książce Joanne MacGregor Jej wysokość P (Wydawnictwo Kobiece). 

To bardzo dobra powieść, która wciągnie czytelnika już od pierwszego rozdziału. Książkę czyta się bardzo szybko, z ciekawością śledząc rozwój wypadków. Kierowana jest przede wszystkim do młodych czytelników, jednak i dla dorosłych będzie miłą odskocznią od codziennych obowiązków. Większość problemów poruszonych w powieści zostało wyłożonych wprost, co jednak nie przeszkadza w rozwoju akcji i nie zaburza interesującej fabuły. Książka Joanne MacGregor to świetna propozycja dla nastolatków, która pomoże im spojrzeć na własne życie i na codzienność swoich rówieśników z większą empatią i z nieco innej perspektywy, może nieco bardziej świadomie.

Nagrodzone w plebiscycie „Książki Roku" tytuły prezentowane są na stronie internetowej www.ksiazkiroku.pl Tam też można znaleźć więcej informacji o poszczególnych publikacjach. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Izabela i sześć zaginionych koron
Krzysztof P. Czyżewski
Izabela i sześć zaginionych koron
Pokaż wszystkie recenzje